Kemerleri Bağlayalım

Özkan Özipekliler tarafından yazıldı. Aktif .

Kavurucu sıcaklar dan bunalırken hemen ardından sel götüren yağışlarla yaşıyoruz. Önceki yıl da kuru soguklar ve ardından kuraklık ile karşı karşıyaydık. Son yıllarda alışılmışın dışında hava şartları içinde yaşıyoruz. Bunlar ozon tabakası delinmesi nedeniyle küresel ısınmanin tezahürü müdür? Yada bundan sonra daha duyarlı çevreci olursak ozon daki delik kapanır mı ? Ozon daki delik kapanınca tekrar normal hava şartlarına dönecek miyiz ? bilim adamlari bunları yorumlayabilir. Yoksa bu sıcaklar ve seller kıyametin habercisi midir? Onu da din adamları yorumlayabilir. Ama dünya nın ikliminde son yıllarda çok köklü değişiklikler olduğu bildiğimiz bir gerçek.

Dünya da son yıllarda yaşanan bir baska köklu değisim de ekonomik ve siyasal yapısında görülüyor. Aslında siyasal ve ekonomik çalkantılar birbirinden bağımsız gelişmiyor. Küresel ısınmanın sonucu kuraklık ve seller oluşurken, yeni siyasal sürec ekonomik krizleri de ardı ardına karşımıza çıkarıyor. Kimileri komplo teorileri olarak algılayabilir. Kimileri de luzumsuz senaryolar ile zaman kaybı olarak algılayabilir. Ancak siyasal ve ekonomik anlamda yasadığımız garipliklerin sebebi ve sorunların adresi bizi Israil ile Turkiye nin rol değisimine götürüyor.

Amerika da yasanan 11 eylül teror saldırılarının ve yine Amerika da ardı ardına yasanan ve tüm dünyayı etkileyen ekonomik krizin kendi kendine oluşmadığını ve olayların faillerinin bir güc tarafından manipüle edilebilecegini ve bunun Israil merkezli olabileceğini bugün CIA bile düşünüyor , şüpheleniyor yada alçak sesle ifade ediyor. Turkiye gündeminde son yıllarda neredeyse her gün yeralan ergenokon örgütü gibi ABD içerisinde etkin yapısı olan Yahudiler neden böyle bir aksiyona girer diye düşünülebilir. Fakat sanki bir bütünün farkli parçalarıymış gibi görülen ABD ve Israil arasindaki ilişki pek te düşündüğümüz gibi durmuyor.

ABD nin orta doğu ve orta asya da arzu ettiği yapılanmayı gerçeklestirirken çektigi zorluklar. Ortadogu da Israil ile beraber pek bir şey yapamayacağınğ da ortaya çıkardı . Şia ve Musevi dinlerindeki catışmacı ve kıyamet savaşini arzulayan akımlar ile bölgede hic bir zaman gerilim eksik olmadi. Afganistan ve Irak ta farkli bahaneler ile yapilan işgaller bir türlü normalleştirilemedi. ABD , Avrupa ile kurduğu ilişkileri hiç bir zaman Rusya yada Çin in hakim olmasindan endise ettigi orta asya ve orta doğu ülkeleri ile gerçeklestiremedi. Israil bölgedeki arap ve türk devletleri ile bır yol bulup beraber yürüyemedi. Buna karşılık yeni ortadogu planında ABD nin Turkiye ye önemli rol verdigi de ortada duruyor. Enerji koridoru olarak orta asya enerji kaynaklarını Turkiye üzerinden Avrupa ve dünya ülkelerine pazarlamak istediğini de biliyoruz. Hatta bu konuya gereken önemi vermeyen koalisyon hükümetleri döneminde ABD nin Turkiye den fazla gayret sarfettiğini de hatırlıyoruz. Bu yüzden ABD’nin orta dogu ve orta asya da Turkiye ye onemli rol verdigi buna karşılık Israil ile ABD arasında soguk bir geleceğin bekledigi gerçeği ortada duruyor. Bu yüzden ABD Türkiye de eski statükocu yapıyı bir kenara bırakıp Akparti hükümeti ile meselelerine çözüm aramaktadır.

Tayyip Erdoğan ın Davos ta Israil cumhurbaşkanına posta koyması bu tabloyu cok iyi okudugunu gosteriyor. “one minute” ile musevi ağırlıklı ve dünyaya yön veren sermaye sahiplerin icerisinde “ben sizin düzeninize başkaldiriyorum , adaletli bir dunya istiyorum” mesaji simgelesti. Tüm arap aleminde özlemle ihtiyaç duyulan bu başkaldırıyı gerçekleştiren Tayyip Erdogan bölgede ortak lider haline geldi. Öyle ki Tayyip Erdoğan bugün herhangi bir ortadoğu ulkesinde baskanlik secimine katılmış olsa karşısında kim olursa olsun ipi açik ara göğüleyecek durumdadır. Hatta Suriye de halk arasında olası bir Israil saldirisi karsisinda ülke genelinde Turk bayragi cekilecegi ifade edilmektedir.

Aslında tüm dünyayı da etkileyen bu gelişmeler Türkiye ve ABD ilişkilerinde yeni boyutlar orataya çıkarırken beraberinde yan etkiler de getirecektir . Israil vazgecilmez oldugunu çesitli yollarla ortaya koymaya çalışacaktir. ABD ye kendi içerisinde karışıklıklar oluşturup Israil yerine Türkiye nin tercih edilmesinin faturasını ödetmeye çalışacaktır. Ellerindeki finansal argümanlar ile ABD ekonomisine hasar vermeye devam edeceklerdir. Bölgemizde var olan ermeni ve rum toplumları , museviler tarafindan müslüman ve arap toplumunlarına karsı kıskırtılacakır. Ermeni ve rumlarinTürkiye ile olan ilişkilerindeki sorunlar abartılarak surekli ortaya konulacaktır. Türkiye içersindeki etnik unsurlara ayrılıkcı ve çatışmaci politikalar uygulatılacak. Kürt halkı manipule edilecek, PKK taşeron olarak kullanılacak , Bununla beraber alevi –sünni çatismasi kaşınacaktir. Türkiye dışındaki ülkeler de de ayrılıkcı akımlar ve catışma ortamlari ortaya konulacaktir. Türkiye deki statukocu yapi güçlü tutulmaya calisilacak ve ABD ile ilişkilerde Israil`in bir kenara bırakılamayacağı savunulup bu görüşe Türkiye içerisinde taraftar bulunmaya calışılacaktir. Iç politikada sıkça kaos yaratılmaya calısılacaktır.

Buna karşılık Türkiye de statükocu derin devlet kadrolarının hukuk dışı faaliyetleri bir bir ortaya çıkarılarak etkiledikleri alanlar ortadan kaldırılmaktadır. Ermenistan ve Yunanistan ile sıfır sorun politikası izlenerek bölgedeki gerginlikler en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Bölgede musevi toplumunun yok sayılamayacağı gerçeğinden hareket ederek Israil ile ilişkilerde de sağduyulu davranılıp diplomatik yol izlenmektedir. Ortadaki tabloyu iyi okuyan cumhurbaşkanımız ve başkabakanimiz bölgede çok dengeli politikalar ile süreci çok iyi yönetmektedir. Bir çok orta doğu ülkesi ile vizeler kaldırılmış , gümrükler indirilmiş , ilişkiler hızla geliştirilimiştir.

Mavi Marmara gemisinin Gazze ye olan yolculuğunda Israil , normal müdahale yerine gemilere pervasızca saldırarak aslında rol değişimini yok saydığını anlatmak istemiştir.  Hatta Türkiye yi çatışmaya çekerek süreçi erken sonlandırmayı planlamıştır. Fakat Türkiye nin soğukkanlı diplomatik girişimleri ile Mavi marmara gemisi ile Gazze de , Davos tan sonra ikinci raund ta Türkiye nin olmuştur.

Türkiyede ki sivil toplum örgütlerinin Türk –kürt , alevi-sunni gerginliklerini yok etmek adına yaptığı calısmalar , Türkiye deki statükocu yapının planlarını gerçekleştirmesine engel çıkaracağından kurumlar arasında ciddi gerginlikler ortaya çıkacaktır. Yine ABD ve Birleşmis Milletler de her iki cephenin karsilikli olarak lobicilik faaliyetleri çatışma halinde olacaktır. Zaman zaman ileri gidildiğinde Davos ve Mavi Marmara olayında olduğu gibi gerginlikler ortaya çıkacaktır. Bu yüzden süreçe olumlu katkı koyan Fethullah Gülen in türk hükümetine olan uyarıları yanlış anlaşılmamış , aynı araçta yolculuk yaptığınız söfere aman dikkat et , hızlı gitme türünden uyarı olarak algılanmıştır.

Yasadigimiz ekonomik ve siyasal çalkantılar daha bir süre oldukça inişli ve cıkışlı bir şekilde devam edecek gibi görünüyor . Sürec içerisinde karşilaşilacak engeller bizleri daha bir süre daha sarsacaktir. Uzun ve virajlı yolda yüksek süratle yol aldığımızı düşünürsek , kemerlerimizi bağlayıp soğukkanlı bir şekilde hız kesmeden yolumuza devam etmeliyiz.