Kasım 2006 Sayısı

9. sayımızda diğer sayılardan farklı olarak sayfa sayımızı ve içeriğimizi oldukça genişlettik. Örneğin önceki sayılara göre daha fazla fotoğraf ve bilginin yer aldığı güzel ülkemde anlatılan Kapadokya ya da gezi bölümünde anlatılan Tunus sayfalarını gözden geçiren okuyucu oralara gitmiş gibi hissedebilir.

Kalkınmanın yolu yatırım kapak konusunun işlendiği bu sayımızda, sağlıkta beslenme, egzersiz ve kanser, mali mevzuatta vergi kanunları, bir konuda camcılık, hayata bakışta 2023 yılında eğitimde nerede olacağız, gündem ve yaşamın nabzı yazılarıyla faydalı bilgiler edinebilirsiniz. Bu sayımızda George Washington Üniversitesi Başkanı Prof. Dr. Stephen J. Trachtenberg, ZOW Direktörü Peter H. Meyer ve alibaba.com’un kurucusu ve sahibi Jack Ma ile görüştük. Keyifli okumalar dileğiyle…

Kalkınmanın Yolu Yatırım...

Prof. Dr. Bekir Parlak tarafından yazıldı. Aktif .

kapak

Yatırım: Kalkınmanın Sihirli Değneği

Günümüzün en çok konuşulan kavramlarından biridir yatırım. Güncel gelişmelerde, medyaya yansıyan haberlerde, iş aleminde, devlet ve hükümet kademelerinde, uluslararası görüşmelerde, kısacası paranın ve üretimin olduğu her yerde yatırım konuşuluyor.

Stephen Trachtenberg

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

gwu cimg0067

tchayat, ABD’nin en önemli üniversitelerinden George Washington Üniversitesi başkanı Prof. Dr. Stephen J. Trachtenberg ile Washington DC deki makamında görüştü

Fikirlerin açıkça söylenebilmesi için özgür bir çevrede yaşanılması gerekir.

Düşler Diyarı; Kapadokya

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

Düşler diyarı Kapadokya

tchayat november 200666

Tarihi M.Ö. 3000 Asur ticaret kolonileri ve Hititlere kadar dayanan ve tarih içerisinde çeşitli devlet, toplum ve önemli kişilerin adlarıyla anılan ve medeniyetlerin kültürleriyle harmanlanmış bu topraklar, günümüzde ülke turizminin gerek kültürel, gerekse doğal güzellikler bakımından en önemli bölgelerinden biri olma niteliğini taşıyor.

Peter H. Meyer

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

tchayat november 200640Peter H. Meyer

Mobilya bileşenlerinin en büyük fuarlarından biri olan ZOW’un direktörü Peter H. Meyer

tchayat: Kendinizi tanıtır mısınız?

Peter H. Meyer: Pazarlama ve ticaret hukukundan doktora çalışmam var.

Jack Ma

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

ali1Dünyanın en iyi ticari internet portalı alibaba.com’un kurucusu ve sahibi Jack Ma ile görüştük...
 
tchayat: Bize kısaca kendinizden söz eder misiniz?
 
Jack Ma: Ben Çin’in en ünlü şehirlerinden biri olan ve birçok yabancının ziyarette bulunduğu

Beslenme, Kanser ve Egzersiz

Dr. Yılmaz Özen tarafından yazıldı. Aktif .

 

bes11

Sağlıklı yaşam için beslenme ve hareketliliğin (egzersiz) önemini bilmeyen pek yoktur. Ancak bu ikilinin kansere yakalanma riski üzerinde de önemli etkilerinin bulunduğu artık bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Camcılık

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

tchayat november 200612

Camcılık

Binlerce yıldır camcılıkla ilgili çeşitli çalışmalar yapılmakta ve bu mesleğin bir sanat olduğu görüşü kabul görmektedir. Camın şekillendirilmesi sürecinde çok kısa bir sürede hızlı, kararlı ve bir o kadar da yaratıcı müdahalelerde bulunmak ancak bir sanatçı eliyle mümkün olabilecektir.

Tunus

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

Kuzey Afrikanın avrupaya açılan kapısı Tunus

tchayat november 200656

Toplam 163,610 kilometrekare alan üzerine yayılmış Tunus, Kuzey Afrika'da Libya ile Cezayir arasında Akdeniz kıyısında yer alır. Ülkenin güneyinde çöller bulunmaktadır. Oldukça zengin bir tarihe sahip olan Tunus çeşitli uygarlıklara da ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan ilki "Didon" isimli fenikeli prenses tarafından kurulduğu söylenen

Tece'den haberler...

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

tchayat november 200643

Tece ekibi 20-23 Ağustos tarihleri arasında Georgia Atlanta'da 19.su düzenlenen Uluslararası Ahşap Işleme Makinaları ve Mobilya Yan Sanayi Fuarı'na (IWF-2006) ilk kez katıldı. Iki yılda bir düzenlenen ve sektörde batı yarım kürenin en büyük ve kapsamlı fuarı olarak nitelendirilen IWF bu sene 1400 fuar katılımcısı, 2500'ü yabancı 45000'in üzerinde ziyaretçiyle buluştu.

Sizin davanız nedir?

Tayfur Coşkunüzer tarafından yazıldı. Aktif .

Yazıma bir orman hikayesiyle başlamak istiyorum… "Afrika'nın balta girmemiş ormanlarında ve ıssız çöllerinde her sabah bir aslan uyanır ve en hızlı zebradan veya ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini, yoksa aç kalacağını bilir. Yine aynı sabah bir ceylan da uyanır ve aslandan daha hızlı koşmak zorunda olduğunun farkındadır. Yoksa ölecektir."

Değişen ve gelişen bir tchayat

Alper Yılmaz tarafından yazıldı. Aktif .

Değişen ve gelişen bir tchayat
 
tchayat dergisinin 9.sayısı vesilesiyle sizlerle tekrar beraber olma fırsatını yakaladık. Bu sayımızda fark ettiğiniz gibi diğer sayılardan farklı olarak sayfa sayımızı ve içeriğimizi oldukça arttırdık.