Ağustos 2013 Sayısı

REKLAMCILIK

Ekrem Kutlu tarafından yazıldı. Aktif .

reklam

Reklamın, pazar ekonomisinin ve serbest rekabet sisteminin bir yan ürünü olduğu düşünülürse, kimi bilim adamlarının yaklaşık 3000 yıl önce Mısır’da bir papirüs üstüne yazılan ve sahibinin, kaçan kölesine geri dönmesini bildiren duyurusunu ilk yazılı reklam saymalarını kabul etmek güçtür.

BARIŞ & SAVAŞ

Prof. Dr. Bekir Parlak tarafından yazıldı. Aktif .

akedemi

Yeryüzünde insanoğlu için çok değerli şeyler vardır. Sevdikleri, sağlığı, inancı, onuru, ekmeği, özgürlüğü bu değerlerdendir.İnsanın hava ve su gibi gereksinim duyduğu bu kıymetlere bir de çok değerli bir şeyi eklemeden geçemeyiz: “Barış”. Barış, yeri gelir ekmekten değerli olur, yeri gelir hava ve su gibi aranır durulur.

Konut Alımı

Av. Naci Özdamar tarafından yazıldı. Aktif .

konut

Sevgili tchayat okurları bir önceki yazımda 4077 sayılı Yasa kapsamında tüketicilerin bankalarla yaptığı sözleşme ve faiz oranlarının aşağıya çekilmesi nedeniyle kredi sözleşmelerinde yeniden yapılanmaya gidilmesi halinde tüketicilerden haksız alınan ücretlerden bahsetmiştim.

ARAP BAHARI...

Erdal Çatalkaya tarafından yazıldı. Aktif .

kursu

3 büyük din… Sayısız medeniyet… Kimine göre fetihler, kimine göre işgallerle dolu kanlı bir geçmiş… Katliamlar… Zulümler… Göğe doğru yükselen kafatasından kuleler… Daha çok kan ve gözyaşının topraklarını her defasında iştahla suladığı Ortadoğu… Bu toprakların ürkek bakışlı insanları, her bin yılda aynı filmleri izleyip durdu.

BETON VE DEVLET

Yılmaz Ekinci tarafından yazıldı. Aktif .

devlet

Babil’deki kuleyi inşa edenler gibi aynı lisana sahip olduğumuz halde, birbirimizin meramını anlamayacak kadar birbirimizden kopuk ve şizofren haldeyiz.Bunun sebebini;  yaşadığımız “mekan” larda aramalıyız diye düşünüyorum.

SANATIN BÜYÜSÜ

Canan Temizelli tarafından yazıldı. Aktif .

sanat 2

Yaratıcılığın ve özgünlüğün tartışıldığı ve modern sanatın temellerinin atıldığı 1960’lı yıllarda, bir kısım sanatçı, özgün olarak nitelendirilen eserlerin aslında birbirlerine benzediği ve hatta sanatçının çoğu zaman kendi kendini tekrar ettiği düşüncesiyle, sanatı kendi özgün duygu ve düşüncelerinden arınmış olarak üretmeyi seçmişlerdir.

KEMOTERAPİ 2

Dr. Murat Baş (ac@tchayat.org) tarafından yazıldı. Aktif .

kanser

İlk bölümünü geçen sayıda paylaştığım bu konunun devamını siz değerli tchayat okurları ile paylaşmaya devam ediyorum. Kemo alan kişinin öğrenmesi gereken zihni sakinleştirmek veya bu çalkantılara direnmek değil, onların farkına vararak onları kabul etmektir.