İşyerinde osteoporoz (Kemik Erimesi)

Dr. Murat Baş (ac@tchayat.org) tarafından yazıldı. Aktif .

Etrafınıza şöyle bir bakın: Kadınlar ve erkekler işyerlerinde neredeyse günün yarısını geçiriyorlar.Bu insanların arasında maddi manevi bedeller ödemekle karşı karşıya kalan bir kitle var ki, onların hikayeleri öncelikle bazı gerçeklerle yüzleşmek gerektiğini anlatıyor.İşte bu kitle yeterince kırılgan olan hayatı daha zor, yıpratan haliyle yaşıyor.Tüm dünyada 50 yaşın üzerindeki her üç kadından birini ve her sekiz erkekten birini etkilediği hesaplanan sinsi bir hastalık var: Osteoporoz, yani kemik erimesi.

İşiniz kadar kemiklerinize karşı da sorumlusunuz!Osteoporozun (kemik erimesi) yarattığı ekonomik ve duygusal yıkıma "Dur!" demek için "acil önlemler" alın. Genellikle ‘yaşlıların hastalığı’ olarak görülen bu hastalığın çalışan kesimle ne ilgisi var diye düşünüyor olabilirsiniz. Evet, osteoporozun insanları yaşamlarının geç dönemlerinde etkilediği doğrudur. Bununla birlikte ekonomik açıdan aktif olan ciddi oranda genç insanın osteopeni (düşük kemik yoğunluğu) veya osteoporozdan (düşük kemik yoğunluğuna bağlı olarak kırık riskinin arttığı hastalık) yakındığı da yapılan bilimsel araştırmalarla ortaya konmuştur. Bu yakınmalar ise yaşam kalitesinin düşmesi, duygusal yıkım ve elbette ağır ekonomik yüklerle sonuçlan maktadır.Günümüzde osteoporoza yönelik kullanılan ilaçların çoğunun her gün alınması gerekmekte. Dolayısıyla tedavi bazen yıllar boyunca sürebiliyor. Bu durumda ilaç kullanımı zorlaşırken, tedaviye uyum azalmakta, üstelik ciddi bir ekonomik yükle karşı karşıya kalınmakta (Osteoporozun ortalama tedavi maliyeti hasta başına 50-70 milyar civarındadır).

Dünyanın pek çok bölgesinde insanların işlev kaybından kaynaklanan gelir kaybını karşılayacak sağlık sigortaları veya tazminat hakları yoktur. Ayrıca, pek çok sağlık sigortası planı ile özel sağlık-bakım sistemlerinin çoğu ilk kırık oluşmadan önce tanıyı ve tedavi giderlerini karşılamaz.Osteoporozlu bir işçi işini kaybedebilir; ekonomistler tarafından bile asla hesaplanamayan tıbbi harcamalarda bulunabilir ve ciddi bir ekonomik kayba uğrayabilir. Osteoporoz aktif çalışan milyonlarca insan dahil olmak üzere yaşamın çeşitli evrelerindeki insanları etkiler. Çalışmaların çoğunda bu insanlar gözardı edilir.

Ancak Uluslararası Osteoporoz Vakfı’nın Bilimsel Danışmanlar Komitesi adına Dünya Sağlık Örgütü İşbirliği Merkezi tarafından hazırlanan yayındaki hesaplamalar osteoporozun işyerinde çok büyük doğrudan ve dolaylı ekonomik maliyete yol açtığını ve sadece A.B.D., Avrupa ve Kanada’da işyerlerinde osteoporoza bağlı kırıkları olan insanları tedavi etmenin yıllık doğrudan maliyetinin yaklaşık 48 milyar dolar olduğunu ortaya koyuyor. Elbette bu maliyete dolaylı olarak ekonomik maliyetler ve bir omur veya kalça kırığı olan kişinin ödediği duygusal bedel dahil değil.

ÖNLEMLER

Osteoporoz hakkında bilgilenin; hastalık ile ilgili olarak aileniz, arkadaşlarınız ve meslektaşlarınız ile tartışın.

"Bir Dakikalık Risk Testi"ni uygulayın. www.osteofound.com adresinden teste ulaşabilirsiniz

Kemik sağlığını destekleyen bir beslenme programı uygulayın; yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini almaya özen gösterin.

Düzenli olarak egzersiz yapın.

Sigara ve alkol tüketiminden kaçının.

Anoreksiya nervosa gibi yeme bozukluklarının ve kortizon türevi ve diğer belirli ilaçların kemikleriniz üzerinde ne gibi etkileri olduğunu öğrenin.

Osteoporozun önlenmesi ve tanısını desteklemesi için işvereninizi teşvik edin.

Ulusal osteoporoz hasta derneklerinden birine katılın; beceri, ilgi ve desteğinizi sunun.

Kırılgan olmayan bir hayat dileğiyle...