İş Geziniz...

Tayfur Coşkunüzer tarafından yazıldı. Aktif .

İş adamları olarak hepimiz uzak veya yakın olsun, mutlaka seyahat ediyoruz. Seyahatlerimizi ilginç ve zevkli hale getirmek, onu bir iş gezisinden öteye taşımak bizim elimizde... Bazen bu yolculukların bizi çok yorduğundan ve bitkinlik verdiğinden dem vururuz. Oysa yapacağımız küçük aktiviteler hem iş seyahatini bir geziye dönüştürecek hem de bize zamanla çok şey kazandıracaktır.

Eğer Anadolu’ya seyahat ediyorsak, gidilen yörenin insanıyla oturup sohbet etmek veya bir kır kahvesinde oturup bir çay içmek, insana, başka insanların hayatında varolan duyguların paylaşılmasına ve oranın atmosferini solumamıza vesile olur.

Yolculuğa çıkarken, kısa veya uzun mesafe olsun gideceğimiz bölge hakkında edineceğimiz küçük bilgiler bize çok avantaj sağlayacaktır. İş seyahatlerimizi bir tatil gibi algılayıp, havaalanına veya terminale girdiğimiz andan itibaren tatilimizin başladığını düşünürsek bindiğimiz araçlar ne olursa olsun bakış açımız iş seyahati ile beraber bir kültür seyahatinin başladığı yönünde değişecektir. Ve böylece bundan sonra gittiğimiz kentin veya ülkenin kültürünü, yaşamını, tarihini, yapılaşmasını veya başka özellikleriyle ilgili bir kaç cümle kaleme aldığımız zaman, kısa bir dönem sonra elimizde bir seyahatname olmaması için hiç bir neden kalmıyor... Günümüzde bir çok modern seyyah bunu yapmaktadır. Tarihte de bildiğimiz üzere bir çok ünlü seyyahlar vardır, ilk akla gelen ibn-i Batuta, Marco Polo, Evliya Çelebi, Katip Çelebi’dir. Bu ünlü gezginler gezdikleri gördükleri ve hatta seyahat esnasında yol boylarında tattıkları herhangi bir lezzeti dahi kaleme almışlardır. Bunun sonucunda, yaşadıkları dönemlere ait çok güzel eserler bırakmışlardır.

Ben de seyahat esnasında gördüğüm yerleri ve o coğrafyayı bir kaç kelime ile kağıda dökmediğime hep pişman olmuşumdur... Ama ister yurt içi ister yurt dışı olsun gezdiğim ve gördüğüm yerlerin fotoğrafını çekip elimde iyi bir arşiv olmasına gayret gösteriyorum... Eğer fotoğraf çekme imkanınız yoksa seyahat ettiğiniz ülkenin veya kentin bir kartpostalını edinmek ve bunu bir alışkanlık haline getirmek size ileride geniş bir kartpostal koleksiyonu kazandıracaktır. Çünkü artık bir çoğumuz fuarlara ve buna benzer dış gezilere gitmek zorundayız. Bu bakımdan geziyi anlamlı hale getirecek küçük aktiviteler farklı bir uğraş edinmemize ve yaşamımıza yeni renkler getirmesine yardımcı olacaktır. Belki seyyahlar kadar gezilerimizi detaylı bir şekilde kaleme alamasak da, gittiğimiz kentlerden edineceğimiz bir kartpostal bizi yıllar sonra bir koleksiyon sahibi yapacaktır.

Bende kartpostal toplama alışkanlığı, okuduğum bir yazı ile başladı ve şu an da geniş bir koleksiyona sahibim.

Ve bu yüzden seyahatlerim kartpostal olduğu sürece zevkli hale geliyor...

Belki siz de gittiğiniz kentle özdeşleşen herhangi bir nesneyi beraberinizde getirerek, oraya dair ne varsa yaşayarak bu yolculuk serüvenini başlatabilir, içinizdeki gezgin ruhu canlandırabilirsiniz…

Hayatın renklerini keşfedeceğiniz yeni yolculuklara…

Saygılarımla,

Tayfur Coşkunüzer

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_ABOUT_AUTHOR

Tayfur Coşkunüzer

Tayfur Coşkunüzer