Feyza A. Sönmezer

Ebru Arslan tarafından yazıldı. Aktif .

feyza-acar

tchayat olarak her sayımızda bir sektörü mercek altına alıyoruz. Her ne kadar litaratürde AVM sektörü diye birşey yok ise de biz herkesin yaşam tarzına yön vermeye başlayan hatta koco koca kentlerin sosyal, ekonomik ve kültürel yapısına yön verebilecek hacme ulaşmış olan alışveriş merkezleri namı diğer AVM’leri Bursa’nın önemli AVM’lerinden biri olan Korupark’ın Pazarlama Müdürü Feyza ACAR SÖNMEZER ile birlikte değerlendirdik şimdikendisi ile yapmış olduğumuz söyleşiyi yayınlıyoruz. 

tchayat. Korupark’ın kuruluşunda hangi kriterlere önem verildi ve nasıl bir yol izlendi?

Bursa tarihinin her çağında revaçta olmuş bir şehirdir. Türkiye ortalamasının üzerinde kişi başı milli gelire sahip olan, dinamik, gelişime açık sanayi ve ticarette de ön sıralardadır. Bunların yanı sıra tarihi ve tabii özellikleri ile de yerli ve yabancı turistleri çekmektedir. Balıkesir, Eskişehir, Bilecik, Kütahya ve Yalova gibi komşu illerin kavşak noktasında bulunması da Bursa’nın lokasyon değerini arttırmaktadır. Tüm bu olumlu özelliklere karşın şehirde konut ve alışveriş merkezinin bir arada olduğu bir projenin olmayışı, var olan tekil projelerin de tüketicinin ihtiyaçlarını karşılama konusunda oldukça yetersiz kalması, Torunlar Şirketler Grubu’nu harekete geçirmiş, Türkiye’nin konut ve alışveriş merkezinin bir arada olduğu en büyük projeyi inşa etmesine neden olmuştur. 

feyza-acar2

tchayat. Korupark’ı rakiplerinden ayıran özellikler nelerdir?

Korupark Avm’nin yanı sıra 1200 konut ile Türkiye’nin en büyük yaşam projesi olma özelliği taşımaktadır. Proje şehrin genişlemeye başladığı batı yönüne doğru konumlanarak gelecek vaad eden bir proje özelliğine sahip olmuştur. Bu çevrede devam etmekte olan yeni yerleşim projeleri ve genişlemeye devam eden yakın yerleşim bölgeleri için proje vazgeçilmez bir nitelik taşımaktadır. Bununla birlikte projenin şuan için birkaç km uzağında, 1 yıl içindede önüne gelecek olan hafif raylı taşıma sisteminin şehrin merkezinden projeye kadar uzanması projenin artılarından olmuştur. Tüm bu olumlu özelliklerinin yanı sıra Mudanya yönünden şehre giriş yapan ziyaretçileri de karşılayan konumunda olması sebebi ile Bursa’nın en önemli konut ve avm projesidir.

tchayat. Bir AVM’nin başarısı için neler gerekir?

Bir AVM’nin başarılı olması birçok faktöre bağlıdır. Lokasyon ve AVM konsepti ile ilgili iyi bir fizibilite çalışmasının yapılması, bu lokasyona göre mağaza karmasının doğru bir şekilde planlanması ve oluşan bu faktörler eşliğinde AVM’ye değer katacak, he zaman dinamik tutacak yönetim kadrosu oluşturulması en önemli kriterlerdir.

Sadece lokasyon artık tek başına yeterli değildir, Bulunduğu loksayona göre iyi ve eksiklik planlanmış mağaza karması ile güvenli, temiz, eğlenceli, teknolojiyi maksimumda kullanan iyi bir mimarisi olan iyi yönetilen, pazarlama faaliyetleri ile farlılık yaratan, kiracıları ile iyi iletişimde olan bir AVM mutlaka başarıyı yakalayacaktı.r

Günümüz rekabet koşullarında artık tek başına hiç birşey yeterli değil, başarı için her sayılan bu etkenlerin tam ve eksiksiz olması çok önemli.

tchayat. AVM’lerin kentlerde meydana getirdiği sosyal ve kültürel etkiler nelerdir?

Bizim projemizde bir araya getirmeyi başardığımız perakende karması ile hem şehrin yerel kültürü ve alışkanlıklarını ziyaretçilerine yansıtmış hem de henüz şehrin hiç tatmadığı keyifleri Bursalıların beğenisine sunmuştur.

Korupark AVM’nin pek çok mağazayı bünyesinde bulundurması, alışveriş yaparken aynı zamanda yemek yeme, dinlenme, eğlenme gibi imkânlar sunması, güvenli bir ortam sağlayarak boş zamanların değerlendirilebileceği bir alan oluşturmasıyla her kesimden Bursalının ilgisini çekmiştir. Alışveriş kavramı Korupark ve diğer büyük alışveriş merkezlerinin açılmasıyla birlikte şehirde yeni bir anlam kazanmıştır. Türkiye ve dünyanın seçkin markalarına ait ürünleri tek bir çatı altında sunması Bursalıların yeni trendleri takip etmesinde önemli rol oynamaktadır.

Ayrıca günümüzde alışverişin, geçmişte olduğu gibi doğal gereksinimlerin rasyonel bir biçimde karşılanması amacıyla gerçekleştirilen bir etkinlik olmaktan uzaklaşarak, toplumsal statü belirleyicisi, psikolojik tatmin için vazgeçilmez bir araç ve boş zamanların değerlendirilmesini sağlayan bir etkinlik haline gelmiş olması da buraya olan yoğun ilginin bir sebebi olarak görülebilir.

Korupark’ın Bursa’ya getirdiği en büyük sosyal faydalardan biri ekonomide sağladığı etkidir. Korupark sadece yarattığı istihdamla ve şehre kazandırdığı yatırımla değil aynı zamanda inşaat, güvenlik, lojistik gibi sektörlere yaptığı katkıyla da şehir ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca getirdiği rekabet ve ürün çeşitliliği ile tüketicilerin daha kaliteli ürünlere ulaşmasını sağlamış olan Korupark aynı zamanda çevresine de bir değer katmıştır. Halkla ilişkiler faaliyetleri kapsamında, yerel yönetimler, sivil toplam örgütleri, okullarla gerçekleştirildiği kültürel ve sanatsal etkinliklerle bir çok projeye ev sahipliği yapmış, şehrin kültürel gelişimize katkılar saplamıştır.

tchayat. Alışveriş sektörünün ve AVM’lerin durumunu nasıl görüyorsunuz?

Perakende sektörü bugün enerji, üretim ve sağlıktan sonra 150 milyar doları aşkın cirosu, 3 milyona yakın çalışanı ile Türkiye’nin en önemli dördüncü büyük sektörü durumundadır. Bu gelişim de alışveriş merkezlerinin katkısı da çok fazladır. Ancak Türkiye hala kişi başına toplam kiralanabilir alanda Avrupa ortalamasının gerisindedir.

Ülke genelinde daha çok alışveriş merkezlerimiz olmalıdır. Her bir alışveriş merkezi bölgenin kalkınması, sosyal yapısının güçlenmesi, kültürel gelişimin bir parçasıdır. Türk halkı alışveriş merkezlerini sadece alışveriş yapılan yerler olarak algılamamaktadır. Zaten kültüründe olan, sosyalleşmesinin parçası olan ve dünyaca bu yönü ile ün yapmış pazaryerlerimiz gibi kabullenmiştir. Alışveriş merkezi yatırımcıları bu sihiri, bu kültür genetiğini iyi keşfeder ve karşılarsa daha çok alışveriş merkezlerimiz olmalıdır.

Metrekare ve nüfus yoğunlukları dikkat alınarak doğru lokasyonlarda yapılacak yatırımlar ile alışveriş merkezlerinin Anadolu’ya yayılması doğru bir süreç olacaktır. Aynı hat üzerinde aynı bölgelerde aynı şehirlerde açılan alışveriş merkezlerinin birbirinden farklılaşamadığını üzülerek gözlemliyoruz. Birbiri ardına açılan alışveriş merkezleri kendilerini farklı ve doğru konumlandıramadıkları için de kısa sürede tüketilip atıl vaziyete dönüşebiliyorlar. Bu da ülke ekonomisi için yapılmış olan büyük yatırımların çöpe atılması ve zarara uğratılması anlamına geliyor.

İnşaatından itibaren ekonomiye sürekli destek olan alışveriş merkezlerine doyulmasını beklemek yanlış olur. Ancak sorun alışveriş merkezlerinin farklılaşamamaları olarak görülebilir. Dolayısıyla bu doğrultuda alışveriş merkezlerini farklılaştırmak adına çalışmalar yapılmalı.

tchayat. AVM'lerin tüketici ve satıcılara sağladığı avantajlar nelerdir?

Organize perakendenin merkezleri olan AVM’ler gerek tüketici gerekse satıcılar açısından sağladığı avantajlar ile dikkat çekiyor.

Tüketiciler en uygun, en rahat ve en huzurlu alışverişi yapabilme kaygısıyla alışveriş merkezlerini tercih ediyorlar. Bünyesinde bulundurduğu mağazaları ile birçok marka ve ürün çeşidini bir arada sunan AVM’ler sadece alışveriş değil sosyal yaşam alanları olarak da tüketicilere yemek, eğlence, kültürel faaliyetler olarak birçok alternatif sunuyor.

tchayat. Sizce yeni açılacak AVM’lerde yatırımcılar hangi farklılaşmalara yönelebilir? Yeni trend üstü açık AVM’ler mi olacak?

Yeni açılacak AVM lerde farklılaşma en önemli konu olacak, Farklılaşmadan yapılmış hiçbir proje başarıyı yakalayamayacak. Şimdiden bunun örneklerini görmeye başladık. Baktığımızda alışveriş merkezlerindeki markaların %80’ni aynı, peki tüketici hangisini tercih edecek??? İşte bunun cevabı artık çok önemli hale geldi.

Yeni açılacak olan AVM’ler mutlaka daha çevreci olacak, Doğaya salgıladığı karbon ve tükettiği enerji, İnşaat malzemeleri geri dönüştürülebilir olacak. Isı yalıtımı yüksek ve hatta ışığı geçirgen olacak. Doğal aydınlatma kullanılacak ve alternatif yollardan, minimize edilmiş karbon salınımı ile kendi enerjisinin büyük çoğunluğunu kendi üretir olacak.

Eğlence faktörü çok önemli hale gelecek ve farklılaşmada en önemli rolü oynayacak. Dev akvaryumlar, kar merkezleri, avm içinde dolaşan roller costerlar, çocuk oyun merkezleri, lunaparklar vb. eğlence araçları avmler için vazgeçilmez yatırımlar haline gelecek. Birçok avm bu yatırımları kendi finanse edecek ve muhtemelen işletmesini de kendi yapacak. Bu aktivitelerin önceliği gelir getirmek değil ziyaretçi çekmek olacak.

Gelecekte hepimiz ziyaretçilerimizi çok daha iyi tanıyor olacağız. Alışveriş merkezini ziyaret ettiklerinde, kim olduklarını bilecek, AVM içerisinde geçirdikleri zaman ve güzergahlarını takip edebileceğiz. Onlara özel anlık kampanyalar düzenleyebilecek ve sık alışveriş yaptıkları mağazaların promosyonlarından haberdar edebileceğiz. Bu sebeple yeni açılan AVM’lerde teknojiyi kullanım çok önemli olacak.

Sigara yasağı, sokakta alışveriş yapmanın verdiği rahatlık sebepleri üstü açık projeler muhakkak artacak, yada projeler içinde üstü açık yerler oluşturulacak.

tchayat. Yeni yatırımlarınız olacak mı?

Torunlar Şirketler Grubu’nun ticari gayrimenkul alanında faaliyet gösteren şirketi Torun AVM Yatırım Yönetim A.Ş.’nin yatırımları içerisinde perakende sektörüne kazandırdığı üç alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bursa’da 1999 yılında faaliyete giren Bursa’nın ilk alışveriş merkezi Zafer Plaza ve kiralanabilir alanı ile Türkiye’nin 2007 yılında açılışı gerçekleştirilen 74.580 m en büyük alışveriş merkezleri içerisinde yer alan Korupark Alışveriş Merkezi bulunmaktadır. Bursa dışında, Antalya’da faaliyet gösteren şehrin ve Akdeniz Bölgesi’nin ilk organize, güçlü mağaza karmalı outlet alışveriş merkezi Deepo Outlet bulunmaktadır. Torun AVM Yatırım ve Yönetim’in İstanbul Haramidere’de inşaatı ve kiralaması devam eden Torium projesi bulunmaktadır. Proje aşamasında olan Tem Mahmutbey kavşak noktasında yer alan Türkiye’nin en büyük alışveriş ve eğlence merkezlerinden biri olmaya aday Mall of İstanbul ve Kütahya Alışveriş Merkezi projesi de Kiler grubu ile ortak yatırımımız olarak projelendirilmektedir.

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_ABOUT_AUTHOR

Ebru Arslan