Jürgen Roters

Abdullah Coşkunüzer tarafından yazıldı. Aktif .

abdullah-02

tchayat: Bay Roters, bize biraz kendinizden bahs edebilir misiniz?
Bay Roters: Köln’ün Belediye Başkanıyım. Burada bu görevi yapmaktan, şehiri temsil etmekten ve şehir hakkında birileri ile istişare edip , kararlar almaktan çok büyük bir memnuniyet duyuyorum. Asıl mesleğim avukatlık ve geçmişimde bir takım yöneticilik pozisyonlarında görev aldım. 6 yıl boyunca polis şefliği yaptım ve 5 yıl boyunca Köln, Bonn ve Aachen şehirlerinde ilçe Başkanlığı yaptım. 14 aydır Köln’de Belediye Başkanlığı yapıyorum.

abdullah-05

tchayat: Teşekkür ederim. Aslında Köln’ü daha çok fuarları ve katedralı ile tanıyoruz. Köln hakkında daha neler öğrenebiliriz?

abdullah-01Bay Roters: Köln dinamik, genç ve her gün büyüyen bir şehir. 12 tane yüksek okulumuz var. Avrupanın en büyük meslek yüksek okulu, aynı zamanda Almanya’nın ikinci büyük Üniversitesi, bir çok küçük Üniversiteler ve 4 büyük araştırma laboratuvarları Köln de bulunuyor. İyi yetişmiş akademisyenlerimiz genelde bu şehirde devam yaşamayı tercih ediyorlar. Bu tabi ki sadece pencerenin bir tarafı. Diğer tarafı ise şehirin ekonomisi. Köln, daha öncede olduğu gibi, halen daha kuvvetli endüstriyel bir yapıya sahip. Misal verilmesi gerekir ise, Ford firmasının Avrupa’daki en büyük otomotiv endüstrisi bu şehirde yer alıyor. Leverkusen’den Wesseling’e kadar dayanan büyük bir kimya sektörümüz var. Endüstriyel üretimin yanı sıra, artık bir çok farklı hizmetlerde buraya yerleşti. Bu özellikle sigorta sektörü için geçerli. Tüm büyük sigorta şirketlerin merkezleri veya merkezleri olmasa bile büyük bayileri Köln’de ikamet ediyorlar. Aynı durum danışmanlık ofisleri içinde geçerli, hukuk büroları gibi. Köln’de yer alan başka sektör ise medya sektörü. Batı Avrupa’nın büyük medya merkezleri burada yer almakta, başta en büyük özel kanal RTL. Kamu sektöründe en büyük televizyon kanalı WDR de burada. Bu kanalların etrafına büyük bir medya iktisadı oluştu. Filim yapımından başlarayak filim ve televizyon için ihtiyaç olan tüm hizmetler burada yer almakta.

tchayat: Bölgenize ne kadar turist geliyor? Ne kadarı gerçek turist, ne kadarı iş nedeni ile geliyor? Mesela Köln fuarında gördüğümüz turistler, aslında tam olarak turist sayılmaz, onlar fuar için gelmiş sonuçta. Turist ziyaretçilerin asıl gerçek rakamı nedir?

Bay Roters: Her sene bir Milyonu aşan ziyaretçilerimiz var. Köln’ün temel hazinelerini, kültürümüzü ve özellikle Dom’u ziyaret etmek için geliyorlar. Dom tüm Avrupa’da en çok ziyaret edilen turistik yerlerden biri. Almanya’nın en büyük turistik yeri ve Avrupa’nın da en önemlilerinden biri. 8 tane büyük müze içeren bir çok kültürel kurumlar şehirimizde yer almakta. Bu tabi tüm dünyadan insanları çekiyor. Türk ziyaretçilerde aile ziyaretine gelerek şehirimizi görme imkanına sahip oluyorlar. Tabi fuarın da çok büyük bir çekim gücü var. Dünyada takdir edilen çok önemli ve büyük fuarlarımız oluyor. Mesela şu anda faaliyette olan Mobilya fuarı gibi. İstanbul’da bu fuarda büyük bir temsilci olarak yer alıyor. Photokina, dünyanın en büyük fotoğraf fuarı. Anuga, bir gıda fuarı ve bu sene yine Türkiye’den bir çok firmayı Köln’de mısafir edicek olan tatlılar fuarı. Birde çok moderen bir fuarımız var, ismi Gamescom, yani Bilgisayar Oyun fuarı. Bu özellikle gençleri çeken bir fuar. Oyun alanındada büyüyen bir Pazar hissediyoruz ve özellikle bir çok gençin Köln’e gelmelerinin etkisi.

tchayat: Köln şehiri için Köln fuarı büyük bir avantaj, bunu siz nasıl ifade ederdiniz? Mesela Köln fuarı olmasaydı ne yapardınız?

Bay Roters: Bizim hesaplarımıza göre fuar tüm sergileri ile şehire, dükkanlara, restaurantlara, hotellere ortalama bir Milyar Euro ciro getiriyor. Bir Milyar Euro ciroya sadece fuar aktiviteleri ile ulaşılıyor. Bu yüzden fuar ve havalimanı ekonomik gelişimi için önemli noktalar ve çok büyük avantajları var: Fuarı şehir merkezinden yürüyerek yizaret edebilirsiniz. Çoğu şehirlerde bu avantaj yok, genelde fuara ulaşmak için bir yolculuk gerekiyor. Köln’de ise bunlar şehire hemen hemen entegre edilmiş durumda. Benzeri havalimanı içinde geçerli. Taxi ile ortalama 15 dakika sonra Köln-Bonn Havalimanına varabilirsiniz, tren ile de ulaşım daha fazla sürmez. Bu da şehirimizin yakınlık açısından verdiği avantajlar.

abdullah-03

tchayat: Köln şehirin bütçesi ne kadar?

Bay Roters: Bütçemiz 3,1 Milyar Euro’ya ulaştı. İlk öncelikle işsiz olan insanlara sosyal hizmet sağlamamız gerekiyor. Opera binamızı ve tiyatro binamızı yaklaşık 250 Milyon Euro’ya yenilemeyi planlıyoruz. Kültür yönetimin ve Operanın önerileri oluyor, fakat aynı zamanda bunu kamu ile de tartışıyoruz. Şimdiye kadar üç kere toplandığımız ve kültür sevenlerle, kurumlarla ve organizasyonlarla kültür alanında tartışmak için var olan, bir yuvarlak masamız var. Bunlardan öneriler oluşuyor. Yani görüşlerini dikkate almak için kamu ile temasta olmaya çalışıyoruz.

tchayat: Almanya’nın en önemli şehirlerinden Köln’ün Belediye Başkanı olarak çok zor zamanlar yaşadığınız ve şahsen bitkin düştüğünüz zamanlar oldumu ve bunların üstesinden nasıl geldiniz?

Bay Roters: Evet milyonluk bir şehiri yönetmek çok zor bir iş, özellikle bu zamanlarda Almanya’nın tüm şehirlerinde ve bunun ötesinde de, mali tchayatnlar yaşanınca. Yerel hanelerimiz sınırlı ve çoğu görevler şu anda finanse edilemiyor. Tasarruf edilmesi gerekiyor ise, her iyi ve doğru olan gerçekleştirilemiyorsa, ilgililere bu durumu izah etmek çok güç olabiliyor. Bu gitmemiz gereken zor bir yol.

abdullah-04

tchayat: Köln’ün Belediye Başkanı olarak İstanbul ve Bursa muadillerine ne gibi önerileriniz olurdu?

Bay Roters: Son aylarda İstanbul Belediye Başkanı Toptaş ile iyi bir ilişkim oluştu. Kendisini ziyaret ettim, o da beni ziyarette bulundu. Beraber Meksiko City ye gittik ve ben kendisini Belediyelerin Dünya Federasyon Başkanı seçiminde, Avrupa tarafı olarak destekledim. Bu ilişkimizin daha iyi olmasına sebep oldu. Bunu tabi geliştirmek, yakında kendisini ziyarete gitmek istiyorum ve sadece kardeş şehirimiz İstanbul ile sınırlı kalmasını istemiyorum. Gelişmiş olan iyi ilişkimizin devam gelişmesini istiyorum ve bunu Bursa’yada yansıtıp, orayı da ziyaret etmek istiyorum.

tchayat: Köln’deki Türk topluluk ne kadar yoğun? Türklerin oranı ne kadar? Alman topluluğune entegre olabildilermi, yoksa kendi hallerinde mi yaşıyorlar? Yani Köln’deki Türklerin durumu nasıl?

Bay Roters: Alman vatandaşlığını kabul eden ve Türk vatandaşlığında kalan sayıları toplar isek, Köln’de ortalama 110.000 Türk yaşıyor. Bu insanların çoğu entegre oldu, iş adamları oldular ve burada rahatlar, güzel bir arada yaşıyoruz. Fakat bu herkes için geçerli değil, maalesef problemlerde yaşıyoruz, bunuda açık konuşmak gerek. Toplumsal zayıf bölgelerden, mesela Doğu Anadolu’dan, gelen Türk toplumu, sanayi toplumumuza kolay uyum sağlayamıyor. İşte burada uyum çalışması yapmamız şart, çocuklara iyi bir eğitim vermeliyiz, onlara toplumumuza entegre olabilmeleri için her tür imkanı sağlamalıyız. Bu kolay bir yol değil, beraber yaşamayı ve organize etmeyi istekli olunması gerekiyor. Biz alman topluluğu olarak, Köln topluluğu olarak, entegrasyon için, beraber eğlenmek için, organizasyonlar için ve dernekler için teklifler sunmalıyız. Bir taraftan bu teklifi kabul etmek için istek olmalı. İnsanları topluluğumuza entegre etmek için yollar düşünmeliyiz. Paralel topluluğun oluşmasını istemiyoruz, yani Türk grupların geriye çekilmesini. Herkesin birbirine muhtaç olduğu bir topluluk için bu iyi değil. Bu yüzden çok çaba harcıyoruz. Türk derneklerininde açılmaları için çaba gösterdiklerini biliyorum. Doğru bir yolda olduğumuzu düşünüyorum. Avrupa’nın başka şehirlerinde çok daha büyük problemler ve Köln’den daha fazla tchayatnlar yaşıyorlar.

tchayat: Türk toplumuna bir mesajınız olacakmı? Son bir mesaj?

Bay Roters: Almanya ile Türkiye arasında yüzyıllara dayanan bir bağ var. Bu geleneklerı genişletip bunun üzerine kurmalıyız. Köln’ün ve Almanya’nın Türkiye’de sevildiğini biliyorum. Almanlar orada, Türkler burada çok saygı görüyor. Çok Alman, Türk vatandaşlarımıza saygı gösteriyor ve onlarla yaşamaktan memnunlar. Bu olumlu noktayı daha kuvvetlı dışarıya yansıtmamız gerekiyor. Ve ben çok yoğun bir araya geldiğimize inanıyorum. Her ülkenin ve her kültürün faydaları olduğunu ve her kültürde olan bu gücü açıkça vurgulamalıyız.

tchayat: Çok teşekkür ederim

Bay Roters: Ben teşekkür ederim

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_ABOUT_AUTHOR

Abdullah Coşkunüzer

Articles by Abdullah Coskunuzer