Düşler Diyarı; Kapadokya

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

Düşler diyarı Kapadokya

tchayat november 200666

Tarihi M.Ö. 3000 Asur ticaret kolonileri ve Hititlere kadar dayanan ve tarih içerisinde çeşitli devlet, toplum ve önemli kişilerin adlarıyla anılan ve medeniyetlerin kültürleriyle harmanlanmış bu topraklar, günümüzde ülke turizminin gerek kültürel, gerekse doğal güzellikler bakımından en önemli bölgelerinden biri olma niteliğini taşıyor.
 
Kapadokya bölgesi Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerinin kapladığı coğrafya olarak tanımlanır. Kayalık Kapadokya Bölgesi ise Uçhisar, Göreme, Avanos, Ürgüp, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresinden oluşmaktadır.
 
Kapadokya denince birçok insanın aklına peri bacaları geliyor, oysa ki bölge, coğrafi yapı ve el sanatları bakımından birçok güzellikleri içinde barındırıyor. Bir köşesinde kanyon şeklinde karşımıza çıkan Ihlara vadisiyle, bir köşesinde on binlerce insanı içinde barındırabilen yer altı şehirleriyle ve diğer bir köşesinde ise çömlekçilikle, halıcılıkla ve şarapçılıkla geçinen insanların bir arada bulunduğu bir coğrafya.
 
Doğanın tüm güzelliğini cömertçe sergilediği topraklar…

tchayat november 20061

Bölgede sık sık karşınıza çıkan bu eşsiz manzara, bundan 60 milyon yıl öncesine dayanıyor. Torosların yükselerek, kuzeydeki Anadolu platosunun sıkıştırmasıyla yanardağlar faaliyete geçer. Erciyes ve Hasandağı ile ikisinin arasında kalan Güllüdağ lavlar püskürtmeye başlar. Platoda biriken küller yumuşak bir tüf tabakası oluşturur. Yağmurlar çatlaklardan sızıp yumuşak tüfü aşındırmaya, ısınan ve soğuyan hava ile rüzgarlar da oluşuma katılarak sert bazalt kayasından şapkaları bulunan koniler oluşturmaya başlar.Bu sert koniler baskıladıkları ağırlık kuvvetiyle altındaki yumuşak tüfleri tutarak bu eşsiz görünümlü şekillerin oluşmasını sağlar. Bu ilginç biçimli kayalara halk kendi arasında bir isim takar ve bu günden sonra herkes bu yapılara "Peribacaları" der. Üzerinde bazalt örtüsü olmayan tüf tabakaları ise erozyonla vadilere dönüşür ve bu vadiler boyunca eşsiz görünümlü kanyonlar oluşur.

tchayat november 20062

Daha sonrasında insan faktörü devreye girer ve bölgede yaşamış olan Hitit, Frig, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı halkları bu yapıları ihtiyaçları ve inançları doğrultusunda şekillendirerek kendi dönemlerinden günümüze kültürel izlerini bırakırlar.
 
Güzel atlar ülkesi…

tchayat november 20064

Kapadokya ismi, bölgeyi M.Ö. 6. yüzyıldan itibaren kontrol etmeye başlayan ve burada yetiştirdikleri atların güzellikleriyle, birçok uygarlıkta adından söz ettiren Pers'lerin, dillerindeki "Katpatuka" kelimesinden türemiştir. Katpatuka’nın anlamı “güzel atlar ülkesi “ olarak tanımlanır. Bölgede halen çeşitli yerlerde kurulmuş at çiftlikleriyle, yerli ve yabancı turistlere farklı bir gezi alternatifi sunmak amacıyla at sırtında turlar düzenlenmektedir.
 
Ihlara Vadisi…
 
Bölgeye bizim gibi Aksaray tarafından kendi aracınızla geldiyseniz geziye başlamak için en ideal nokta Ihlara vadisinden geçiyor. Yolda karşınıza çıkan eşsiz manzara ve köyler, ileride karşılaşacağınız manzaranın adeta habercisi olma niteliğini taşıyor. Bölgeye vardığınızda Ihlara vadisinin kanyon görünümündeki o eşsiz duruşu, insana hayretler verici duygular yaşatıyor. Vadi , Hasandağı'ndan çıkan bazalt ve andezit yoğunluklu lavların soğumasıyla ortaya çıkan çatlaklar ve çökmeler sonucu oluşmuştur. Bu çatlaklardan yol bulan kanyonun bugünkü halini almasını sağlayan Melendiz Çayına ilk çağlarda Kapadokya ırmağı anlamına gelen 'Potamus Kapadukus" denilmekteydi. 14 km. uzunluğundaki vadi Ihlara'dan başlar, Selime'de son bulur. Vadinin yüksekliği yer yer 100-150 m.dir. Vadi boyunca kayalara oyulmuş sayısız barınaklar, mezarlar ve kiliseler bulunmaktadır. Bazı barınaklar ve kiliseler yeraltı şehirlerinde olduğu gibi birbirlerine tünellerle bağlantılıdır.

tchayat november 20065

Yol güzergahımızda bir sonraki rotamız olan Derinkuyu Yeraltı Şehrini geçerken, yolda krater gölü tabelası karşımıza çıkıyor. Eskiden bölgede birçok yanardağ bulunduğundan, bunların günümüze bıraktığı tüm oluşumları görebilmek için bölgeye hareket ediyoruz. Küçük bir yanardağ bacasının, ağız kısmının tıkanıp, soğuması ve yağışlarla dolması sonucu oluşan gölde, hoş bir manzarayla karşılaşıyoruz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri…

tchayat november 20066

Bölgede doğal şartlarla ve de insan eliyle kolayca şekil verilebilen kaya yapıları, yalnızca buralara mahsus yeraltı şehirleri olarak karşımıza çıkıyor. Yeraltı şehirlerinin yapımına hangi dönemde başlandığı kesin olarak bilinmiyor. Şehirlerin Hitit döneminde var olduğuna, Hristiyanlık döneminde de genişletildiği ve özellikle Arap akınlarına karşı korunmak amacıyla kullanıldığına ilişkin bilgiler var. Şehirlerin yiyecek depolamak amacıyla da kullanıldığı anlaşılıyor. Yeraltı şehrinin her bir bölümü diğerine dar tünellerle bağlanıyor ve her giriş düşman saldırılarından korunmak için değirmentaşı biçimindeki hareketli kaya kapılarla kapatılabiliyor. Şehrin mükemmel bir doğal havalandırma sistemi var. Derinkuyu’nun 55 metre derinlikteki 8. katına inilebiliyor. Yeraltı şehrinin toplam alanı 4.5 kilometrekare. Yaklaşık 20.000 kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.
 
Uçhisar Kalesi…

tchayat november 200627

Yol güzergahında Nevşehir ilini geçtikten sonra bizi Uçhisar kalesi karşılıyor. Adından yanlış anlaşılmasın, burası insan yapımı bir kale değil, konumu ve büyüklüğü itibariyle insanların sadece barınacak boşluklar oluşturarak kale olarak kullandıkları bir kaya yapısı. Uçhisar’ın kale olarak
kullanımı Hititler döneminden başlıyor. Bizanslılar ise Arap akınları karşısında kendilerini korumak için kullanmışlar. Ayrıca kale eşsiz Kapadokya manzarasına hakim bir mevkidedir.
 
Göreme Açık Hava Müzesi…

tchayat november 200637

Göreme kasabasının geçmişin izlerini taşıdığı ve doğal görüntüsünün tamamen uyum içinde olduğu o manzarasını gördükten sonra yolumuz göreme açık hava müzesine düşüyor. Alan içerisinde küçüklü büyüklü çok sayıda kilise, mezar odaları, kiler ve mahzen bulunuyor. Bu kiliselerin içerisinde o günlerden günümüze kalan ve “fresk” adı verilen resimler göze çarpmakta.
 
Resimlerin günümüze en iyi şekilde korunarak geldiği ve renklerin bütün canlılığıyla yansıdığı kilise olan Karanlık Kilise tümüyle resimlerle bezenmiştir. Hz. Isa’nın doğumundan ölümüne hayatının anlatıldığı resimler oldukça iyi durumdadır. Buradaki yapıların tamamı bölgedeki kayalar oyularak yapılmıştır. Ayrıca müzenin hemen yanında Meryem Ana Kilisesi de bulunmaktadır.
 
Paşabağları ve Zelve…
 
Avanos yolu üzerinde kalan bu iki bölgede birbirinden güzel ve etkileyici peri bacası manzaraları insanı adeta büyülüyor. Özellikle Paşabağları’na geldiğinizde yolun karşı yakasında kalan ve doğal taşın içine oyularak oluşturulmuş jandarma binasını görmenizi tavsiye ederiz.
 
Avanos…

tchayat november 200657

Kızılırmak’ın hemen kenarındaki bu şirin ilçe, doğal güzelliklerinden çok, hünerli insanlarının meydana getirdiği eserlerle dikkatleri çekiyor. Yol üzerinde bulunan birçok çömlek atölyesinde, usta eller maharetlerini sergilemekte. Çömlekçiliğin Kapadokya'daki geçmişi, Hititlere kadar uzanmaktadır. M.Ö. 2000'lerde Mezopotamya'dan ticaret için gelen Asurlular,

tchayat november 200648

Hititlere çömlek yapımını öğretmişlerdir. Bu el sanatı bölgede yaşayan medeniyetler tarafından bugünlere kadar sürdürülmüştür. . Volkanik bir arazi üzerine kurulu olan Avanos, bir yandan Kızılırmak’ın getirdiği nitelikli çamurla, öte yandan yakın çevredeki elverişli kil yataklarıyla seramik üretimi için uygun bir konumda bulunmaktadır. Çeşitli işlemlerden geçirilerek üstün nitelikli bir seramik hamuru haline getirilen yağlı kırmızı toprak, basit görünüşlü atölyelerde şekil kazanarak yurt ve dünya çapında raflarda yerini alır.
 
Bölgenin bir başka değerli ürünü de Onyx taşıdır. Avanos’tan Hacıbektaş ilçesine kadar çeşitli alanlarda yerin 65-80 metre altından çıkartılan, kristalize ve ışığı geçirgen bir özelliğe sahip bu taş, üzerine çeşitli motifler işlenerek ve biçimlendirilerek kişisel süs eşyası ve ev aksesuarı yapımında kullanılır. Bölgeden çıkartılan taşın buraya has özelliği, Kapadokya’nın volkanik bir bölge olmasından dolayı taşın renk çeşitliliğinin diğer yörelere göre daha fazla olmasıdır.
 
Insanıyla, doğasıyla, coğrafyasıyla eşsiz bir köşe Kapadokya…

tchayat november 20069

Kapadokya’yı gezerken, üretmek için çabalayan ve son derece yardımsever insanlarıyla, baktığınızda insana hayretler verici o eşsiz manzaralarıyla, ürünleriyle , eserleriyle kısacası tüm güzellikleriyle mutlaka karşılaşacaksınız ve buraya gelmekle ne kadar doğru bir tercih yaptığınızı anlayacaksınız.
 
Tüm bu güzelliklerin korunması ve görülmesi dileğiyle…

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_MORE_ARTICLES