Garmish-Partenkirchen

Abdullah Coşkunüzer tarafından yazıldı. Aktif .

garmisch-01

Bize kendinizden söz eder misiniz?
Adım Thomas Schmid. Ben ilk olarak 2002 yılında Garmish-Partenkirchen belediye başkanı olarak seçildim. Bu 6 yıllık bir dönemdi. 2008 yılında tekrar seçildim. Alman diplomatik hizmetler resmi üyesiyim. Üyeliğim hala devam ediyor. Belediye başkanı olduğum sürece istersem dışişleri hizmetlerine geri dönebilirim. 1961 yılında Oberammergau’da doğdum, Garmish-Partenkirchen’de büyüdüm ve liseyi bitirdim. Dışişleri hizmetleri üyesi olmadan önce, siyasal bilimler eğitimi gördüm ve Avrupa Birliği konusunda master yaptım.Garmish-Partenkirchen ne zaman kuruldu? Yaz ve kış mevsimlerinde ne kadar ziyaretçisi oluyor?

Garmish-Partenkirchen isminden de gördüğünüz gibi iki şehirden meydana gelmiştir. Garmish ve Partenkirchen 1935 yılında Naziler tarafından birleştirildi. 1935 yılında kış olimpiyat oyunlarını organize etmek için birleştirmek zorunda kaldılar. Bu zamandan beri de tek bir şehir. Garmish-Partenkirchen, olimpiyat stadında, güzel dağlar etrafında yeni yıl atlayışı gibi tüm spor etkinlikleri için kışın gidilecek yer olarak çok iyi bilinir. Almanya’daki en yüksek zirve olan Zugspitze’ye sahibiz. (3000 metre yükseklikte) Onun Almanya’nın en yüksek dağı olduğunu herkes bilir. Bu nedenle Almanya’daki herkes Garmish-Partenkirchen’i de bilir. Ayrıca uluslar arası da iyi bilinmekteyiz. Birçok yabancı misafirimiz var fakat temel misafirler Almanya içinden gelmektedir. Geleneksel olarak çok fazla Amerikan misafirimiz oluyor. Burada büyük bir Amerikan otelimiz var. Ruslar geliyorlar. İklim değişikliğine bağlı olarak daha fazla İtalyan misafirimiz olacak. Daha fazla altyapı yatırımlarımı yapıyoruz ve Garmish-Partenkirchen’e daha fazla uluslar arası misafir geliyor. İstatiksel olarak Garmish-Partenkirchen’de 1.3 milyon gece kalışının %45’i kışın, %55’i yazındır. Şöyle bir özel durumumuz var; Münih ya da Augsburg’tan yazın yürüyüş, kışın dağ motosikleti ya da tırmanışı için gündelik turistler geliyorlar. Bunları da ilave ettiğimizde Garmish-Partenkirchen’e yılda 5.5 milyon günlük turist geliyor.

garmisch-02

Nazi döneminde Garmish-Partenkirchen’ın konumundan söz eder misiniz?

Bu dönemde savaş oldu. Şanslıydık ki çok fazla ölen yoktu ve hiç bombalama olmadı. Dresden ya da Berlin’deki gibi hiçbir bina yıkılmadı. Biz çok fazla savaşa karışmadık. Biz Almanya’da turist merkeziyiz; herkes Garmish-Partenkirchen’i bilir. Bu bizim gücümüz ve aynı zamanda zayıflığımızdır. Büyük fabrikalar gibi çok fazla endüstriye sahip değiliz; çünkü bir turist fabrika binası görmek istemez. Dağlar, yamaçlar, yöre ve yeşil doğa görmek ister. Bu nedenle bakımlı bir şehir olmak zorundayız.

Garmish-Partenkirchen’ı yazın da kışın da gördük. Kış gibi yaz mevsiminde de birçok ziyaretçi çektiğinize şahit olduk. Garmish-Partenkirchen belldiyesi olarak yazın bu ziyaretçileri çekmek için neler yapıyorsunuz?

Bir klasik yol yürüyüş parkurlarıdır. Dağlarda tüm seviyeler için yürüyüş parkurları ağına sahip olmak zorundasınız. Yaşlı insanlar için geçitler yapılır; geçişler çok kolaydır ve çok fazla tırmanmak zorunda kalmazsınız. Kayaların içinde çok zor yeni bir geçit yaptık. Duvar tırmanmak zorunda olduğunuz bir yere demir basamaklar koymak zorundaydık. Böylece oradan geçilebiliyor. İnsanları dağlara çekiyoruz. Ayrıca birçok yaya geçidi, şehir merkezinde bir restaurant, bahçe ve birkaç alışveriş merkezi için yatırım yaptık.

Yazın ne tür aktiviteleriniz oluyor?

İnsanlar dağlarda yürüyüş yapıyorlar. Rehber turlarımız var. Güzel göllerimiz ve yapay yüzme havuzlarımız var. Şu anda bir sanat dalı olan Nordic yürüyüşünde kişiler sadece yürümüyor, sopalarla hareket ediyorlar. Bu trendleri izliyoruz.

Alman turizm potansiyeli içinde Garmish-Partenkirchen’ın konumu nedir?

Biz birçok farklı değişimin kazananlarından biri olabiliriz. Yerleşimimiz iyi. 9 Kasım olduğu zaman, günden güne Amerikanlar buraya ya da Avrupa’ya gelmedi. Korku nedeniyle, Almanlar yurt dışına uçmadı, Amerika ya da diğer ülkelere gitmediler. Herkes panikti. Bir miktar Amerikan turisti kaybettik. Ancak Alman turistler arttı. Ayrıca petrol fiyatları ve finansal krize bağlı olarak artık diğer ülkelere çok fazla uçmadılar. Biz daha fazla Alman turist çekme potansiyeline sahibiz. Bu da bizim için bir şanstır.

İklim değişikliği nedeniyle gelecek 50 yıl kayak yapacağız. Almanya’daki birçok kayak merkezinde daha sonra kar yağışı olmayacak. Burada daha ılık bir iklim olacak, fakat Kuzey Alpler olduğu için İtalya kadar sıcak olmayacak. Bu nedenle İtalyanlar daha fazla gelecek. Bu büyük bir avantajdır. İklim değişikliği nedeniyle kazananlardan biri olabiliriz.

Yabancı turistlerin ilgisini çekmek için neler yapıyorsunuz?

Sistemli olarak fuarlara gideriz. Moskova’daki fuarlara giderek Rusya’da pazar açtık. Aynı şey İtalyanlar için de geçerli; fuarlara gider ve şehrimizi tanıtırız. Garmish-Partenkirchen’in hayali 2011 Kayak –Alp Şampiyonası’nı düzenlemektir. Herkes bunu bilir ve gazeteye koyma ihtiyacı duymayız. 40 ülke katılacak. Böylece herkes Garmish-Partenkirchen’ı ve kayağı bilir. Şu anda biz 2018 Kış Olimpiyatları için teklif veren taraflardan biriyiz. Münih ve Garmish-Partenkirchen 2018 Olimpiyatları için teklifte bulunuyorlar. Bu yurtdışında birçok yerde imajımız ve itibarımız olmasının nedenidir. TV’de de bize çok zaman ayrılıyor. Bu nedenle pek çok kişi Garmish-Partenkirchen’i bilir.

garmisch-03

Garmish-Partenkirchen’de binaları bu şekilde düzenli tutmak için neler yapıyorsunuz?

Bir kişinin bir ev ya da bir binayı nasıl yapabileceği ile ilgili kurallar var. Bu nedenle biz belediye olarak çok fazla bir şey yapma ihtiyacı duymayız çünkü insanlar kuralları takip etmek zorundalar. Ayrıca, merkezi hükümetimiz vergi teşvikleriyle insanları yeni bina yerine eski evlerini yenilemek için cesaretlendirmektedir.

Garmish-Partenkirchen’ı yönetirken yardım aldığınız ve görüşlerini sorduğunuz belediyeye ait kuruluş ve danışman var mı?

Farklı düzeyleri var. Belediye meclisimizde farklı partilerden seçilmiş bay ve bayan 30 kişiye sahibiz. Belediye meclisinde stratejileri ve yeni projeleri tartışırız. Ve bazen bu projeler için profesyonel düzeyde yatırımcılar ve proje yöneticilerine ihtiyaç duyarsınız. Garmish-Partenkirchen, özellikle kültürel ve geleneksel konuları organize eden birçok sivil örgüte sahip olmasıyla avantajlıdır. Önceki soruda yazın, haziran ayında yaptığımız bir aktiviteden söz etmeyi unuttum; müzik festivali olur; Garmish-Partenkirchen’de yaşamış ünlü besteci Richard-Strauss Festivali. Münih’te doğdu ve Garmish-Partenkirchen’de yaşadı. Evi ve ailesi hala buradadır. İnsanları güzel doğanın yanı sıra kültürel olarak da çeken bir festivalimiz var; Kultursommer. Ağustos ve eylül ayında, büyük bir tiyatro festivali düzenleriz ve özellikle, birçok insanın ilgisini çeken, 30’un üzerinde dile çevrilmiş, asla sonlanmamış hikaye yazarı Alman Michael Ende üzerine odaklanırız. Bu yüzden biz sadece doğa etkinlikleri değil, özel kuruluşlar tarafından yapılan kültürel etkinlikler de düzenliyoruz. Bu büyük bir avantajdır. Garmisch-Partenkirchen’de gönüllü olarak çalışan birçok insan var.

Garmish-Partenkirchen’de bir Türk topluluğu var mı?

Evet, var. Rathaus’dan başlayabilirsiniz, Türk halkından burada bizim için çalışan insanlar var. Şehrin her yeriyle bütünleşmiş durumdalar. Camimiz yok fakat evlerde dua ediliyor. Düzenli olarak onlar tarafından davet edilirim. Buraya giderim ve onlara yardımcı olmaya çalışırım.

Türk halkına iletmek istediğiniz mesajınız nedir?

Garmish-Partenkirchen’ı ziyaret etmeliler. Buraya gelen uluslar arası birçok misafirimiz var. Hindistan pazarı, Çin pazarı gibi aydınlık gelecek gösteren yeni pazarlar keşfediyoruz. Ayrıca Garmish-Partenkirchen’da halka karışmış bir Türk topluluğu var. Kültürel yapımızı zenginleştiren Türk arkadaşlarımızla mutluyuz.

Konukseverliğiniz ve söyleşi için çok teşekkür ederiz.

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_ABOUT_AUTHOR

Abdullah Coşkunüzer

Articles by Abdullah Coskunuzer