TACMAHAL

Tayfur Coşkunüzer tarafından yazıldı. Aktif .

hnd 1

fotoğrafçı için… Monument Valley gibi yerleri gezerken kaleme sarılmak ve fotoğraf çekmek bir gezginin vazgeçilmezlerinden biridir.

Kimileri için kalp atışının hızlanması bazen bir insana duyulan saygıdır, bazen bir kitaba duyulan aşktır, bazen bir kente duyulan özlemdir ya da bir sevgiliye adanan hayattır. Fotoğrafçı için de gördüğü kompozisyondur. Bu onun için yeni bir keşiftir.

Bu keşiflerden 2013’teki Güney Amerika seyahatim sırasında, Brezilya’da Rio de Jenairo’da İsa heykelinin bulunduğu yerden fotoğrafladığım muhteşem Rio manzarası ve Arjantin’de Buenos Aires’te 150 metreyle dünyanın en genişi rekoruna sahip 9 Temmuz Caddesi’nde çektiğim fotoğrafları bulabilirsiniz. Bu gezilerim arasında fazla beklenti içinde olmadığım ama “Ziyaretten bir şey kaybetmem en azından göreyim” diye gittiğim Yosemite National Park beni derinden etkiledi.

hnd 2

Buraya mümkün olursa yine gitmek isterim. Çünkü devasa bir alana yayılmış olan bu bölge 3 bin kilometre kare… Geniş alanının yanı sıra birçok şelale ve harika manzaraları da barındırıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan bu doğa harikası be nim hala belleğimde. Buranın, bir fotoğrafçının mutlaka görmesi gereken en önemli yerlerden biri olduğunu düşünüyorum.

hnd 3

San Fransisco’da Altın Kapı Köprüsü’nde ( Golden Gate Bridge) çektiğim fotoğraflar, Büyük Pasifik’teki dalgaların içinde kızıl bir köprünün haşmetli görüntüsünü yansıtıyordu...

hnd 4

 ABD’de Grand Kanyon, Las Vegas, Anıtlar Vadisi, Yosemite Park ve San Fransisco fotoğrafları yeni keşiflerimin birer belgeleri oldu. Ve Hindistan’ın Agra kentinde gördüğüm Tac Mahal Bu eşsiz yapıt; 17’nci yüzyılda büyük bir bölgeye hâkim olup mimaride zirve dönemini yaşayan, bizim ‘Babür İmparatorluğu’ dediğimiz, Hintlerin ve İngiliz lerin ise ‘Mughal Empire’ dedikleri Orta Asya orijinli, Türk ve Pers karışımı olan bu imparatorluğun en ünlü hükümdarı olan Şah Cihan tarafından eşi Mümtaz Mahal için yaptırılmış.

hnd 5

Yeni Delhi’de birçok ünlü eser arasındaki Cuma Mescidi, Red Fort ve Hindistan’dan çektiğim portreler umarım sizleri de kendi hikayelerine çeker...

hnd 6

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_ABOUT_AUTHOR

Tayfur Coşkunüzer

Tayfur Coşkunüzer