Mali Mevzuat: Ticari ahlak...

Ömer Kalın tarafından yazıldı. Aktif .

Bazı televizyon reklamları var, reklam “Eğitim şart” sloganı ile sona erer.Ama bunu söyleyen “eğitim şart”ı öyle bir söylerki eğitimle dalga geçtiğini eğitimi alaya aldığını ve ne kadar basite indirgediğini görürsünüz. Evet gerçekten eğitim şart.

Matematik, fizik, kimya değil tabiki. Ticari ahlak eğitiminden bahsediyoruz. Son zamanlarda ülkemizde bu terimin yani “Ticari Ahlak”ın çokda anlam ifade ettiğini göremiyoruz. İnsanlarda çok kısa sürede köşeyi dönme, çalışmadan üretmeden zengin olma, çok az sayıda insanın yaşadığı lüks ve tantanalı bir hayatı yaşama özlemi maalesef korkunç bir para kazanma hırsına sebep oluyor. Bu hırs tabiki ne ticari ahlakı nede ticari adetleri tanımıyor.

İnsanlara okul yıllarında özellikle meslek tercihini yaptıktan sonra o meslekte eğitim alan öğrencilere sadece o mesleğin yada branşın meslek ve kuralları öğretiliyor. Mesleğin ahlaki boyutuna hiç önem verilmiyor. Daha doğrusu bu yönde bir eğitim verilmiyor. Mesela bir doktara mesleki bilginin yanında mesleğin ahlaki boyutu tam anlamıyla verilemiyor.Ondan sonra doktor meslek hayatına başladığında gözü hastayı değil parayı görüyor. Parası olana parası kadar kıymet veriliyor, parası olmayanın hiç kıymeti olmuyor. Tabi bu bütün meslekler için aynı sadece bir gruba has değil. Ticaretle uğraşan insanlara bakın, bugün piyasalarda karabatak gibi batıp batıp tekrar aynı işi yapan aynı insanları dolandıran bir sürü insan görürsünüz. Ne hikmetse aynı kişiler piyasaları defalarca dolandırdıkları halde veya ticari ahlakı bozuk olduğu halde yine aynı işleri yapmaya devam ettiklerini ve hatta itibar gördüklerini biliriz. Aslında piyasaların bu tür insanları barındırmamaları ve ticari piyasalardan ayıklanmaları gerekir. Çünkü ticari açıdan kötü ahlaka sahip bir insanın zararı sadece kendisine değildir. Bulaşıcı hastalık gibidir. İster istemez bir kişi yüzünden birçok kişi kötü ahlak dejenerasyonuna yenik düşer ve istemese de kötü ahlaka alışır gider. Bu tür insanları piyasalar ayıklayamaz ve kanunlarımız ve ticaret hukukumuz da bu tür insanların piyasadan ayıklanması konusunda yeterli değildir, bu kişilere ne yazıkki kanunen de bir şey yapılamaz. Ticarette veya hangi meslekte olursa olsun kesinlikle o mesleğin veya ticaretin ahlaki boyutunun okul yıllarında esas ders olarak anlatılması gerekir.

Hep ülkemize yabancı yatırımcının gelmediğinden, ülkemize yatırım yapmamalarından şikayetçi oluruz. Hatta hükümetler yabancı yatırımı ülkemize çekmek için özel teşvikler çıkartırlar, onlar için özel kanunlar hazırlarlar ama bu konuda hiçbir hükümet başarılı olamamıştır. Bunun sebebi bence hükümetlerin uyguladığı yanlış politikalarla ilgili olsa bile esas olan ülke insanımızın uluslar arası piyasalardaki ticari ahlaklarına ilişkin kötü ünvanlarının ağır bastığı kanaatindeyim. Yani okullarda verilmeyen ticari ve mesleki ahlakın sonucuna bağlıyorum.

Ülkemizin en büyük iş adamlarından Sayın Sakıp Sabancı; düne kadar böyle diyorduk kendisine ama şimdi maalesef Rahmetli Sakıp Sabancı diyebiliyoruz. Yani aramızda yok. Her gün birileri aramızdan ayrılıyor. Ama sadece başkaları aramızdan ayrılmıyor. Bir gün bizlerde başkalarının aralarından ayrılacağız, ama nasıl? Aralarından ayrıldıklarımız arkamızdan neler söyliyecek, hakkımızda neler konuşacak, hadi bu önemli değil diyelim bizler birilerinin arasındayken yaptıklarımızın hesabını nasıl vereceğiz. Rahmetli Sakıp Sabancının “Bıraktığım yerden hayatım” adlı kitabını okuyorum. Acaba kaçımızın hayatı böyle kitaplarda konuşulacak. Kitabında kurduğu fabrikaları ve ülkemiz için yaptıklarının anlatmaya sayfalar yetmiyor. Devlete ödediği vergi ile kıvanç duyuyor ve vergi ödemenin önemini gerek kitabında gerekse katıldığı panel ve seminerlerde anlatıyor ve yine kitabında Türkiye Cumhuriyeti Hazinesine giren verginin yüzde 6’sına yakınını Sabancı topluluğunun ödediğini söylüyor.

Ülkemize doğrulukta, dürüstlükte, çalışkanlıkta, üretkenlikte, sanayicilikte, insanlara hizmette sadece Sabancı yetmiyor. Ülkemizin gelişmiş toplumlara yetişmesi ve ticari ahlakta insanlara örnek olması için daha çok Sabancılar çıkarması gerekiyor.

Saygı ve sevgilerimle.