İran İle Türkiye

Özkan Özipekliler tarafından yazıldı. Aktif .

İran İle Türkiye Kardeşliği
Tahran havalimanında Humeyni ve Hamaney ilan panolarındaki fotograflarının arasında “Dünya’nın neresinde olursa olsun Humeyni’siz bir devrim düşünülemez” mesajı ile karşılıyorlar. Hedef uygulanan rejimi dünya ya yaymak . Ama halkın büyük bir çoğunluğu aynı görüşte değil.

İran’da uydu alıcı kullanmak yasak ama evlerde uydu anten yaygın. Londra’dan yayın yapan , mollaların yönetimine muhalif kanal mollaların icaraatının perde arkasını , boşa harcanan devlet kaynaklarını , kalkınmadaki başarısızlıkları tüm açıklığı ile halka anlatıyor. Bu kanal en çok izlenen kanallardan biri. Bu arada türk televizyonları da çok izleniyor. Bu yüzden ev kadınlarının bir kısmının İstanbul Türkçesi ile konuşabildiği söyleniyor.

Doğalgaz neredeyse bedava. Kibrit harcamamak için sobalar kapatılımıyor. Her vatandaşa aylık olarak iki depo benzin yada dizel çok komik fiyatla satılıyor. Ondan sonra alınan yakıt da yine komik denecek kadar ucuz. Esnaf dünyadaki kriz bizi çok fazla etkilemedi ama bir türlü mutlu olamıyoruz diyor. Yılda bir işyerlerini vergi almak üzere ziyaret eden devlet memurları aldıkları avantayla orantılı düşük vergi tahakkuk ettiriyor. Devlet işlerinde talep edilen rüşvet işadamlarını bezdirmiş.

Gençlerin çoğu işsiz . Halk molla yönetimindekilerin yeni iş alanları açmak yerine ceplerini doldurduklarına inanıyor. İran doğalgazda dünyanın en büyük rezervlerine sahip . Petrol yanında başka bir çok yeraltı madenleri var. Yetişmiş insan gücü ve sanayi işletmeleri var. Ancak halkın refah seviyesi sahip oldukları milli kaynaklar ile orantılı değil. Oldukça düşük. Halk devletin kaynaklarını dünya da İran rejimini yayma adına faaliyet gösteren. Gazze’de Hamas, Yemen’de Havsiler, Afganistan ve Pakistan’da Taliban, Lübnan’da Hizbullah, Somali’de isyancılar, Irak’ta dini cemaatler gibi örgütlere ve partilere aktardığına inanıyor.

Devlet kuruluşlarında işe girmek için kesinlikle bir yakınınızın mollalar ile arası iyi olması lazım. Devlet ihalelerinin de rüşvetsiz alınmadğı söyleniyor. Alkollü içki yasak ancak yaygın kullanılıyor. Alkollü içecekler dükkanlarda satılmıyor fakat telefon ile adrese teslim ediliyor. Genele açık olmayan yerlerde arkadaş buluşmalarında sigara , alkol , nargile den başka çeşitli uyuşturucular kullanılıyor. Hastalıklara iyi geldiği , vücudu zindeleştirdiği bilinen ve haşhaş bitkisinden üretilen tiryak adlı bir afrodiziyak uyuşturucu yaygın olarak nargile ile kullanılıyor. Zina suçu nedeniyle İran’da kadınların taşlandığını duymuşsunuzdur. İşdamları taşlama olaylarının göstermelik olduğunu söylüyor ve birçoğunun cep telefonlarında alem için hazır kız arkadaş isimleri kayıtlı. Tahran da Mirdamat caddesinde hava kararınca çıkan ve iş arayan makyajlı bayanları mollaların bilmiyor olması da mümkün değil.

Ahmedi Nejad ile Musavi’nin yarıştığı son cumhurbaşkanlığı seçiminde büyük bir çoğunluk hile yapıldığı görüşünde. Kendi sandıklarında cıkan oy sonuçlarının değiştirildiğini , itiraz edenlerin de hapse atıldığını anlatıyorlar. Çıkan olaylarda bir çok insan hayatını kaybederken Tahran hapishanelerinde de binlerce kişinin ne olacaklarını bilmeden beklediği , şiddet ve işkenceye maruz kaldığı söyleniyor.

Arap gazeteci Abdulhamid El Ensari, İran'daki olaylardan yola çıkarak din devletini tartışıyor ve bu devletin hayatı dondurduğunu, toplumu felce uğrattığını, yaratıcılığı katlettiğini, sevinç ve tebessümü öldürdüğünü söylüyor. Baskıcı din devletinin komünist rejim, nazi ve faşist rejim gibi kendi içinde bitişinin tohumlarını taşıyan bir sistem olduğunu belirtiyor

Devlet din ilişkileri , laiklik , din ve vicdan hüriyeti yüzyıllardır siyasetçilerin tartışma konusudur. Çünkü katolik hristiyanlığında, bir dinin insanları “hidayete zorla dahil etme”yi ilke olarak benimsemesi, din ve vicdan özgürlüğünü ortadan kaldırır, dini baskı ve tassubu besler; bu türden hidayet ise “dini totaliterizm”e yol açar. Avrupa’da orta çağda yapılan mezhep savaşlarında, din adına insanların yakılmış fakat asıl amaç aristokrasiye karşı yeni yükselmekte olan bir sınıfın kendine dini zeminde yer arayışıdır. Hristiyanlıkta ve Musevilikte devlet yönetimi din için amaçtır. Fakat bu durum İslamiyette farklıdır.

Müslümanlar, dinlerini eksiksiz yaşama ve tebliğ etme özgürlüklerine sahip ise, bu onlar için yeterlidir. Bu çerçevede devlet amaçsal değil araçsaldır. Devletin görevi hukuku uygulamaktır. Hukuk, sadece Müslümanlar arasında adaleti değil, gayrimüslimlerin de hak ve hukuklarını, din ve vicdan özgürlüklerini korur. Yani islamiyet bireylerin erdemini ve mutluluğunu hedefler. Buna rağmen cumhuriyet döneminde de daha öncesinde de dini liderlerin çoğunun siyasi güç elde etme peşinde olduğu şüphesine düşülmüştür.

Halbuki İslamiyet öncesinde Arapların durumu neredeyse bugünün İran’ı durumundaydı. Peygamberimiz Hz Muhammed(s.a.v.) tebliğ vazifesine ilâve olarak yeryüzünde adâleti tesis ile de yükümlü olduğunu göstermesi , uyguladığı istişare prensipleri , fikir, inanç ve ifade hürriyetini vazetmesi ve bizzat uygulamasıyla 23 yıl tüm insanlara örnek olan bir yönetim sergilemiştir.

İran da 30 yıldan bu yana yönetimde bulunan mollalar doğru bildiklerini kendi ülkeleri halkına zorla da olsa uyguluyorlar. Ama sonuç tarihteki diğer baskıcı rejimlerden farklı değil. üstelik bunun İslam adına yapılıyor olması diğer Müslümanlara da önyargı ile bakılmasına neden oluyor. Nükleer araştırmalar , Amerika ya karşı gelmeler halkı tatmin etmediği gibi mollaların iktidarını ayakta tutmak için rol olarak ta algılanıyor.

Bu kadar yönetim zaafı olan bir ülkede iktidar değisikliği yada bir iç karışıklık olasıdır. Halkın yarıya yakının İstanbul türkçesini anlayabildiği bu ülkede toplumsal uyanış gerçekleştiğinde dünyanın güç merkezlerinde oynama olacaktır. Bunu gören hakim güçler geçmişte İran - Türkiye yakınlaşmasından endişe etmişlerdir. 1960 yılında Menderes iktidarını sona götüren olaylar içerisinde Türkiye – İran ile başlayan ve Pakistan ın eklenmesiyle güçlenen CENTO teşkilatının etkisi önemlidir. Bugün de durum farklı değildir. Allah devleti yönetenlere akıl fikir versin, işlerini rast getirsin.