Bize ne oluyor?

Tayfur Coşkunüzer tarafından yazıldı. Aktif .

tayfur-bey

"Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var" diye başlıyor şair. Bizim de bu coğrafyada yaşayıp gördüklerimizden dolayı öğrendiğimiz tek şey var; "korku"! Korkularımız var, yaşadıklarımızdan edindiğimiz tecrübeler bizi herşeyden korkar hale getirdi.Aileden başlayan korku büyümemizle beraber daha da büyük bir yer aldı içimizde. Evlerimiz çelik kapılarla, alarmlarla, güvenlik
kameraları ile kapatıldı, komşularımızdan bile korkar hale geldik, görüşmez olduk, insanlarla aramıza mesafe koymamız yetmediği gibi duvarlar ördük, çünkü kimselere güvenmeyen bir yapıya büründük. Karşıdan nasıl bir beklenti hasıl olacak endişesi ile kimseye selam vermez, almaz hale geldik.

Devlet, milletten korkarak bir sistem getirdiği için tüm yapılanma güvensizlik ve korku esasına göre tanzim edildi. Vatandaş polisten korktu, polis siyasetten, siyaset askerden, asker dindarlardan derken bumerang gibi yine birbirine döndü. Etrafınıza bir bakın, kim kime güveniyor, kim kiminle güvene dayalı iş yapıyor, var mı bu ülkede? Annelerin çocuklarına söylediği: “Çocuğum kimseye güvenme. Yabancı insanlarla fazla konuşma” nasihatları çok iyi bildiğimiz ve ezberlediğimiz kelimelere dönüştü kulaklarımızda.

Korkmaktan yaşayamıyoruz, başımızı alıp ormana gidip kamp yapıp eğlenemiyoruz, öyle kurt iner domuz çıkar diye değil, gece gelir insanı keserler, gasp ediliriz diye, kaç tane dağ evinde yaşayan insan var bu kadar dağlık bir ülkede, ya da kaç göl evi.

Babana bile güvenmeyeceksin diye bir söz kaç toplumun dilinde vardır.

Etrafımızda yaşlı insanlara da yardım etmeye çalışan gençler kalmayacak bu gidişle, çünkü hergün yeni bir olay ve haber bizi korkular cumhuriyetine doğru götürüyor. Korku cumhuriyeti zaten hızla kendini yeniliyor, eskiden devletin bir fobisi vardı rejim korkusu şimdi bu korkular şekil değiştirerek bu ülkede yaşayan herkese sirayet etti. Şöyle bir bu coğrafyaya baktığımızda, bu kadar alengirli korkuları olan var mı bir düşünelim. Hep süregelen bir korku, polis korkusu, demokrasi korkusu, farklı fikirlerin tezahürü korkusu, darbe korkusu, terör korkusu, gelecek korkusu, iş korkusu,işsiz kaldığı yetmezmiş gibi çocuğunun da işsiz kalması korkusu gibi daha sayabileceğimiz birçok korku, işte bu noktada umutsuzluk ve yılgınlık insanları bitirmeye başlıyor ve içinden çıkılmaz bir yola doğru sürüklüyor geleceğimizi.

Elinde bir şeyleri olan insanlarda kaybetme korkusu halen devam ediyor, devlet vatandaşının geleceğini garanti edebilir mi? Edebilir. Örnekleri mevcut, sadece Avrupa'da vs. değil, bir çok kıtada bunu görmek mümkün ama bizim ülkemizde maalesef kimin ne zaman kaybedeceği belli değil. Bu sistem vatandaşı korkutarak ayakta kalmanın mücadelesini verdiği için, şimdi de halk bir birinden korkar hale geldi, hangi toplum bizim kadar silahlanıyor birbirine karşı acaba, trafikte birbirine kurşun yağdıran kaç toplum var, sadece soralım kendimize, gezenler icin diyorum tabii gezmeden oturduğumuz yerden konuşmak kolay.
Yaşadıklarımızdan öğrendiğimiz öyle konular var ki bizi korkuya sevkediyor, İtalyan sanatçı diğer ismiyle İtalyan gelin Pippa Bacca’nın koca Avrupa'yı geçip de Gebze'yi geçememesi tuhaf değil mi?

Kime nasıl güveneceğiz, hani Anadolu güven dolu bir yurttu, hani insanları münevverdi, sanki biz efsaneyi büyütüyor muyuz, yoksa medya mı cinayetleri abartıyor, bir şeyler ters gidiyor bu ülkede, farkında olan var mı? Avrupa'ya veya Asya'ya seyahete çıktığınızda bu kadar tedirgin oluyor musunuz? Ben Hindistan'da bile daha rahat dolaştığımı söyleyebilirim.

Sizce böyle korkulara dayalı bir ülke var mı? Yakın coğrafyamıza bakalım, uzaklara gitmeye gerek yok. İran, Suriye, Tunus, Bulgaristan, Romanya veya Polonya hiç birisinde bizimki kadar sokaklarında korku hakim değil. Kapkaç, terör, yankesilicilik, tecavüz, her an birisine ters baktın diye kurşunlanma tehlikesi yok bu ülkelerde...

Bu sistem korkularımıza yenik düşürdü bizi ve ümitsizlik içimizde kor ateş gibi büyüdükçe korkular mutsuz bir toplum olmamızı sağladı. Mutlu olmanın tek yolu kendini güvende hissetmek. William Shakespeare'ın de şiirinde dediği gibi "Mutluluğun Sırrı Korkmadan Yaşamaktır"...

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_ABOUT_AUTHOR

Tayfur Coşkunüzer

Tayfur Coşkunüzer