Baltacı Paşa

Özkan Özipekliler tarafından yazıldı. Aktif .

Uçağın kapısı açılır açılmaz üzerimize vuran soğuk hava ile şaşkınlığa uğramıştım.
Uçak ile yolculuk yaparken uçuş yapılan yükseklikteki hava sıcaklığı zaman zaman pilot tarafından açıklanır. Uçağın pilotu, hava sıcaklığını -25 derece olarak açıkladığında bulutların üzerindeki sıcaklığı açıklıyor sanmıştım.
Ta ki uçağın kapısı açılana kadar.
Kiev'i ortadan bölen nehrin üzerinden geçerken nehrin donduğunu ve üzerinde halkın gezindiğini balıkçıların yer yer buzları kırıp balık tuttuklarını gördüm. Kar yağmıyordu ancak havanın soğukluğunu iliklerime kadar hissettim.
 
Ukrayna'ya kapı ve pencere fuarı sebebiyle gelmiştim. Ukrayna hükümeti ısı tasarrufu sağlamak amacıyla kanun çıkarmış diye öğrendik. Tüm binalardaki pencereler ısıcam pencere olacakmış ve ihtiyaç duyulan para tüketiciye devlet tarafından ücretsiz verilecekmiş.Bunu duyan plastik pencere üreticileri buraya gelmiş. Çoğunluk türk firmalarından oluşuyor. Ancak alman firmalar da az değil. Türk firmaların etkisinin net bir şekilde görüldüğü Ukrayna’da inşaat malzemeleri ve plastik pencere pazarında almanlar bütün güçleriyle pazar paylarını arttırmak için çaba harcıyorlar. Fuar alanından da rakipleri türk firmalarını olabildiğince azaltmak için özel pazarlıklar ve lobicilik yapıyorlar
 
Pencere fuarına katılan firmalar verilen resepsiyonda bir araya geliyor. Ilerleyen saatlerde alınan alkolün de etkisiyle eğlence doruğa çıkıyor.. Ertesi gün bir araya gelen türkler birbirlerine gece hayatının çılgınlıklarını anlatıyorlar. Pek alışık olmadığımız bir ortam. Kültürlerimiz oldukça farklı geldi birden. Insanların özellikle de erkeklerin büyük bir kısmı alkolik. Evin geçimini genellikle kızlar sağlıyor. Paralarını omur boyu erkeklere harcamak istemeyen bayanlar evlenmemeyi tercih ediyorlar. Aile kurumu zayıflıyor.
 
1711 yılında Sadrazam Baltacı Mehmet Pasa`nın bizden çok önce buralara geldiğini biliyoruz. Çar Deli Petro emrindeki Rus birlikleri ile Prut Nehri`nin batısında meydana gelen savaşta Ruslar büyük bir yenilgiye uğrarlar. Rusların bu yenilgisi ile belki Rusya yeryüzünden tamamen silinecekti. Ancak bir kadın çıkar olay tersine çevrilir.
Fakir bir çamaşırcının kızı olan Katerina yanında çalıştığı rahibin sevgilisi iken yeni tanıştığı ve kendisine aşık olan bir rus generali ile Moskova`ya gider ve orada generalin köşkünde Çar Deli Petro ile tanışır. Kısa sürede Çar`in gözdesi olan Katerina saraya yerleşir. Sarayda yaşamaya başladıktan sonra çevresindeki nüfuzlu erkeleri gençlik ve güzelliğini kullanarak kendisine bağlar. Rusya`yi avucunun içine alıp, ülkeyi istediği gibi yönetir. Catherina kadınlığı ile bir çok olayı kendi istekleri doğrultusunda yönlendirir. Prut savaşında rusların savaşı kaybedeceklerini anlayınca Deli Petro`nun da onayı ile bütün ganimetlerini toplayıp Osmanlı kumandanı ile bizzat görüşmek ister. O zaman Baltacı Paşa ile Katerina bir araya geldiklerinde ne görüştüler ne yaptılar halen bir sır olarak duruyor. Baltacı rus ordularını dize getirmiş ancak buluşma sonucunda Baltacı Paşa kuşatmayı bırakıp ganimetler ile geri dönmüştür. Olay sonrasında Baltacı Paşa padişah tarafından sürgün edilmiş bir sadrazam olarak tarih sayfalarında yer almıştır
 
Günümüzde buralara gelen işadamları da Catherina lar ile karşılaşıyorlar. Kimi Caterina’ları kendi kültürel değerlerine ikna ediyor, evlenip beraberce mutlu bir hayat sürüyor. Kimisi de varını yoğunu tüm değerlerini yok ediyor ve tükenmiş bir şekilde geri dönüyor. Bununla beraber mal satmak amacıyla buraya gelen işadamlarımizın değerlerini koruyarak yaşasalar da önünde başka engeller var. Ukrayna’nın tam anlamıyla hukuk devleti olamamasiı; bir şey çalmanın, işini bilmek olarak algılanması, nakliye, gümrük pazarlama faaliyetlerinde tekellerin, mafyanın ortaya çıkması başlıca dertler olarak söyleyebiliriz.
 
Buna rağmen türkler başarılı şirketler kurmuşlar Türkiye`nin ihracatına katkı sağlıyorlar. Dernekler açmışlar sosyal ve kültürel köprüler kuruyorlar. Okullar açmışlar, Ukrayna’da geleceğin neslini yetiştiriyorlar. Siyasal, hukuksal, ekonomik alanda istikrarsızlıgın hüküm sürdüğü Ukrayna’nın alkolde aradığı mutluluğu bizim erdemlerimizde bulabilmeleri pek de zor degil.