Mobilya Kenar Bandı

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

img611

Mobilya Kenar Bandı; Bir çoğumuzun üzerinde yemek yediği, yazı yazdığı masalarda, elbiselerini astığı dolaplarda ayrıntıyı tamamlayan bu malzemeyi evimizde olmasına rağmen muhtemelen ilk defa duyuyoruz.Hepimizin mutfağında, mobilyasında kullanılmış olan olan bu malzeme nedir acaba?

Üretim esnasında mobilya veya mdf gibi malzemeler kesilerek mobilyayı oluşturacak parçalara bölünür ve daha sonra bu malzemeler birleştirilerek çekmece, masa, dolap vs. haline getirilir. Fakat bu malzemenin kesilmiş kenarı olduğu gibi bırakılırsa ortaya çirkin bir görüntü çıkar. İşte mobilya kenar bandı sunta veya MDF nin bu kenar yüzeyine tatbik edilerek mobilyanın estetiğini tamamlayarak son halini almasına yardımcı olur. Genellikle emprenye edilmiş kağıttan ve PVC'den oluşan bu malzeme 21mm, 38mm gibi değişik genişliklerde kesilerek üreticinin kullanımına sunulur. Arkasına hotmelt tutkal sürülen melamin kenar bandı ütüyle malzemenin kenarlarına uygulanır. Bu işlem esnasında ütünün sıcaklığı ile bantın arkasındaki hotmelt eriyerek uygulandığı yüzeye işler ve tutkalın soğumasıyla beraber oraya yapışır.

img614

PVC ve tutkalsız kenar bandı ise otomatik makineler yardımıyla yonga levhaların kenarına uygulanır. Bu daha hızlı ve seri üretim yapan firmaların tercih ettiği bir uygulama sistemidir. Geçtiğimiz yıllarda nihai ürün olarak kullanılan bu malzemenin pazar hakimiyeti yabancı firmaların elindeyken yerli firmalar üretime geçerek pazar paylarını büyütmüşlerdir. Bu alanda üretim yapan öncü firmalardan birisi de Tece Dekorasyon'dur. Tece dekorasyon iş dünyasına 1987 yılında sayın Necdet Coşkunüzer tarafından kurulan kap.bant.san adı ile girdi. O zamanlar kaplama bant üretimi ve satışı ana faaliyet konusunu oluşturuyordu. 1996 yılında giderek büyüyen Kap. Bant.San. adını Tece dekorasyon olarak değiştirdi ve ithalatçı olarak kenar bandı sektöründe adını duyurmaya başladı. O yıllarda melamin kenar bandının pek tanınmaması sebebiyle ilk zamanlar çoğunlukla bu yeni ürünün tanıtılmasına yönelik faaliyetlerle geçti. Bu nispeten yeni malzemenin imalatçıya üretim aşamasında kolaylık getirmesi, geniş renk seçenekleri sunması nedeniyle kısa sürede beğenildi.

O günden bu yana geçen süre zarfında Tece dekorasyon, kaliteli malzemesi, müşterilerine sunduğu geniş renk seçenekleri ve müşteri odaklı hizmetiyle sektörün önde gelen firmaları arasında yerini aldı. İç pazarın yanısıra geçtiğimiz yıllarda yurtdışı pazarlara da açılan Tece dünyanın 3 kıtasında 14 ülkede de aranılan bir marka haline gelmiş aynı zamanda ihracatçı konumuna geçmiştir. Bunun için yurtiçi fuarlar kadar yurtdışı fuarları ziyaret etmekte, katılımcı olarak da iştirak etmektedir. Halen yarı mamulu yurtdışından temin eden Tece giderek artan yurtdışı ve yurtiçi talepleri daha rahat karşılamak, dışa olan bağımlılığı azaltmak için geçtiğimiz yıl yatırımlarını genişletme kararı almıştır.

img613

Alınan karar çerçevesinde Bursa Organize Sanayi Bölgesinden yaklaşık 20,000 metrekare yer alınmış ve ilk aşama olarak 6,000 metrekare kapalı alanın inşaatına başlanmıştır. 2004 yılının ikinci yarısında faaliyete geçmesi planlanan yeni fabrika ile üretimde çeşitlilik ve elastikiyet sağlanarak müşterilere daha iyi hizmet verilmesi planlanmaktadır.

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_MORE_ARTICLES