Van Erciş Depremi

Ekrem Kutlu tarafından yazıldı. Aktif .

Merhaba değerli tchayat okurları,
Sizlerle tekrar buluşmanın heyecanı içindeyken aldığımız acı bir haberle yüreklerimiz dağlandı. İçinizde mutlaka bilenler vardır. Bilmeyenler için belirteyim; bu derginin varoluş sebebi olan Tece Dekor A.Ş’nin yönetim kurulu başkanı aynı zamanda dergimizin en büyük emekçisi Sayın Tayfur Coşkunüzer Erciş’lidir. Derginin baskı hazırlıklarının tamamlandığı günün ertesinde yani bu pazar günü bizler gibi tüm ülkemizi yasa boğan Van-Erciş depremiyle sarsıldık. Haberi alır almaz memleketi Erciş’e gitmek için yola çıkan Sayın Tayfur Coşkunüzer ile bir durum değerlendirmesi yapıp bu hali ile derginin çıkmasına ve bir sonraki sayımızda bu elim konuya özel bir sayı hazırlamaya karar verdik. Kendisinin yakın akrabaları konusunda henüz netleşen bir haber elimize ulaşmadığı için durumu bizler de bilmiyoruz. Tek dileğimiz onlar gibi bütün vatandaşlarımızı bu vahim tabloya rağmen sağ salim tekrar aramızda görmektir, dualarımız hepsiyle birliktedir. 

Tesadüf müdür bilmiyorum ama dergimizin yayın hayatı boyunca çok ilginç iki olayla karşılaşmış olduk. Bunlardan birisi dergimizin bir sayısında demiryollarını işledik ve o sayının yayınlanmasından çok kısa bir süre sonra ülkemizde ardı ardına tren kazaları meydana gelmişti. Bizler o sayımızda demiryollarını destekler bir tavırdaydık ama alt ve üst yapı yetersizliğine vurgu yapmıştık. Bu sayımız için ilk toplantımızda konu olarak çarpık yapılaşmayı, plansız ve suyun akışına bırakılan kentleşmeyi işlemeye karar vermiştik. Bu doğrultuda Tayfur Bey’in yazısı sanki olacakları önceden bilip yazılmış bir yazı gibi hepimizi şaşkına çevirmiş durumda şu an. Gerçi bir söz vardır perşembenin gelişi çarşambadan bellidir diye ama Tayfur Bey’in bu yazısı tıpkı ele aldığı diğer konular gibi bu konuda da önemli tespitler ve çözüm önerileri getiriyor. Tabi bir sektör olarak inşaat sektörünü ele almış olmamız ise başka bir ilginç durum oldu. Biz sektörün yükselmesi ve büyümesi durumunda birçok riskin kendiliğinden kaybolacağına dair öngörülerimizi bu sayıda sizlerle paylaşmaya çalıştık. Yaşanan acı duruma bakarak şu an için net bir tablo ile karşı karşıya değilsek bile, bu konular önümüzdeki günlerde tüm Türkiye’nin birinci gündemini oluşturacağa benziyor.

Biz önümüzdeki konulara çok çabuk yoğunlaşan fakat aynı oranda hiç olmamış gibi herşeyi unutup hayata devam eden bir ülkeyiz. Şunu belirterek sözlerime son veriyorum; yaşanan bütün acı tecrübelerden ders almayı başardığımız ve aynı hataları tekrarlamadığımız gün Türkiye için herşey çok daha güzel olacaktır, yeterki önemseyelim ve gereğini yapalım.

Saygılarımla.

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_ABOUT_AUTHOR

Ekrem Kutlu