Sizin davanız nedir?

Tayfur Coşkunüzer tarafından yazıldı. Aktif .

Yazıma bir orman hikayesiyle başlamak istiyorum… "Afrika'nın balta girmemiş ormanlarında ve ıssız çöllerinde her sabah bir aslan uyanır ve en hızlı zebradan veya ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini, yoksa aç kalacağını bilir. Yine aynı sabah bir ceylan da uyanır ve aslandan daha hızlı koşmak zorunda olduğunun farkındadır. Yoksa ölecektir."
 
Aslan ve ceylan olup öyle düşünmeye ihtiyacımız var. Her sabah güneş doğduğunda dünya yeni bir rekabet ortamına hazırlanıyor. Aslan ve ceylanla benzer bir amaç uğruna mücadele ediyoruz aslında. Ne kadar çok koşarsak ve ne kadar çok üretirsek o kadar güçlü bir şekilde ayakta kalırız.
 
Aslanın ve ceylanın amacına benzer günlük amaçlar ve arzularla, bireysel bir takım isteklerle sınırlı kalınmamalıdır. Bunun aksini yaşadığımız kesin. Toplum olarak şahsi istek ve amaçlara yönelmişiz. Tüm kesimler bu doğrultuda hareket etmiş ve ediyor. Oysa hepimizin bireysel birer amacı değil, bir ülkeye inanma davası olması lazım. Tüm toplumun aynı hedefi belirleyip tek yöne bakması şart… Işçisinden, müdürüne, patronundan, çaycısına, şöförüne, polisine, askerine, neticede herkesin davası üretim ve kalkınma davası olmalıdır.
 
Sizin davanız ne? Içi boş söylemleri sürekli tekrarlayan, büyük fikirler ve projeler üretmeyen, çok konuşup hedefimizi saptıranların davası mı? Yoksa büyük ve güçlü, üreten, her kesimin refah seviyesinin yüksek olduğu "Türkiye Davası" mı? Işimiz gereği sürekli seyahat ettiğimiz için zaman zaman değişik ülkelerde rastladığımız olaylar bizi heyecanlandırıyor. Mesela Çin'de birçok firmayı ziyaret ettiğimizde, üretim bilincine sahip ve sürekli gelişime inanan bir toplum olduklarına şahit olduk. Her Çinli bu bilinçle hareket ediyor. Yabancı misafirlerine ikram ettikleri çay fincanının üzerinde şu ibareye rastlamak mümkün; "Best regards from China" yani Çin'den sevgilerle… Küçük bir ayrıntı ama olağanüstü bir mesaj. Mesajı verirken, tek yürek, tek hedefe odaklanmışlar. Güçlü bir davaya, Çin davasına. (Tüm gelişmiş ülkelerde bu bilinci görmek mümkün.) Bizim davamız da neden aynı olmasın? Üreten ve bu bilince sahip büyük "Türkiye Davası"na…
 
Maalesef ülkemizdeki gazeteler ve televizyonlar içi boş söylemlerle, toplumu hedefsiz bir toplum haline getirirken bunun aksini söyleyen hiçbir karşı fikre de saygı göstermiyorlar. Peki doğudaki geri kalmışlık, iç bölgelerden sürekli göç, çarpık kentleşme, nedir hedef? Nedir çözüm? Cevap, kocaman bir yok. Neden? Çünkü davasız ve hedefsiz bir toplum yetiştiriliyor. Kargaşadan ve geri kalmışlıktan rant sağlayanlar var.
 
Kalbimiz aynı çarparsa, dava "Türkiye Davası" olursa neden olmasın… Milyonlarca vatandaşımız, aslan ve ceylan misali aynı amaç uğruna çalışmalıdır. Koşan "Türkiye Davası"na…

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_ABOUT_AUTHOR

Tayfur Coşkunüzer

Tayfur Coşkunüzer