Fotoğrafta HDR Etkisi

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

hdr-1

Merhaba, tchayat dergisinin bu sayfalarında sizlerle ilk kez buluşmaktan mutluluk duydugumu belirtmek isterim. Bu sayı ile birlikte bundan sonraki yayınlarda güzel sanatlarda kullanılan tekniklerin esere bir katkısının olup olmadığı konusunda, kanıtlara dayalı kanı bildirgesinde bulunacağım. İlk olarak sanat çevrelerince polemik konusu olan, orada olmayan seyleri subjektif bir bakışla özgün çerçeve içinde kaydedilen fotoğraf üzerine yazacağım. 

hdr-2Adını, bilinen birçok olguya verilen Yunan ve Latin kökenli isimler literatüründen alan fotoğraf, yunanca "fotos" ve "graphos" isimlerinin birleşmesiyle oluşmustur. "fotos" ışık, "graphos" resim yapmak anlamındadır. Fotoğrafın kelime anlamı ışıkla resim yapmaktlr.

Her ne kadar kuramsal olarak fotoğrafın tarihi daha eskilere dayansa da bildiğimiz haliyle fotoğraf, Joseph Nicephore Niepce'in görüntüyü kaydetmesiyle başlayıp Fransız sanatçı Louis-Jacques-Mande Daguerre ile son halini aldı. William Fox Talbot ile birlikte de fotoğraf tek bir kopya olmaktan çıkıp çoğaltılabilir bir formata geldi. Böylece bu alanda
bitmeyen teknolojik gelişim de başlamış oldu.

Bu alanda 1800'lerde atılan somut adımlara, aynı zamanda sinema sanatının da başlangıç noktasıdır. Fotoğraf haklunda yazmak, tarihçesini birkaç sayfaya sığdırmak mümkün değil. Çünkü yüzlerce düş ve bilim adamı bu yol haritasının içinde yer alarak, sayısız katkılar sağladı ve günümüz için de hala ilham kaynağı oluyor. Teknolojinin
fotoğrafa katkısı büyük, ünlü sinema kuramcısı Andre Bazin "Sinema henuz çekilmedi" demişti. Biz de aynı şeyi fotoğraf için söyleyebilir miyiz?

hdr-7

İşte HDR (High Dynamic Range) tekniği de bu sürecin meyvelerinden sadece birisi. Dijital fotoğraflarda çekim sonrası çok koyu ve çok aydınlık olan bölgeleri bilgisayar yazılımıyla çerçevenin geneline ait dağıtarak gizli kalmış detayları, dokuları ortaya çıkartan bu teknikle aynı zamanda daha güçlü 3d hissi elde ediliyor.

hdr-6

Her fotoğrafa bu teknigi uygulamak doğru değil. Aydınlık odanın ürünleri olan dijital fotoğraflar üzerinde negatif filmlere göre çok daha fazla müdahale yapıldığından yine bu tekniği kullanırken aşırıya kaçmak fotoğrafın gerçekliğinden çıkıp durumu, literatüre "fotoğraf manipülasyonu" olarak geçen bir sınıf koyar. Bu da yine sanat mı sanat değil mi polemiğine katkı sağlamaktan başka bir şeye dönüşmez.

HDR, fotoğraftaki aşırı karanlık yerler ile fazla aydınlık yerlerin yazılım yardımıyla eşit dağılımı gerçekleştirmekten başka bir uygulama degildir. Bununla HDR tekniği durağan ve soft ışıkta çekilmis fotoğraflarda daha iyi sonuç veriyor. Diğer türlü aktüel çekimlerde hareketli fotoğraflardan kalitesiz, kusurlu sonuçlar alınır.

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_MORE_ARTICLES