Bilek güreşini kim kazanır?

Erdal Çatalkaya tarafından yazıldı. Aktif .

tece 65

Ukrayna’da patlak verip Kırım’a ve oradan da Doğu Avrupa’nın pek çok noktasına sıçrayan isyan ateşi birçok kişinin beklemediği noktalara vardı.

Arap Baharı’nın hız kestiği bir dönemde Rusya’nın kritik önemdeki ‘arka bahçe’sinde neredeyse kan dökülmedik şehir bırakmadı. İş bununla da sınırlı kalmadı ve Kırım, Ukrayna’nın ateş püskürdüğü referandumla Rusya’ya bağlanıp Kiev’le bağlarını koparttı. Derken Ukrayna’nın doğusu da parça parça parçalandı. Gelinen noktadaki tablonun ana hatları böyle. Soğuk Savaş sonrası, kimi çevrelerce ‘normalleştiği’ iddia edilen ABD-Rusya ilişkileri bana göre en ciddi sınavından geçiyor. Evet, ortada bir de AB gerçeği var ancak işin makro boyutunda ABD Rusya’nın Ukrayna- Kırım ekseninde adeta bir bilek güreşine tutuştuğu şeklindedir. Önemli bir noktayı da belirtmek gerekir.

Bu bilek güreşinde bileği ortadan kırılıp parçalara ayrılacak bir taraf falan olmayacak. Bir tarafın bileği kızaracaksa diğerinin mosmor olacaktır. Birinin damarları şişecekse diğerinin tırnakları yerinden çıkacaktır. Lafın kısası, bu bilek güreşinde ‘mutlak’ kazanan bir taraf olmayacak. Kazananı belki de ‘burun ucu farkı’ belirleyecektir. Belki işin ‘mikro’ boyutu çok karmaşık görünebilir ancak ‘Ukrayna’ krizinde önümüze konan tablo, büyük resme bakıldığında ‘süper’ güçlerin birbirlerinin ‘güç’lerini sınamasından başka bir şey değildir. Ukrayna krizi yıllardır süregelen ‘güç testi’nin ne ilk ne de son halkasıdır.

tece 66

 

Ukrayna’nın ‘güç sınama yarışı’nın son halkası olmadığını çok uzak olmayan bir zamanda Doğu Avrupa’da hala eski Sovyetler Birliği’nin izlerini taşıyan ülkelerde patlak verecek isyan dalgaları vesilesiyle görebiliriz. Nitekim herkes gözlerini Ukrayna ve Kırım’a çevirmişken ABD ve Rusya lobileri, bu gözden uzakta coğrafyalarda küçük çaplı savaşlara girişti bile. Ukrayna ve Kırım’da sirayet eden isyan ateşinin buralarda çakılan kıvılcımlarının büyük bir yangına dönüşmesi an meselesi.

Bu bölgelere daha yeni yeni odaklanan batılı güç odaklarının önemli bir eksikliğine de dikkati çekmek gerekir. Bahsi geçen toprakların Soğuk Savaş’ın bitmesinin ardından kaderlerine terk edilmesi bu ülkelerdeki Rus yanlılarının birer barut fıçısına dönüşmesine yol açtı. Son olarak olayın ekonomik boyutlarına değinelim. Rusya’nın doğalgaz gibi hayati önemde bir ‘silah’ı elinde tuttuğunu dünya alem biliyor.Ukrayna ve dolayısıyla Avrupa’nın bu silaha ne kadar bağımlı olduğu da gün gibi ortada. Dolayısıyla Rusya’ya bu bölgelerde yapılacak meydan okumanın sonuçlarını iyi hesaplamak gerekiyor. Aksi halde çok büyük bir bölgeyi saracak bir ateş, sadece maşaları ellerinde tutanların değil hiç hesaba katılmayan birilerinin de elini kolunu yakıp küle çevirebilir.

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_MORE_ARTICLES