SÖYLEŞİ

Abdullah Coşkunüzer tarafından yazıldı. Aktif .

baskan

tchayat Almanya’nın en önemli şehirlerinden Bonn’un Belediye Başkanını makamında ziyaret etti

tchayat: Sayın Jürgen Nimptsch bize kendinizden bahseder misiniz?

J.Nimptsch :1954 yılında Rhein land’ta doğdum ve tam bir Rheinland’lı mantığa sahibim. Hayatımın büyük kısmını öğretmen olarak, daha sonrasında da Bonn’da geçmişte birçok ödüller almış kapsamlı bir okulda okul müdürü olarak geçirdim. Ekim 2009’da Bonn Belediye Başkanı olarak göreve başladım.

tchayat: Bize Bonn ve tarihinden söz eder misiniz?

J.Nimptsch: Bonn Romalılar tarafından kurulmuştur ve tarihi 2000 yıl öncesine dayanır. Şehir Köln seçmenlerinin ikamet yeri olarak seçilmiş, 17. Ve 18. yüzyıllarda birçok deneyim kazanmıştır. Bu güzel şehir görüntüsünü tamamen 1818’de üniversitenin kurulmasıyla Bonn’a gelen varlıklı akademisyenlere ve zengin emeklilere borçluyuz. Bonn 1949 yılında Federal Almanya Cumhuriyeti’nin başkenti oldu ve Alman Anayasası burada geliştirildi. Alman Parlamentosu en son 1999 yılında Bonn’da bir araya geldiğinde, şehir Alman Parlemantosunun 10’ar yıllık 5 periyoduna ev sahipliği yapmış ve Alman topraklarındaki en barışçıl demokrasisinden kararlı bir şekilde etkilenmiştir.

tchayat: Birleşme öncesi Batı Almanya’nın başkenti olan Bonn hala önceki kadar önemli konumda mı?

Aile bireyleri ile birlikte kurduğu Bursa Karagöz Tiyatrosu Topluluğu gerek yurt içi gerekse yurt dışında gösteriler yapmaktadır.

J.Nimptsch: Federal Almanya Cumhuriyeti’nin tek başkenti olarak Bonn’un önemi ve rolü elbette değişti. Ancak Almanya’nın Birleşmiş Milletler şehri olan ve Birleşmiş Milletlere bağlı 18 organizasyonun Bonn’da faaliyet göstermesi bu şehri hala ulusal anlamda önemli kılıyor. Bununla birlikte 6 adet Federal Bakanlık ve bunlara bağlı federal bürokratlar burada faaliyet gösteriyor.

tchayat: Bonn Belediye Başkanı olmanın en zor yanı nedir ve üstesinden nasıl geliyorsunuz? Göreve başladığınızda karşılaştığınız en önemli sorun neydi?

J.Nimptsch: Federal hükümetin Bonn’dan çekilmesiyle birlikte şehir diğer Alman şehirleriyle daha fazla rekabet halinde olmuştur. Bu rekabette tutunmak için güçlü noktalarımızı ön plana çıkarmalı ve kusursuz iç yönetim mekanizmamızı geliştirmeliydik. Bunu başarmak için kaynaklarımızı bir havuzda toplamamız gerekiyordu. Biz bunu başarmak için yerel ekonomimizle, bilimsel topluluklar ve Mile Müzesi gibi tanınmış büyük kültür kurumları ile işbirliği içine girdik. Çabalarımız birkaç yerel halk tarafından olumlu sonuç verdi. Ayrıca diğer Alman şehirlerine göre hala Bonn’un doğum oranı ölüm oranından daha yüksektir. Alman şehirlerinin güçlü noktalarına odaklanılan şehir sıralamalarında Bonn’un sık sık ilk on arasında yer almasıyla gurur duyuyorum. Bonn’un kendine özgü özelliklerini ve uluslar arası oluşunu koruduğumuz için mutluyum.

boon

tchayat: Bonn kentini yönetirken yardım ya da görüş aldığınız sivil toplum örgütleri ve danışmanlarınız var mı?

J.Nimptsch: Her türlü sivil top toplum örgütleriyle yakın temas halindeyim. Bonn’u nasıl görmek isterler, neleri değiştirmek isterler ve şehir olarak nasıl daha cazip hale gelebiliriz gibi konularda vatandaşlarımızdan bilgi almanın önemli olduğunu düşünüyorum. Karşılıklı değişime olanak veren ve her konunun ele alındığı yuvarlak masa toplantıları düzenlenmektedir. Bonn’un sivil toplumu çok aktiftir ve farklı konularda görüşlerini ifade ettikleri kendi platformlarını organize ederler. Bonn sivil toplumu canlı ve başarılıdır.

tchayat: 20 yıl içinde Bonn’u nerede görüyorsunuz?

J.Nimptsch: Bonn’un büyümeye devam ettiğini biliyoruz. 2030 yılında Bonn’da tahminen 360 binden fazla insan yaşayacak. ( bugün 320 bin civarında ) Konutlar sağlanmasını kapsayan, ayrıca çocuk yardımları ve okullar inşa eden gerekli düzenlemeleri yapmalıyız. İnsanlar 20 yıl sonra, araba, tren ya da uçakla dünyanın her yerine bağlantılar sağlayan
mükemmel bir altyapı sunan bir şehirde yaşamanın keyfine varacaklar. Dünyanın her yerinden insanlar kendilerini burada rahat hissediyorlar ve bunu gelecekte de yapacağız. Yüksek nitelikli personel için yeterli iş olanakları var. Son olarak da, Ren karnavalımızı yaşatacağız ve kutlamaya devam edeceğiz.

tchayat: Sizce Bonn’un karşı karşıya olduğu ya da karşılaşacağı en büyük zorluk ya da sorun nedir?

J.Nimptsch: Bonn bir üst düzey konumu sağlamak için büyük bir meydan okuma gerçekleştirecek. Giderek daha sıkı bir bütçe göz önüne alındığında bunu aşmak daha zor olacaktır. Fakat Bonn vatandaşları ile birlikte bunu yapabileceğimize eminim.

tchayat: Yeşil enerji için herhangi bir özel projeniz var mı?

J.Nimptsch: Sürdürülebilirlik özellikle Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekreterliği’ne ( UNFCCC ) ev sahibi şehir olduktan sonra Bonn da çok önemli bir konudur. Hedefimiz 2020 yılına kadar CO2 emisyonlarını yüzde 40 kesmektir. Eneri tasarruflu binalar için yönetmeliklerde düzenleme yapılarak yerel işletmelere profesyonel danışmanlığın yanı sıra, ısı ve enerji terminallerinden gaz ve buhar tesislerinin nasıl hayata geçirilebileceğine dair tavsiyeler verildi. Enerji ile ilgili konularda yılda bir bilgi günü düzenledik ve vatandaşlara yararlı tavsiyeler veren bir enerji ajansı oluşturduk. Çabalarımızın görülmesiyle son yıllarda birkaç kez Avrupa Enerji Ödülü aldık.

tchayat: Türkiye’deki meslektaşlarınıza göndermek istediğiniz öneri ve mesajlarınız nelerdir?

J.Nimptsch: İklimin küresel korunmasında dünyanın tüm şehirleri önemli bir rol oynamaktadırlar. İklim Değişikliği Dünya Belediye Başkanları Konseyi (WMCCC) Başkan Yardımcısı olarak, küçük bile olsa uygun önlemlerle, dünyadaki diğer tüm belediye başkanları ve kent liderlerini şehirlerde iklim korumayı desteklemeye ve güçlü bir savunucu olmaya çağırıyorum.

tchayat: Türk halkı için iletmek istediğiniz mesajınız var mı?

J.Nimptsch: Ünlü besteci Ludwig Van Beethoven’ın doğum yeri olan şehirde, onun 9. Senfoni’sinde belirttiği düşüncesine bağlı hissediyoruz:
‘ Kardeş olun tüm insanlar’. Bonn vatandaşlarının Türkiye de ve dünyanın her yerinde insanlarla dayanışma kültürünü besleme nedeni budur.

tchayat: Bu güzel söyleşi için size teşekkür ederiz.

J.Nimptsch: Bende size ve tchayat okurlarına teşekkür ederim.

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_ABOUT_AUTHOR

Abdullah Coşkunüzer

Articles by Abdullah Coskunuzer