Krallar Vadisi: Mısır

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

43

Krallar Vadisi: Mısır

Dünya üzerinde tarihi bu kadar çok insan tarafından bilinen, araştırılan, üzerine kitaplar yazılan, araştırılması için üniversitelerde bölüm kurulan bir coğrafya yoktur. Akdeniz ile Kızıl denizin arasında kalan ve Nil nehrinin baştan başa katettiği Mısır, bunu geçmişinde ev sahipliğini yaptığı medeniyetlere , insanoğlunun kaderini değiştiren olayların kendi coğrafyası üzerinde gerçekleşmesine borçludur.

42

40

Hz.Musa'nın asasını vurmasıyla ikiye ayrılıp kendisine yol veren sonra da peygamberin peşine düşen zalim firavunu yutarak yok eden Kızıldeniz'i bilmeyen, insanoğlunun yeryüzüne bıraktığı en büyük eserlerden biri olan piramitleri duymayan yok gibidir. Araştırmacılar binlerce yıl öncesinin koşullarında o piramitlerin nasıl yapılmış olabileceğine dair mantıklı açıklamalar getirmekte zorlanmaktadırlar. Bir araba büyüklüğündeki düzgün kesilmiş granitlerin yerlerinden nasıl çıkarıldığı, milyonlarcasının oraya nasıl taşındığı üzerindeki esrar perdesini hala korumaktadır. Üstelik piramitlerin yüzlerce kilometre çevresinde bu taşların çıkartılabileceği bir kaya kütlesi de yoktur. Belki de bu gizemden dolayı her yıl milyonlarca insan piramitleri ziyaret etmektedirler. Her nasıl yapılmış olursa olsun inşasında yüz binlerce insanın zorla çalıştırıldığı bu piramitler bir bakıma da zamanın firavunların kudret ve zalimliğini de simgelemektedirler. Ne büyük tezattır ki 3000 yıl öncesinin kudretli krallarını Kahire'deki Tahir meydanında yer alan Mısır müzesinde yaklaşık 10 dolar karşılığında sergilendikleri camekan içinde görebilirsiniz.

39

Mısır'ın tarihi mirasları sadece piramitler ve çölden şehri izleyen sfenksler ile sınırlı değildir. Kahire'deki Kavalalı Ahmet Paşa Camii görülmeye değer eserlerden biridir. Caminin mimarı Istanbul'dan getirilmiştir ve model olarak Haliç'teki yeni cami esas alınmıştır. Memluk Sultani Hassan tarafindan yaptırılan Sultan Hassan Camisi de görülmesi gereken eserlerdendir. 1356 yılında yapımına başlanmış ve tam 7 yıl sonra 1363 yılında bitirilen cami aynı zamanda din ilimlerin tahsil edildiği bir okul olarak da kullanılmıştır.

41

Mısır'ın Osmanlı imparatorluğuna katılması Yavuz Sultan Selim saltanatı sırasında 1517 yılında olur. 1798 yılında Fransızlar tarafından işgal edilen Mısır, 1805 yılında Osmanlı birlikleri tarafından geri alınır ve Kavalalı Mehmet Ali Paşa Mısır valisi olur. Kavalalı Mehmet Ali Paşa görünürde Osmanlı'ya bağlı olmasına rağmen tamamen kendi başına hareket etmiştir. Hatta 1833 yılında Halep, Şam ve Adana'yı ele geçirerek Kütahya'ya kadar ilerleyen Paşa, 1845 yılında Fransa ve Ingiltere'nin araya girmesiyle 1845 yılında Istanbul'a gelerek padişaha bağlılığını bildirdi bunun üzerine de Mısır paşanın soyundan gelenlere bırakıldı. Mısır, 1882 yılında Ingilizler tarafından işgal edilinceye kadar Kavalalı Mehmet Ali Paşa hanedanı tarafindan yönetildi. Ingilizler'den bağımsızlıklarını kazanmaları 28 Şubat 1922 yılında olur. Ingilizler'in Mısır'a bağımsızlığını vermelerine rağmen yönetimdeki etki ve hakimiyetleri devam etmiştir. Ingiliz destekli yönetimin 18 Haziran 1953 yılında askeri bir darbe ile devrilmesinden sonra Cumhuriyet ilan edilir ve general Muhammed Naguiop Mısır'ın ilk devlet başkanı olur.

44

Mısır'ın ekonomisi ağırlıklı olarak turizm, tarım ve petrol ihracatına dayanır. Amerika Birleşik Devletleri'nin bölgedeki en büyük müttefiklerinden biri olan Mısır 1979 yılından beri yılda aldığı ortalama 2,2 milyar dolar ile 3. en çok yardım alan ülke durumundadır. Süveyş kanalındaki gemi trafiğinden elde edilen gelir de ülke ekonomisinde önemli yer tutmaktadır. Ülkenin Kızıl deniz ve Akdeniz'e olan toplam 2450 km uzunluğundaki sahil şeridi lüks hotel ve tatil köyleriyle dünyanın dört bir tarafından turistleri kendine çekmektedir. Özellikle dalış meraklıları Kızıldeniz'in eşsiz sualtı güzelliklerini tercih etmektedirler.

45

Ülkenin yeraltı zenginlikleri petrol, doğalgaz, demir, fosfat, kurşun ve çinkodur. Zirai ve hayvansal üretim ise pamuk, mısır, pirinç, buğday, meyve, sebze, koyun, keçi ve sığır ürünleridir. Sanayi giderek gelişmektedir. Turizm, tekstil, gıda, kimya, inşaat, çimento ve metal endüstrisi gelişmiştir. 2006 yılında sanayi üretimi %5,1 oranında büyümüştür. Günde 700.000 varil petrol üreten Mısır'ın 590.000 varil tüketimi vardır. Toplam 24 milyar dolarlık ihracatının büyük kısmını petrol ve petrol ürünleri, tekstil, pamuk ve kimyasal maddeler oluşturmaktadır. Ihracatının %12' sini Italya'ya, %11' ini Amerika'ya, %8' ini Ingiltere'ye yapmaktadır. Buna karşılık 36 milyar dolarlık ithalatının büyük kısmını makina teçhizat, kimyasal maddeler, gıda, yakıt ve orman ürünleri oluşturur. Ithalat partnerleri ise %11 Amerika, %8 Çin, %6 ile Almanya dır. Ülkemizin 2006 yılında Mısır'a olan ihracatı 709 milyon dolar ile Mısır'ın toplam ithalatı içinde %2 civarında bir paya sahiptir. 36 milyar dolarlık bir ithalat içinde %2'lik gibi komik bir rakam Mısır ile ticaretimizin geliştirilmesi için daha yapacak çok şeyimizin olduğunu gösteriyor.

46

Yaklaşık 1.000.000 km2 alana sahip Mısır'da 80 milyon kişi yaşamaktadır. Alanının büyük kısmında çöllerin zorlu arazi ve iklim koşullarının hakim olduğu ülkede nüfusun büyük kısmı sahil şeridindeki ve Nil deltasının etrafındaki kentlerde toplanmıştır. Toplam 16.000.000' luk nüfusu ile Kahire dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisidir. Ithalat ve ihracatta önemli limanlari Iskenderiye, Damietta ve Port Said' tir. Toplam işgücünün %32' si tarımda, %17' si sanayide %51' i ise hizmet sektöründe çalışmaktadır. Işsizlik oranları %10 dolaylarında seyretmektedir. Nüfusun %20' si fakirlik sinirinin altinda yaşamaktadır. Yoğun bir trafiğin, çarpık kentleşmenin olduğu Mısır'da kişi başi milli gelir 2006 yılında 4,200 dolar olarak hesaplanmıştır. Dış borcu 29,5 milyar dolardır.

47

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_MORE_ARTICLES