kayak zirvesi Uludağ

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

uludag1

Şehirleşmenin gittikçe arttığı günümüzde şehrin gürültüsünden, stres ve keşmekeşinden biraz olsun uzaklaşmak ve doğanın kollarına bırakmak ister kendini insan..
Ancak dinlenmek ve doğa ile başbaşa olmak için ayırdığı zaman çoğu kez kısıtlıdır Şehirden kaçmak için şehre yakın bir doğal alan bulmak da cabası. Bu özellikleri birarada bulunduran güzel bir doğal alan kaç şehre nasip olur dersiniz?
 
Bu nadir yerlerden biri Bursa'dır. Temiz havası, zengin bitki örtüsü, yaylaları, buz gibi suları, kış turizmi ve şehre yakınlığı ile Uludağ, Bursa'ya verilmiş en büyük nimetlerden biridir. Güney Marmara ve Bursa'nın incisi, Bursa denince ilk akla gelendir Uludağ.
 
Eski bir sönmüş yanardağ olan Uludağ, yeryüzünün derinliklerinden gelen lavların kırık ve çatlaklar boyunca yeryüzüne yükselmesi ve katılaşması sonucu oluşmuştur. Dağın bugünkü haline gelmesi daha sonraki aşamalarda tektonik hareketler sonucu olmuştur. Zirvesi 2543m yüksekliktedir ve Batı Anadolu'nun en yüksek noktasıdır. Ulaşımı oldukça kolay olan Uludağ Bursa'dan sadece 34 km. uzaklıktadır. Karayoluna alternatif olarak teleferik vasıtasıyla 20 dakikada Sarıalan'a ulaşılabilir. Osmanlı döneminde Keşiş Dağı olarak bilinirken, 1925 yılında Uludağ adını almıştır.

uludag2

1961 yılında milli park haline getirilen Uludağ'da 1976 yılında ise Milli Park Müdürlüğü kurulmuş ve halen bu şekilde idare edilmektedir.
Uludağ'ın en önemli özelliklerinden biri eşsiz flora ve fauna yapısıdır. Olağanüstü güzellikteki bitki türleri ve dünyanın başka hiçbir bölgesinde görülmeyen bazı çiçek ve hayvanları ile bilimsel açıdan da büyük değer taşımaktadır.
 
AĞAÇLAR
 

uludag3

Uludağ Milli Parkı’ında 128 değişik takımdan 168 çeşit ağaç ve ağaçcık bulunmaktadır. Uludağ’a yapılan bir yolculukta sırasıyla şu orman zonları görülebilir:
Lauretum zonu: defne, kızılağaç, mazı meşesi, çınar, zeytin, erguvan, kestane, ıhlamur, akçaağaç, karayemiş, dişbudak.
Castanetum zonu: kestane, gürgen, karaağaç, fındık, ceviz, meşe, kayın, titrek kavak, karaçam, ıhlamur, akçaağaç, karayemiş.
Pinatum zonu: karaçam, meşe, gürgen, kayın, titrek kavak, fındık, kızılcık.
Fagetum zonu: kayın, gürgen, titrek kavak, üvez, karaçam, göknar.
Abietum zonu: göknar, kayın, karaçam, titrek kavak, Ayıüzümü.
Alpinietum zonu: Bodur ardıçlar, otlar ve likenler.
 
ÇIÇEKLER

Uludağ Milli Parkı’nda 250 değişik gruptan yaklaşık 700 türde otsu ve gövdeli bitkiler görülebilir. Mayıs ile ağustos ayları arasında Uludağ adeta bir çiçek cennetine dönüşmektedir. Çiçek türlerinden 104'ü Türkiye'den başka hiçbir yerde yetişmezken, 28 tür ise sadece Uludağ'da bulunmaktadır. En önemli çiçek türleri; çiğdem, sarı çiğdem, kantaron, misk soğanı, kar dikeni, androsas, yavşanotu, altay menekşesi, mayasıl otu, kaside, boynuzotu, akdamkoruğu gibi türlerdir.
 
YABAN HAYATI
 

uludag4

Uludağ Milli Parkında; birçok memeli türün yanında sürüngenlerden; yılan, kertenkele, bukelemun bulunmaktadır. Kuşlardan;aşırı avlanma sebebiyle çok az görülebilen sakallı akbaba Uludağ’da yaşar, Ayrıca dağ kartalı, doğan, şahin, atmaca gibi yırtıcıların yanında birçok küçük kuş türü de yaşamaktadır. 1962'de kurulan ve 80 hektarlık bir alana sahip olan “Yeşil Tarla Geyik ve Karaca Üretme Istasyonu”nda geyik üretim çalışmaları sürdürülmektedir. Uludağ'daki 46 tür kelebek arasında Uludağ'a özgü endemik bir tür olan Apollon kelebeği yıl içinde sadece 1 hafta görülebilir.
 
 
Nasıl Gidilir?
 

uludag5

Uludağ’a teleferik ile çıkacaksanız aynı adlı semtte bulunan istasyondan teleferiğe binmeniz gereklidir. Hareketten yaklaşık 10 dakika sonra ilk durak olan Kadıyayla'ya ulaşırsınız. Burada aktarma yaptıktan sonra yaklaşık 10 dakika içinde son durak olan Sarıalan'a ulaşılır. Burada çeşitli piknik alanlarında piknik yapabilir veya ormandaki parkurlarda rehber eşliğinde gezinti yapabilirsiniz. Ayrıca bölgede hediyelik eşya satan birçok dükkan da bulunmaktadır. Sarıalan'da ayrıca günboyu çalışan telesiyej ile ormanın üzerinden geçerek muhteşem manzaranın eşliğinde Çobankaya mevkiine ulaşabilirsiniz. Ancak Pazar günleri telesiyej seferi saat 12:00'de başlamaktadır. Çobankaya bin kişilik 150 çadır kapasitesiyle kampçıların gözdesidir. Bölgeye yalnızca 1km uzaklıktaki Bakacak ise şehre hakim bir tepe konumundadır. Burada sıcak çayınızı yudumlarken Bursa'nın panaromik manzarasını rahatlıkla izleyebilirsiniz. Osmanlı Imparatorluğu döneminde Ramazan geldiğinde ayın görünüp görünmediğine burada bakılır ve oruç tutmaya ne zaman başlanacağı anlaşılırmış. Bu yüzden bu bölgenin adı Bakacak kalmış. Bu bölgeye rehber eşliğinde orman içindeki patikalar kullanılarak da gidilebilir. Sarıalan'dan ayrıca asfalt yol kullanılarak 4km sonra Oteller bölgesine, 3km sonra da Çobankaya mevkiine ulaşılabilir. Oteller bölgesinden ise 1 saatlik bir yürüyüş ile volfram madenine 4 saatlik bir yürüyüşle de göller bölgesine ulaşılabilir. Burada bulunan 9 buzul gölü etkileyici görüntüler oluşturarak fotoğrafçıların ilgi odağı olmaktadır. En önemlileri Buzlu Göl, Kilimli Göl, Kara Göl ve Aynalı Göldür.
Uludağ'a karayolu ile gitmeyi düşünüyorsanız, Tophane veya Çekirge istikametinden tabelaları takip ederek Dağ yoluna girebilirsiniz. Bu bol virajlı asfalt yol üzerinde bazı çay bahçelerinde dinlenip manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Bu yolu takip ederek yaklaşık yarım saat içinde milli park girişine ulaşabilirsiniz. Park girişinde bulunan Karabelen mevkii 1500 kişi kapasitelidir ve günübirlik faaliyetler için tahsis edilmiştir. Bir diğer popüler mesire yeri ise 1505m.yükselikteki Kirazlıyayla'dır. Günübirlik ziyaretçilere hizmet vermek amacıyla tahsis edilmiştir ve bir adet kır gazinosu ile piknik üniteleri mevcuttur. Uludağ'da kış turizmi oldukça gelişmiştir. Gelişim bölgeleri adı altında tesisler bulunmaktadır.
 
TESISLER

1.GELIŞIM BÖLGESI (Oteller bölgesi)
Kış sporlarının yapıldığı en hareketli bölgedir.Bu bölgede resmi kurumlara ait 14 adet dinlenme tesisi ile özel sektöre ait 15 adet turistik otel olmak üzere toplam 29 adet tesis bulunmaktadır.Toplam yatak kapasitesi 6400 civarındadır.
 
2.GELIŞIM BÖLGESI :
Bu bölge 5 Ağustos 1986 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile turizm merkezi ilan edilmiştir. Burada yapılacak tesislerin toplam yatak kapasitesi 5000 civarı olması öngörülmektedir. Burada özel sektöre ait 1 tesis bulunmaktadır.
 
Uludağ doğa sporları açısından son yıllarda çok tercih edilen bir yer olmuştur. Önceleri sadece kayak sporu ile tanınan bölge son zamanlarda farklı doğa sporlarına da ev sahipligi yapmaktadır. Özellikle doğa yürüyüşü ve kampçılık için oldukça iyi olanaklar sunar. Çeşitli derecelerde birçok parkura sahiptir. Kondisyonunuz fena değilse Bakacak ve göller bölgesine yürüyerek ulaşmak mümkündür. Uludağ ayrıca dağcılık sporu için de çok tercih edilen bir yerdir. Bursa ve Istanbul gibi büyük şehirlere olan yakınlığı sebebiyle birçok dağcılık klubü bölgede tırmanış eğitimleri gerçekleştirmektedir. Uludağ'da henüz tam gelişim göstermese de son yıllarda yamaçparaşütü sporu da yapılmaya başlanmıştır. Özellikle 1700m yükseklikteki Bakacak ve çevresinde uçuşa elverişli bölgeler bulunmaktadır.

Uludag

Uludağ muhteşem doğası ve zenginlikleriyle doğa severleri ağırlamaya devam ediyor. Bu eşsiz güzelliğin korunmasına dikkat etmeli, gelecek kuşaklara miras bırakmak için elimizden geleni yapmalı ve Uludağımız'ı yaşatmalıyız.

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_MORE_ARTICLES