kavramlar

Özkan Özipekliler tarafından yazıldı. Aktif .

...kavramlar; batının olunca gelişmiş, diğerleri gelişmemiş oluyor...
 
Nord Ren Westfalia Bölgesi Almanya’nın maden ve endustri bölgesidir. Almanya’nın kömür madenleri ve çelik tesislerinin önemli bir kısmı bu bölgededir. Yine sanayinin önemli bir kısmı da bu bölgede yapılanmıştır.
Ancak şu yıllarda Almanya’nın bu eyaletinde de diğerleri gibi ekonomik acıdan ciddi sıkıntılar var. Işletmelerin önemli bir bölümü krizde diğerleri de ayakta kalabilmek için arayış içerisindeler.Ekonomik sıkıntının başlıca sebebi üretim maliyetlerinin yüksek oluşu olarakdeğerlen dirilebilir. Ama sanıyorum ki daha başka nedenler de var.
 
Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezi olan Centro ya gidiyoruz. Burası daha önce demir çelik üretim fabrikasıymış. Şimdi önceki yıllardan çok daha fazla insan hergün buraya geliyor ama üretim için değil tüketim için. Daha sonra Turbine Hall diye bir yere gidiyoruz. Burası da bir elektrik santralı ve üretim maliyeti pahalı olduğundan dolayı bu santral kapatılmış. Elektrik bir şekilde nükleer reaktörlerden sağlanıyor. Fakat bu oldukça geniş mekan artık discobar olarak hizmet veriyor. Tesis yeni hali ile o kadar tutulmuş ki işletme bölgenin en fazla kar eden kurumlarından biri haline gelmiş. Bir yerde Almanya’da üretimden öte tüketime yönelik yatırımlar ayakta kalıyor yada kar bırakıyor diyebiliriz.
 
Bulunduğumuz kasabanın merkezinde bizdeki panayıra benzer bir şey kurmuşlar. Gezip bir bakıyoruz. Iş bitiminde müzik ve eğlence dorukta. Biralar ve şaraplar su gibi, çarpışan arbalar, atlı karıncalar, saplı şekerlemeler ve çocuklar da aynı yerde eğleniyorlar. Bu arada 13 yaşlarında gibi görünen bir arkadaş grubunun alkolün de etkisi ile eğlence yerinde kavga başlattıklarını farkediyoruz. Kızlar bağrışıyor, oğlanlar yumruklaşıyor. Eğlence öyle böyle geceyarısına kadar devam ediyor.
 
Caddeler hafta sonu yapılacak seçim afişleri ile dolu. Seçim anketleri adayların başa baş olduğunu belirtiyor. Bu arada bir duyurudan başbakan Schröder’in ertesi gün bulunduğumuz kasabaya geleceğini öğreniyoruz. Akşam Merkel ile Schöreder açık oturumda söz düellosu yapıyor. Almanya nefesini tutmuş bu ikiliyi izliyor. Siyasi ortam, silahlı çatışma ve kakışmalar hariç 12 Eylül öncesi Türkiye’ye çok benziyor.
 
Almanya’da her konuda mükemmel bir altyapı var. Yollar, trenler, binalar, yaşama kuralları, temizlik. Ama halkta kalkınma, ilerleme adına bir heyecan yok. Herkes hafta sonu nerede, kiminle eğleneceğinin planlarını, izinde nereye tatile gideceğinin hesaplarını yapıyor, alacağı otomobilin markasını yada modelini inceliyor. Bilgisayar kullanımı çok ileri seviyede. Fakat bu da insanları yalnız yaşamaya yönlendirmiş. Bilgisayar ve internet ile bir çok işini gören insanlar toplumdan ve sosyal olmaktan uzaklaşıyor. Insanlar sahip oldukları mükemmel altyapıya rağmen genelde mutsuz ve tatminsiz.
 
Refah seviyesinin yüksek oluşu yada teknolojik farklılık nedeniyle batılı gibi yaşamak , bir çok doğu insanının özlemidir. Ama bugün batılı insan doğu felsefesini araştırıyor ve yaşamına amaç koyma yada manevi bir boyut vermeye çalışıyor. Kendi hak ve özgürlükleri ona yetmiyor , sadece kendi refahı için yaşamak onu mutlu etmiyor.
 
Sahip oldugu maddi değerler sonucu olsa gerek batı toplumunda bencil ve hegamon yapı var. Ötekini kabul etmeme var. Kendi değerlerini dikte ettirme var. Halbuki toplumda itibar, saygınlık, bilgelik, asalet biz de önem arzediyor. Fedakarlık yani başkaları için bir şeyler yapabilmek bizim için ayrı bir erdem.
 
Kültürel hayatta genelde tüm kavramlar batının olunca onlar gelişmiş diğerleri gelişmemiş oluyor. Aslında batının varmış olduğu kültürel seviye, bireysellik, insan hakları gibi olgular bizim kültürel değerlerimiz yanında gelişmiş olarak durmuyor.