Türk Sarayları

Tayfur Coşkunüzer tarafından yazıldı. Aktif .

tcoskunuzer-kapak

İş hayatının değişen koşullarının bizi bir ayağımız yurtdışında yaşar hale getirdiği bu günlerde, ben de yaptığım seyahatlerde, gittiğim kentlerde Türk lokantası ararım, eğer Türk lokantası bulamazsam, hangi kentte olursam olayım, mutlaka İtalyan lokantalarını tercih ederim. İtalyan lokantalarına yönelme sebebim, mutfağının zenginliği değil, şık, temiz ve yaygın olmalarıdır. Çünkü İtalyan mutfağı 30 çeşit makarna ve bir o kadar da pizzadan başka bir şeye sahip değildir.

İtalyanlar, Çinliler, Fransızlar son dönemde de Japonlar, dünyanın en popüler ve en yaygın restorantlarına sahipler. Bu saydığımız ülkelerin mutfaklarının zenginliği bizimkinin kat be kat üzerinde değil. Ama mutfaklarını şık ve temiz ayrıca kendi kültür yapılarını ifade eden lokantalarda sunuyorlar. Sunum ne kadar iyi olursa rağbet o kadar fazla olur. Dünyanın her yerinde, “gastronomi” turizmi gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Gastronomi, hijyenik, iyi düzenlenmiş, hoş ve lezzetli mutfak, yemek düzeni ve sistemi anlamına gelir. New York, Tokyo, Shanghai, Dubai, Paris, Londra ve buna benzer büyük kentlerde açacağımız, bizi ve bizim kültürümüzü ifade eden merkezler ile turistin Türkiye’ye gelmeden, Türkiye’yi tanımasını sağlayabiliriz. Gastronomi turizminde en başarılı olan ülke şu anda Japonya’dır. Dışarıda açılan restorantların yanında dünyanın en iyi restorantları Tokyo’da bulunmaktadır.

Bizim sahip olduğumuz Ege, Karadeniz, Güneydoğu mutfaklarımızla ve iyi bir sunum yaparak dünyada tanınmamız mümkün.

Yurt dışına çıktığınızda yemek yediğiniz hangi Türk lokantası sizin aklınızda yer bırakmıştır? Ben çok popüler ve sunumu güzel olan bir Türk lokantasına rastlayamadım. Dünyanın büyük kentlerinde Türk lokantalarına rastlamak mümkün ama ya konum olarak iyi bir yerde değil ya da temiz değil.

Peki Türk lokantaları ıslah edilemez mi veya bu zengin mutfağı temsil edecek ve Anadolu kültürünü anlatacak yeni lokantalar açılamaz mı? Elbette açılabilir. Bunun destekçileri kim olacak? “Devlet ve girişimciler.” Devletin desteğiyle bunu sağlamak olasıdır. Kültür ve turizm bakanlığının desteğiyle oluşturacağımız Türk sarayında, 1 lokanta, 1 Türk şark kahvehanesi, Türk usulü salon ve Türkiye’yi anlatan çini, fotoğraf, el sanatı örnekleri v.s. yer alabilir. Böyle bir merkezin büyüklüğü minimum 500 m2 maksimum 1000 m2 olabilir. Dünyanın belirli kentlerinde en az 300 tane bu tip Türk sarayı açılırsa, herbirinin maliyeti yaklaşık 1 milyon dolar olsun diyelim, kültür ve turizm bakanlığının 300 milyon dolarlık bir yatırım yapması gerekir. Bu yatırım Türkiye'nin tanıtımı ve kültürünün anlatılması için çok önemlidir. Ülkemizin tanıtımı için zaten bu miktarlarda harcamalar yapılmaktadır. Bu lokantalar sadece sıradan karın doyurmak için açılmış mekanlar değil, göze ve ruha hitap edecek kültür merkezleri olmalıdır. Her bir merkeze her gün 200 kişi geldiğini düşündüğümüzde, ayda 6000, yılda 72.000, 300 merkez için yılda yaklaşık 20 milyon turisti kendi ülkemizin kültürüyle ve yemeklerimizle ağırlamış oluruz. Bu Türkiye için müthiş bir kültür tanıtımı olur. Aynı zamanda gastronomi turizminde ülkenin dünyada varlığı hissedilir.

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_ABOUT_AUTHOR

Tayfur Coşkunüzer

Tayfur Coşkunüzer