SÖYLEŞİ

Abdullah Coşkunüzer tarafından yazıldı. Aktif .

6

Houston’un kadın valisi annise parker ile makamında görüştük.

Houston, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük dördüncü, Teksas eyâletinin en büyük şehridir. 1600 kilometrekare alana kurulu olan kentin 2010 sayımına göre nüfusu 2,099,451 dir. Houston 1836 yılında kurulmuştur. Adı eski Teksas Cumhuriyeti Başkanı Sam Houston’dan gelmektedir. 1901 yılında bölgede petrol bulunmuştur. Ekonominin ana sektörleri enerji, üretim, havacılık, ulaşım ve sağlıktır.

1

tchayat: Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Annise Parker: Ailem ve ben Houston doğumluyuz ve burası için benim şehrim diyebilirim. Petrol ve gaz endüstrisinde geçirdiğim 20 yıllık bir tecrübenin ardından 17 yıldır Houston kentine kamu görevlisi olarak hizmet ediyorum. Ayrıca kendime ait 10 yıl yöneticiliğini yaptığım küçük bir firmam da vardı. Bu nedenle Houston’da ve Houston iş dünyasında geniş ve derin kökleri olan bir kişiyim. Ve şehrim olan Houstan’la yakından ilgileniyorum. Burada evlat edindiğim çocuklar var, uzun süredir birlikte olduğum hayat arkadaşım ile de geçtiğimiz Ocak ayında evlendik. Kendim için bir iş kolik diyebilirim.

tchayat: Kısaca biraz Houston’u anlatır mısınız? Nasıl bir şehir?

Annise Parker: Houston, Birleşik Devletler’ in en dinamik ve uluslar arası kentidir. Konuksever ve birçok yabancı topluluğa açık bir nüfusa sahiptir ve birçok girişimcinin katkı sağladığı bir şehirdir. Houston, değişim, gelişim ve yeniliklere çok açık, ekonomik anlamda sürekli büyümekte olan bir şehir.

tchayat: Houston için dinamik bir şehir dediniz. Peki Houston’un bu özelliğini koruması ve devam ettirmesi için nasıl bir yol izliyorsunuz?
Annise Parker: Houston, enerji ve sağlık gibi birçok büyük sektörün merkezi. Aynı zamanda bir liman kenti. Houstonlular zor da olsa bir şey yapmaya karar verdiklerinde, yeteri kadar çalışarak parçaları bir araya getirebileceklerini ve sonunda zafere ulaşabileceklerini bilirler ve bu bilinç nesilden nesile geçer. Houstonlular sürekli hareket halinde olan insanlardır. Her 5 Houstonludan biri yabancı doğumludur. Bu nedenle Houston gerçekten uluslar arası bir şehirdir ve bu sayede birçok parlak girişimcinin dikkatlerini çekmeye devam ediyoruz.

tchayat: Bilindiği üzere Houston dünyanın en önemli, en çok gelişen sağlık merkezlerinden biri.

Annise Parker: Doğru

2

tchayat: Bunun sebebi nedir? Bunu nasıl başardınız?

Annise Parker: Bu aslında tabi ki bir vizyon ile başladı, bir de özel bir hediye diyelim. İleri görüşe sahip olan Houstonlulardan biri olan George Herrman, zamanında büyük sağlık kurumlarının inşa edilebilmesi için büyük bir araziyi Houston’a hediye olarak vermiş. Şükürler olsun ki bu ilk adımın ardından başka Houstonlularda farklı sağlık kurumları inşa etmeye devam etmişler.

Dolayısıyla bugün, tüm bu sağlık kurumları zamanla birbirleriyle hizmet ve teknolojilerini ön plana çıkararak rekabet etmeye ve ortaya bir sinerjinin çıkmasına neden oldular. Bizler de şimdi yıllar boyunca insanlığa hizmet verecek olan Teksas Sağlık Merkezi’nin gelişmesini ve büyümesini sağlıyoruz. Şu anda tüm bu sağlık merkezleri sayesinde farklı farklı birçok beyin gücümüz ve farklı kapasitemiz var ancak her biri sağlık ile ilgili her şeyin mümkün olabileceği konusunda ortak paydada birleşim göstermişlerdir. Bunun en güzel örneğini dünyada ilk yapay kalp naklini gerçekleştirerek göster mişlerdir ve şu anda Houston yapay kalp nakli ameliyatlarında öncü bir şehirdir. İmkansızın gerçeğe dönüştüğü yerdir.

tchayat: NASA’nın burada çalışmaları var.

Annise Parker: Evet. Houston, Johnson Uzay Merkezi’ne ev sahipliği yapmaktadır ve astronotların eğitim merkezidir. Uzaya gönderilen roketler ve mekikler Florida’dan fırlatılmakta fakat tüm astranotlar Houstan’da eğitim görmektedirler.

tchayat: Peki NASA’nın buradaki çalışmaları şehre ne gibi avantajlar getiriyor? Ya da dezavantajları da var mıdır?

Annise Parker: Bize sadece çok büyük avantajları var. NASA’nın büyük bir bölümü burada; Johnson Uzay Merkezi ile birlikte astronotların eğitimleri de burada veriliyor. Houston, Birleşik Devletleri’nin Silikon Vadisi’nden sonra kişi başına en çok mühendis düşen yeri. Tahminimce burası birçok farklı disiplinlerle hareket eden, mühendisliğe dayalı en geniş beyin gücünü barındıran bir kent. Bunun nedeni bölgenin en büyük sektörlerinin etkisi altına girmesi, havacılık sektörünün oldukça gelişmesi ve neredeyse tüm müteahhitlerin NASA ile çalışması diyebiliriz. Tabi bu gelişmeler ekonomimiz için faydalı. Fakat bu aynı zamanda Houstonlular’ın zihniyetlerini de aynı şekilde etkilemiş. Ayın yüzeyinden duyulan ilk cümle “Houston, burası Tranquility Üssü. Kartal indi.” Bu olay kendimizi nasıl görmek istediğimizin bir parçasıdır. Sürekli yenilik isteyen, riskleri almaya istekli bir toplumuz.

 

5

tchayat: Size aslında iki soruyu birleştirerek sormak istiyorum. Kapınızın hemen önünde birlikte çalıştığınız birçok farklı sivil toplum örgütlerinden insanlar gördüm. Hangi sivil toplum örgütleri ile çalışıyorsunuz? Ve ikinci soru, görevi devraldığınız 2010 yılından bugüne sizi en çok zorlayan misyon neydi?

Annise Parker: Çalışma yapacağımız konuyla ilgili olan sivil toplum örgütleri ile çalışıyorum. Sivil toplum örgütlerinin faaliyet gösterdiği konulara göre seçim yapıp onlarla çalışma zemini hazırlıyorum. Öncelikli olarak mahallelerin organizasyonları ile ilgilenen sivil toplum örgütleriyle çalışmaya özen gösteriyorum. İnsanlar nasıl biraz daha kenetlenmiş ve daha iyi bir toplum haline gelebilirizi düşünüyorlar ve buna ilgi gösteriyorlar. Fakat aynı zamanda dini kuruluşlar ve okullar ile de çalışıyorum. Sanıyorum görev sürem boyunca beni en çok zorlayan olay, 2010 yılının Ocak ayında görevi devraldığımda dünya genelinde herkesi etkilemiş olan bir durgunluk söz konusuydu. Bu nedenle göreve ilk geldiğimde bütçe zorlukları ile baş başa kaldım. Fakat zannetmiyorum ki dünyanın hiçbir yerleşim biriminde lokal yönetimler ihtiyaçlarının tamamını karşılayabilecek kadar iyi imkanlara sahip değiller. Benim için en zor olanı buydu.

tchayat: Bu sıkıntılı süreç ile Houston Valisi olarak nasıl mücadele ettiniz, neler yaptınız?

Annise Parker: Bu süreçte çok zor kararlar almak zorunda kaldım. Aldığım kararların başkalarını etkilememesi gerekiyordu. Neler yapmam gerektiğini, nasıl yapmam gerektiğini düşündüm. Neleri yapıp, neleri yapamayacağımı çok iyi biliyordum. Fakat bu gerçeklerle yüzleşen tek ben ve tek Houston değildi. O zamanda Birleşik Devletler’ in her eyaleti ve tüm dünya şehirleri etkilenmişti. Çok ciddi ekonomik konularla, bütçe kesintileri ile hatta işten çıkarma durumları ile bile yüz yüze kalmıştık. Tabi şehirlerin yüzleştiği tek sıkıntı bunlar değildi ama aylarca etkisini gösteren en zor en ağır durumlardan biriydi.

tchayat: Bu süreçte yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeyi denediniz mi? Dış kaynaklı bir yatırım oldu mu?

Annise Parker: Evet birçok yabancı yatırım aldık. Houston uluslar arası bir şehirdir. Her 5 Houston’ludan biri başka yerlerde dünyaya gelmektedir. Burada, Birleşik Devletleri’nde faaliyetlerine devam eden yüzlerce  yabancı firma var. Ayrıca yurt dışında faaliyetleri bulunan yüzlerce Houston menşeli firmalarımız da var. Bizzat kendim birçok ticari misyonu yönetiyorum. Houston, farklı birçok ülkenin konsoloslukları olan ve en çok konsolosluk binası bulunan dünyanın üçüncü şehridir. Burada 92 ülkenin konsoloslukları var. Burada uluslararası ticarete son derece önem gösteriyoruz.

3

tchayat: Şehir planlamanızı yaparken, yeni bir bina inşa ederken, ya da yeni bir yol yaparken, neye dikkat ediyorsunuz? Houston’un şimdiki güzelliğini koruyabilmek adına yapılan planlamalarda neleri göz önüne alıyorsunuz?

Annise Parker: Tabi ki, ben de kentimin güzel olmasını istiyorum ama en önemlisi pratik hususlar. Eğer yeni bir yol yapıyorsanız, o yerin doğru yer olduğundan, yolun birçok kişiye hizmet verebileceğinden, inşaatın yapıldığı yere çok fazla zarar vermeyecek olmasından ve tabi ki bu inşaat için bütçenizi efektif kullanabilmek adına en makul maliyetlerin çıkacağından emin olmalısınız. Houston’un bir iş merkezi ve Birleşik Devletler’ in en hızlı büyüyen ve gelişen kenti olmasından ötürü, köprülerimiz ve yollarımız gibi birçok altyapı sistemimiz son derece önemli. Houston’da şehrin nelere ihtiyacı olduğunu, bunlara yönelik hangi çalışmaların yapılması gerektiğini tartıştığımız ve kararlar aldığımız bir platformumuz var. Bu platform gerçekten güçlü bir platform ve bizler için son derece önemli. Bununla birlikte Houston’u olduğundan çok daha iyi hale getirebilmek için çevre düzenlemelerini nasıl iyileştirebiliriz hususunda sürekli çalışmalar yapıyoruz. İnsanların kesinlikle yaşamak istediği bir şehir olmak istiyoruz, dolayısıyla bunlara dikkat etmemiz gerekiyor. İnsanlar buraya geldiklerinde Houston’un şu anki doğasına, yeşilliklerine, planlamasına hayran kalıyorlar. Amacımız tabi ki çok daha iyisi...

tchayat: Türkiye ve buradaki yani Houston’daki Türklerle ilişkileriniz nasıl?

Annise Parker: Türkiye’ye bir ticaret misyonu için görevli olarak bir kere gitmiştim.

4

tchayat: Türkiye’yi nasıl buldunuz

Annise Parker: 2 yıl önceydi. Çok etkilendim gerçekten. Yeniden gitmek istediğim yerlerden birisi. Yeniden oraya gidip tüm Türkiye’yi keşfetmek istiyorum. İstanbul muazzam bir şehir. İnsanlarını, kültürünü ve tabi ki yemeklerini çok sevdim. Gitmek istediğim büyük yerlerden birisi. Türkiye’deki Türk toplumu ise çok aktif, birbirlerine sıkıca bağlanmış. Kent ve iş hayatlarında oldukları kadar siyasi hayatta da son derece ön plandalar ve tüm bunların önemli birer parçası konumundalar. Buradaki okullara ve eğitim sistemine de çok büyük katkılar sağlıyorlar.

tchayat: Peki, son olarak Türk vatandaşlarına ve Türkiye’de yaşayan vatandaşlarınıza bir mesajınız  var mı?

Annise Parker: Houston kesinlikle ziyaret edilmesi ve görülmesi gereken bir yer. İş yapmak için harika bir yer. Burada, dediğim gibi çok büyük ve çalışma alanı oldukça geniş bir Türk topluluğu var. Umuyorum ki Houston ve Türkiye arasındaki iş ve dostluk ilişkileri güçlenerek ve artarak devam eder.

tchayat: Bizlere ayırdığınız değerli vaktiniz ve bu güzel söyleşi için çok teşekkür ederiz

Annise Parker: Ben de sizlere ve tchayat okurlarına çok teşekkür ederim. Sizleri ağırladığımız için çok memnun oldum.

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_ABOUT_AUTHOR

Abdullah Coşkunüzer

Articles by Abdullah Coskunuzer