Peter H. Meyer

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

tchayat november 200640Peter H. Meyer

Mobilya bileşenlerinin en büyük fuarlarından biri olan ZOW’un direktörü Peter H. Meyer

tchayat: Kendinizi tanıtır mısınız?

Peter H. Meyer: Pazarlama ve ticaret hukukundan doktora çalışmam var.
Mobilya sektörüne mezuniyetimden sonra başladım. Almanyanın oldukça ünlü bir markası olan Musterring için çalışmaya başladım.
Bu, mobilya sanayi ve perakende satıcıları arasındaki bir tür bayilik sistemiydi. Böylelikle her iki taraftan da etkilendim, faydalandım. Bu firmanın her iki tarafta da çok iyi bağlantıları vardı. Bu dönemde mobilya sanayi ve mobilyacılar hakkında gerçekten çok şey öğrendim. 80'lerin ortasında HPL (Yüksek Basınç Laminant) üretimine yönetici oldum.
 
Firmanın adı Duropa idi. Burada geçirdiğim süre içerisinde, mobilya ve mobilya yan sanayi konusunda teknik bilgi ve malumat edindim. 1992'de kendi işimi yapmay
 
a başladım ve bir danışmanlık şirketi, özellikle pazarlama ve şirket stratejileri konusunda danışmanlık yapan bir şirket olarak ayakta kaldım. 18 yıldır içerisinde olduğum bu sektörden ayrılmam mümkün olmadı. Bütün işim mobilya ve mobilya endüstrisi üzerine yoğunlaşmaktı ve 90'ların ortasında ZOW'u organize etmeye başladık.

tchayat november 200634

tchayat: ZOW'dan biraz bahseder misiniz?
 
Peter H. Meyer: ZOW'u anlamak için onun doğduğu zamana gitmek gerekir. Bir kere Alman Mobilya Sanayiinin kendi sorunlarını anlamak lazım. Yeni mobilyaları tanıtmanın en önemli zamanı her yılın Eylül ayıdır. Eylül ayında MOW denilen fabrika teşhirine benzer organizasyonlar yapılırdı. Bu o zaman için çok önemliydi çünkü bayilerden alıcılar gelerek burada önümüzdeki sene satacakları ürünleri sipariş ederlerdi. Bu devir daime takvim odaklı olarak başlarlardı. Bunun büyük ve yüksek hacimli bir piyasa olması, bu dönemin, ocakta Köln'de düzenlenen (EMM Fuarı) fuardan daha önemli olmasından kaynaklanıyordu. Ve mobilya yan sanayinin yeni mobilya konseptlerine uygun olarak kendi eksikliklerini tamamlaması için zamana ihtiyaç duyuluyordu. Mayıs ayından başlayarak ikinci yılın mayıs ayında tekrar olmak üzere Interzum düzenleniyordu. Bu, mobilya üreticisi için yeni parçalar ve malzemeleri eylülde satmak istedikleri yenilenen mobilya konseptlerine uydurmak için çok kısıtlı bir süre idi.

tchayat november 200639

Böylece aralık ayından itibaren tedarikçilerine yeni yıl için ne gibi yenilikler olduğunu sormaya başlıyorlardı. Ben de bu sektördeydim ve bir yönetici olarak bundan sorumluydum. Şubat ve mart ayları arasında farklı müşterilere yeniliklerimizi tanıtmak için çokça seyahat etmek zorunda kalıyorduk.
 
Çoğu zaman, yeni tasarımlar ile birlikte sunumu hoş olmayan dekoratif ürünlerden (aksesuarlardan) bahsediyorum. Eğer koyu bir ofisiniz var ise, çok renkli ve genç yeni tasarımları tanıtmak istersiniz, ama bunu yapmamanız sizin için daha iyi olur. Çünkü bu hiçbir zaman işe yaramaz ve insanlar çevrelerinden olumsuz izlenimler almak istemezler. Bu mobilya sanayiindeki her tedarikçi için geçerlidir. Böylece kendi kendilerine, daha verimli birşeyler yapmak zorundayız dediler. Artık bütün şirketlere gitmek zorunda kalmamalı, onları bir şekilde organize etmeliyiz dediler. Biryerlerde bir fuar alanımız olmaydı ve büyük fuarlarda olduğu gibi bütün ürünlerimizi teşhir etmemeli ve yeniliklere konsantre olmalıydık. Böylece herhangi bir firmanın alabileceği bir boşluk oluşmuş olacaktı. Teşhir taşıyıcıları önem kazanmıştı. Işıklandırma, altyapı, ikram hazırlıkları yaptık. Kısaca hepsi bir arada oldu. Bu fikir sanayinin kendisi tarafından ortaya atılmıştı. Ben de bu çalışma grubunun bir tür sekreteri olmuştum. Tabiki bana ayrıca başlangıçta bir müteşebbislik riski tanınıyordu. Onların söylediklerini boşverdim. Işte hepsi böyle başladı.

tchayat november 200638

1995'teki ilk seferde toplamda 49 fuar katılımcısı, 2000 ziyaretçi ve 1500 m2 ile başladık. Herkes mutluydu ve büyük bir başarı diyorlardı. Bundan sonra devam etti. 2001'de Italya'da bu başarıyı katlamamız en önemlisiydi. Italya çok başarılıydı çünkü katılımcılarımızın %20-25'i buradandı. 2002'de Ispanya'ya gittik.

tchayat november 200636

Şunu da söylemek gerekir ki biz şu an bir bölgedeyiz. Bu bölge mobilya üretiminin merkezi konumundadır. Böylece biz de mobilya sanayisinin toplanacağı yeri seçiyoruz.
2004 yılında şu an karışık bir piyasası olan fakat parlak bir geleceğe sahip Rusya'ya gittik. 2005 yılında Çin'deki ilk ZOW'u Shangai'da, büyük Çin Mobilya Fuarı adı altında gerçekleştirdik.
 
tchayat: Neden küçük standlar düşüncesini destekliyorsunuz? Neden bir firmanın alabileceği stand alanını kısıtlıyorsunuz?
 
Peter H. Meyer: Biz, bölgesel, gayet ekonomik ve yüz yüze görüşme seviyesindeki bir çalışma yöntemini amaçlıyoruz. Çünkü günlük satış ziyaretleri pahalıya mal oluyor. Bunlar iki, üç veya en fazla dört müşteri elde edebiliyorlar. Bu yüz yüze iletişimin en pahalı yöntemlerinden bir tanesi.
 
Diğeri ise yüzbinlerce ziyaretçinin olduğu, firmaların ne kadar büyük ve etkileyici olduklarını gösterdikleri büyük fuarlardır. Fakat son derece faydalı bir çalışma yöntemine sahip olan ise bizimki olmalı. Her nedense çok fazla yabancı ziyaretçi gördüğümde hislerim kırılıyor çünkü aslında Rusların, Rusyadaki Zow'a gitmesinden çok buraya gelmelerini tercih ederim. Ama bu işler de böyle. Kapıları kapatamıyorsunuz. Fuarın profili, halen tedarikçilerin yeniliklerini mobilya endüstrisinin bölgesel olarak toplandıkları yerlerde tanıttıkları bir araç olarak görünmektedir. Yoksa insanların zaten bildikleri şeylerin tanıtıldığı bir yer değil.

tchayat november 200635

tchayat: Fuara kaç firma katıldı?
 
Peter H. Meyer: 710 firma.
 
tchayat: Kaç ziyaretçi?
 
Peter H. Meyer: 15.000 ziyaretçi bekliyorduk. Ama ilk iki günden sonra 18.000'e yaklaşacağımızı sanıyorum.
 
tchayat: Bunların yüzde kaçı yabancı ziyaretçiydi?
 
Peter H. Meyer: Yüzde 15 ya da 20'si.
 
tchayat: Bu organizasyonu Türkiye'ye de getirmeyi umuyor musunuz? Bunun için bir planınız var mı?
 
Peter H. Meyer: Evet umarım. Şimdiye kadar küçük bir şirket olduğumuz için çok fazla istekli değildim. Ve çalışanlarıma birçok yeni proje için yüklenemezdim. Ama Ispanya’nın bu süre içerisinde iyi çalıştığını görüyorum. Rusya, fuar işlerinin biraz karmaşık olmasına rağmen iyi gidiyor. Shangay da çabuk gelişecek.
Böylece yapı malzemesi sitelerinin listesi kısalacak. Bu da listeye yeni bir başlık eklemeyi gerektirecek. Türkiye'nin bu başlık olacağından şüphem yok.
 
tchayat: Son soru, mobilya ile ilgilenen firmalar için ne tavsiye edersiniz?
 
Peter H. Meyer: Bence şu ikisini ayırmalıyız. Bir tarafta mobilya üreticileri diğer tarafta mobilya aksesuarları tedarikçileri. Mobilya üreticilerinden konuşacaksak aslında onlar için iki mesajım var:
 
Bir kere Türk mobilya üreticileri tasarımlarını uluslararası standartlara yükseltmeliler, Avrupa ve Ortadoğu'da onlar için iyi fırsatlar var. Türk mobilya üreticileri için Avrupa’da iyi fırsatlar olduğunu görüyorum. Dürüst olmak gerekirse bu seviyeyi yakalayabilmek için tasarımlarına biraz daha önem vermeleri gerekir.
 
Mobilyayı nasıl ürettiklerini öğrendiğimde bir çok yönden tamamiyle entegre olduklarını hissettim. Böylece başka firmalara çok fazla bel bağlamaları gerekmiyor. Diğer bir deyişle tedarikçi zinciri henüz iyi çalışmıyor. Avrupa'da birçok firma parçaları alır ve birleştirerek mobilyayı üretir. Sanırım bu işlem Türkiye'de çok hızlı veya iyi değil. Ama bu işlem sizi iki yöne doğru çok esnek kılar:
 
Makineler haricinde yatırımı mümkün kılacak fonlara sahip olmak,
Seçmek için çok fazla seçeneğinizin olması
 
Özgür bir tedarik zinciri sürecinin gelişmesini hızlandırmak, sektörün gelişmesi ve uluslararası arenada yerini alması için çok iyi olacaktır.
 
Mobilya aksesuarı üreticilerine ise sözüm şu; gerçekten güçlüsünüz. Mücadeleye katılın ve ihracatta güçlenin. Özellikle Çin ve Rusya'da Türk aksesuar ve yan sanayi üreticileri için iyi bir pazar görüyorum. Benim firmam en azından yeni pazarlara girmek için son derece etkili bir araç sunuyor. Öyleyse bize gelin ve katılın, yeni pazarların kapısını açın.
 
tchayat: Bu röportaj için çok teşekkür ederiz.
 
Peter H. Meyer: Buraya kadar geldiğiniz için ben teşekkür ederim.

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_MORE_ARTICLES