Jack Ma

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

ali1Dünyanın en iyi ticari internet portalı alibaba.com’un kurucusu ve sahibi Jack Ma ile görüştük...
 
tchayat: Bize kısaca kendinizden söz eder misiniz?
 
Jack Ma: Ben Çin’in en ünlü şehirlerinden biri olan ve birçok yabancının ziyarette bulunduğu
Hanghzou’da büyüdüm.
 
Bu durum beni dış dünya hakkında meraklandırdı ve çoğu zamanımı Hangzhou’ya geziye gelen ve ünlü Batı Göl etrafında yürüyüş yapan turistlerden ingilizce öğrenerek geçirdim. Bu benim ingilizce öğretmeni olmama vesile oldu ve kariyerime öğretmen olarak başladım.
 
tchayat: Alibaba.com sitesini kurmaya nasıl karar verdiniz?
 
Jack Ma: Bir Ingilizce öğretmeni olarak öğrettiğim birçok bilginin güncel çalışmalardan değil de ders kitaplarından alındığını düşündüm.Bu yüzden istifa etmek, Çin’de ve diğer ülkelerde yaşayan insanların iletişim kurmasını sağlayacak bir işe başlamak istedim. Dünyanın her yerindeki girişimcilere internet üzerinden ürünlerini tanıtmak için bir yer verme ve dünyanın her yerindeki satıcılara ulaşabilme düşüncesiyle bu siteyi kurduk. Internet endüstrisinde birçok şey değişti ama bu düşüncemiz asla değişmedi.
 
tchayat: Alibaba.com’un Çin pazarında bir ağırlığı olduğunu biliyoruz, iş bağlantılarında başka hangi ülkelerde önemli bir role sahiptir? Alibaba.com’un hangi sektörde daha fazla etkili olduğunu söyleyebilirsiniz?
 
Jack Ma: Firmamız Çin’de ve ayrıca 200’ün üzerinde ülkede oldukça etkili ancak çoğu insan bunun farkında değil. Özellikle Türkiye’de istikrarlı bir kullanıcı kitlesine sahibiz. Burdaki birçok firma ürünlerini online olarak tanıtmak ve Çin'den tedarikçiler bulmak için Alibaba.com'u kullanıyor.
Aklınıza gelebilecek tüm sektörlerden insanlar, sitemizde ürünlerini afişe ediyorlar. Herhangi bir sektörün ağırlıklı olduğunu söyleyemeyiz.
 
tchayat: Son 10 yılda internet, iletişimde ve ikili iş bağlantılarının oluşturulmasında kaçınılmaz bir araç oldu. Siz dünyanın en çok ziyaret edilen internet sitelerinden birinin kurucusu olarak internetin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

tchayat november 200649

Jack Ma: Internetin geleceği için tahminde bulunmak çok zor, bu nedenle biz 5 ya da 10 yıllık uzun dönemli planlar yapmıyoruz. Uzun dönemli bir vizyona ve kısa dönemli planlara sahibiz.Gelecekte çok daha fazla firmanın online olarak tedarikçi ve ürün bulma yoluna gideceğini düşünüyorum. Bizim tedarikçiler ve alıcılar arasında görüşme imkanı sağladığımız iletişim araçlarının benzerlerini ve çok daha fazlasını kullanmaya başlayacaklar.
 
tchayat: Firmalarını yurt dışında büyütmeyi hedefleyen kişilere ve ülkemizde yaşayan insanlara neler iletmek istersiniz?
 
Jack Ma: Şunu söyleyebilirim; şu anda yurt dışına açılırsanız kazanırsınız.Eğer bekler ve daha sonra denerseniz
kaybedebilirsiniz.Işini internet üzerinden büyütmek isteyenler için en iyi zaman çünkü çok fazla fırsat var ve hala büyük bir başlangıç yapabilirler. Bizim üyelerimizin birçoğu, interneti daha önce kullanmamış geleneksel ihracat ve ithalat firmaları. Bunların çoğunun şu anda internetten faydalanarak işlerini büyüteceğini umuyoruz, çünkü 5 yıl içinde bu çok daha zor olacak.
Desteklerini bizden esirgemeyen Türk üyelerimize çok teşekkür ederim. Türkiye bizim Avrupa'daki en büyük pazarlarımızdan biri çünkü burda ticaret ruhu gerçekten canlı. Biz daha önce Türkiye'yi ziyaret ettik ve üyelerimizin desteği karşısında mahçup olduk. Ismimizin Alibaba olmasının hikayesini herkes biliyor ve internetin önemini “Açıl Susam” diyerek tanımlıyorlar.
 
tchayat: Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız ve zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.
 
Jack Ma: Çok memnun oldum, Alibaba.com'a olan ilginiz için ben teşekkür ederim.
 
Uluslar arası pazarlama ve iş geliştirme başkan vekili Porter Erisman tchayat’a Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika’dan ürün satmak ve araştırmak için 2 milyondan daha fazla kayıtlı kullanıcılarının olduğunu ve bu sayının her geçen gün arttığını bildirdi. Türkiye’nin Avrupa’da önemli bir üretim merkezi olduğunu, Türk firmalarının internet üzerinden ticareti uygun ve verimli gördüklerini, Türkler’in Alibaba.com’un dünya genelindeki topluluklarında giderek artan pay oluşturmalarını umduğunu söyledi.

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_MORE_ARTICLES