Stephen Trachtenberg

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

gwu cimg0067

tchayat, ABD’nin en önemli üniversitelerinden George Washington Üniversitesi başkanı Prof. Dr. Stephen J. Trachtenberg ile Washington DC deki makamında görüştü

Fikirlerin açıkça söylenebilmesi için özgür bir çevrede yaşanılması gerekir.

tchayat: Bize kısaca kendinizden söz eder misiniz?
 
Prof. Dr. Stephen J. Trachtenberg: Ben George Washington Üniversitesi'nin rektörüyüm. Yaklaşık 20 yıldır bu görevi yerine getirmekteyim. Hartford Üniversitesi rektörlüğünden bu göreve geçiş yaptım. Bundan önce de Boston Üniversitesi'nin rektörüydüm. Daha önce de Birleşik Devletler Eğitim Komisyonu'nda asistandım. Ben New York Columbia Üniversitesi ve Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Harvard Üniversitesi'nde mastır yaptım. 1968 yılından bu yana profesör, dekan ve rektör olarak görevlerde bulundum. Önümüzdeki sene, 30 yıllık rektörlükten sonra yönetimden ayrılıp, tüm zamanımda profesör olarak çalışmaya geri döneceğim. George Washington Üniversitesi'nde çok güzel zaman geçirdim. Türkiye'ye birkaç seyahatim oldu. Benim bu seyahatlerimin memnun edici sonuçlarından biri, Boğaziçi Üniversitesi ile sıcak temaslarımızın olmasıydı. Genelde Boğaziçi olmak üzere Türkiye ve George Washington Üniversiteleri profesörleri ve öğrencileri arasında geniş paylaşımlarımız oldu. Türk elçiliği ile çok iyi bir diyalogumuz var ve Türk bilim adamları ile Amerikan işbirliği için önemli çalışmalar gerçekleştirdik.

tchayat november 200667

tchayat: Amerika'da eğitim görmek isteyen öğrencilere neler tavsiye edersiniz?
 
Prof. Dr. Stephen J. Trachtenberg: Öncelikle bilmeleri gereken, Amerika'nın onları gerçekten istediğidir. Ben yabancı ülkelerden Amerika'ya eğitim için gelen birçok öğrencinin hayal kırıklığına uğradığı ve parlak olmayan bir dönem geçirdiğimizi biliyorum. Bunun için üzülüyorum ancak bu dönem bizden öncelerde geçmişte kaldı. Şimdi tekrar verimli bir dönemdeyiz, Türkiye ve diğer ülkelerden öğrenciler için istekliyiz. Ben özellikle Türk öğrencilerle ilgiliyim çünkü Türkiye dünyanın en önemli ülkelerinden birisi. Bunu birkaç nedenden dolayı söylüyorum. Ilk olarak, Türkiye ekonomik olarak Hazar üzerinde yer almakta ve önümüzdeki yıllarda özellikle Kazakistan ve birkaç ülke ile birlikte petrol ticaretinde önemli bir role sahip olacak. Ayrıca, ülkenin kültürel yapısı hem Islamiyet’in hem de 21.yüzyılın aynı anda yaşanabileceğini gözler önüne seriyor. Müslüman olmak demek 15.yüzyıla dönmek demek değildir, Türkiye'de müslümanlar moderndir. Türkiye'nin batıya ve islam dünyasına desteği, iki kültür arasında bu sıkıntılı günlerde çatışmaların olmaması için mümkün olduğunca köprü olmak ve daha aydınlık bir geleceğe bakmaktır.

 mg 0058

tchayat: George Washington, Yale, Harvard gibi dünyanın en iyi üniversiteleri Amerika'da bulunmakta. Bunun sebepleri sizce nelerdir?
 
Prof. Dr. Stephen J. Trachtenberg: Zaman, para ve bakış açısı olmak üzere üç boyutun olduğunu düşünüyorum. Insanlar, bilim adamları, sanatçılar, devletten, dini liderlerden etkilenmeden, özgürce kendilerini ifade edebilmelidirler. Fikirlerin açıkça söylenebilmesi için özgür bir çevrede yaşanılması gerekir. Ikinci olarak üniversiteler pahalı. Bugün üniversitelere baktığımızda sadece tarih, felsefe gibi klasik konuların olmadığını görüyoruz. Bilime olan yatırım giderek artmakta, bilgisayar, labaratuvar gibi yatırımlar nedeniyle pahalı olmaktadır. Bu nedenle para gereklidir. Siz istemeden bir ağaç yetiştiremezsiniz, onu sularsınız ve onun için zaman harcarsınız. Üniversiteler için de benzer durum geçerlidir. Fakat dünyadaki büyük üniversitelerin bazıları Amerika'dakilerden daha önce kurulmuştur. Ingiltere, Fransa ve Türkiye'de seçkin kurumlar bulunmaktadır.

tchayat november 200611

tchayat: Boğaziçi Üniversitesi ile bağlantılarınız olduğundan söz etmiştiniz. Görüşmeleriniz devam ediyor mu?
 
Prof. Dr. Stephen J. Trachtenberg: Görüşmelerimiz çok iyi gidiyor. Yaklaşık bir yıl kalmak üzere profesör ve öğrencilerimizi gönderdik. Dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan Istanbul'da verimli bir zaman geçirdiler ve öğrencilerimiz bilgi aktarımında bulundular. Dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz Bey'le ilk görüştüğümüz konu, George Washington Üniversitesi'nde Türk öğrenciler için bir kürsü oluşturmaktı. Biz bunun çok durgun ve cansız olacağı, yeterince aktif olamayacağımız konusunda fikir birliğine vardık. Profesör ve öğrencileri değiştirmek daha doğru olacaktı. Her zaman bir Amerikalı Türkiye'ye, bir Türk de Amerika'ya gelecek dostluk elçiliği yapacaklardı. Bu özellikle, Türkiye gibi doğu ve batı arasında köprü konumunda olan bir ülkeye gidiyorsanız çok önemlidir. Ayrıca Türkiye sadece kültürel olarak değil, konum olarak da Asya ve Avrupa kıtalarının her ikisi üzerinde yer almaktadır.

tchayat november 200670

tchayat: 20 yıldan uzun bir süredir üniversitenin rektörüsünüz, karşılaştığınız zor durumlar ve işler nelerdi?
 
Prof. Dr. Stephen J. Trachtenberg: Bu zor bir soruydu. Çok fazlaydı. Burası özgün bir üniversitedir. Biz tüm dinlerden ve inançlardan öğrencilere sahibiz. Öğrencilerimiz birlikte barış içinde ortak bir amaç uğruna çalışıyorlar. Musevi ve Müslüman öğrencilerimiz ramazan ayında iftar yapıyorlar. Bizim Hristiyan, Katolik, Protestan, Budist, Hindu, Musevi ve Müslüman tüm öğrencilerimiz kahvaltı için bir araya gelir. Ibadetler için imam ve haham vardır. Yiyecekler Musevi ve Müslümanlar'ın helal şekilde yiyebileceği gibi sunulur. Müslüman ülkelerden büyükelçilerde bu etkinliklere katılır. Ben onlara çocuklardan öğrenecekleri çok şey olduğunu, dünya üzerinde görülen taşkınlıklar ve öfke olmadan bir arada kutlamalarını gerçekleştirme yeteneğine sahip olduklarını söylüyorum. Ayrıca üniversiteler kısa sürede arkadaşlıklar kurulmasına ve farklı kültürlerden öğrencilerin aynı evlerde kalarak birbirlerini tanımasına ve anlamasına imkan verir.
 
Yapılan işlere gelince, üniversitede inşaat çalışmaları gerçekleştirildi. Güçlendirme ve ağaçlandırma çalışmaları, büyük yatırımlar yapıldı, 2 milyon ciltlik kütüphane kuruldu, bilgisayarlar ve yeni bilimsel araçlar eklendi, 20 yıldır 50 yaşımdan 70'ime kadar çalışmalar devam etti. Fakat bu çalışmayla kendimi daha genç hissediyorum, bu 20 yıl boyunca yaşlanmadım ancak deneyim ve tecrübe kazandım.
 
tchayat: Son olarak, Türkiye'deki meslektaş larınıza tavsiyeleriniz nelerdir?

tchayat november 200615

Prof. Dr. Stephen J. Trachtenberg: Onların George Washington Üniversitesi ile işbirliği yapmalarını umuyorum. Dünya üzerinde Ankara, Atina, Londra gibi tüm şehirlerdeki üniversiteler benzerdir ve ortaktır. Biz eğitimci insanlar ailesinin birer parçasıyız. Tüm üniversite başkanları, toplumu üniversitelere vergi olarak ödedikleri ya da kazançlarından ayırdıkları paralarla sermaye yaratmaları konusunda biliçlendirmekle sorumludurlar. Bizler görevimizi yaparken, hizmet ettiğimiz ülke ve daha barışçıl bir dünyada yaşamak için çaba vermeliyiz.
 
Ben diğer tüm üniversite rektörleriyle çalışmayı umuyorum. Profesörlük yaptığım bir yılda, sınıfa dönerek, sınıflarımda Türkiye'den öğrenciler görmek istediğimi söyledim.
 
tchayat: Bu güzel söyleşi için teşekkür ederiz.
 
Prof. Dr. Stephen J. Trachtenberg: Ben teşekkür ederim, Türkiye'deki herkese selamlar.

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_MORE_ARTICLES