Tekstil sektörüne bakış

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

tekstil1

İlk ipeğin milattan önce 3000 yılında Çin'de üretilmesiyle beraber belkide pahalı ve kaliteli tekstil ticaretinin ilk adımları atılmıştır.Bu pahalı ve kaliteli kumaş yüzyıllar boyunca Çin'den Avrupa'ya taşınmış ve nakliyesinde kullanılan yola kendi adını vermiştir. Çinliler uzun süre ipeğin nasıl üretildiğini yabancılardan saklamışlardır. Bu gizemden dolayı Romalı entel lektüeller arasında vücutlarını saran bu yumuşak kumaşın, bazı yaprakların üzerindeki tüylerin suyun yardımıyla toplanarak yapıldığına dair hikayeler dolaşmaktaydı.

Yutian Kralı ile nişanlanmış genç bir Çin prensesi tacının arasına sakladığı ipek böceklerini çinden kaçırarak hem nişanlısının bu kumaşa karşı duyduğu duyguları tatmin etmiş hemde bu sırrı başka insanların bilgilerine de açmıştır. Çin'den başlayan ve Akdeniz'in doğu sahillerine kadar ulaşan 7000 kilometrelik yolun adıdır ipekyolu.

 

Insanın toplum içinde satüsünü belli eden, yazın serin kışın sıcak tutan, bazen vücuduna sardığı, bazen de üzerinde yattığı bu bez parçasına verdiği önem yüzlerce yıl tacirleri binlerce kilometre yol katetmeye zorlamış, bu uğurda tehlikeli yolculukları göze almasına neden olmuştur. O günden bu yana tekstilin önemi aynı kalırken, devenin yerine tırın geçmesi, klasik tezgahların yerini de tam otomatik bilgisayarlı tezgahların alması sonucu rekabetin boyutu başka alanlara kaymıştır.

tekstil22

Ülkemizin 1980 li yıllarda başladığı ekonomik hamlelerde tekstil öne çıkan sektör olmuş ve şu anda ihracatımızın lokomotifi haline gelmiştir. Sektör ufak dokuma atölyelerinden, ipiliği dokuyup kumaş yapan, boyayan ve daha sonrada elbise haline getiren entegre tesislere sahip hale gelmiştir.

Türk tekstili makul fiyatı ve iyi kalitesiyle dünyanın en ünlü markalarına iş yapar hale gelmiştir. Bazı ülkelerin ülkemiz mallarına koydukları kotalar da bunun en güzel kanıtıdır. Avrupa'nın yada Amerika'nın en pahalı mağazalarından aldığınız bir elbisenin etiketinde Made in Turkey yazısı görmek artık olağan bir hale gelmiş, buna şahit olanlar heyecenla tanıdıklarına anlatmaktan vazgeçmişlerdir.

tekstil3Sektörün uygun maliyette kaliteli mal üretebilmesine karşılık uzun vadede bazı dezavantajları olduğundan bahsedilebilir. En büyük dezavantajı ise genel olarak baktığımızda markalaşma sorunudur. Biz istediğimiz kadar Nike'a fason mal üretelim kendi markamızı oluşturmadığımız sürece giderek artan rekabet ortamına karşı koymamız güçleşecektir. Tüketicinin aynı kalitede olan bir malı diğerinden 3-4 kat para vererek almsının tek sebebi marka ve bu markayı giymenin yada kullanmanın getirdiği imaj dolayısıyladır. 25 dolara satılan bir markayı 3 dolara fason yapmak şu an kar marjları uygun olduğu müddetçe cezbedici olabilir fakat bunu 2 dolara imal eden birisi çıkınca ne olacak sorusunun cevabını şimdiden düşünmek zorundayız. Çin sessiz sedasız değil büyük bir gürültüyle bağıra bağıra gelmektedir. Türkiyede hazırlıksız yakalanan bazı sektörler Çin malları yüzünden sıkıntıya girmişlerdir. Birkaç sene içerisinde de tekstil sektörünü sıkıntıya sokacağı söylenmektedir. Beymen, Vakko gibi firmalar bu konuda yurtiçinde büyük başarı yakalamışlardır. Fakat küresel olarak düşündüğümüzde bunun Türkiye sınırları içerisinde birkaç firmayla sınırlı kalması pek fazla birşey ifade etmemektedir.

Yıllık olarak ihracatımıza baktığımızda aşağıdaki tabloyu görmekteyiz.

1996 yılında yaklaşık olarak 8,800,000 dolar olan hazır giyim ve dokumadan oluşan tekstil ihracatı 2003 yılında 15,500,000 dolara ulaşmıştır. Geçen süre zarfında dokumacılık ürünleri ihracatı %93 artarken hazır giyim sektöründeki artış ise %63 olmuştur. 2003 yılındaki sektörün genel olarak artışı bir önceki yıla göre %23 olmuştur.

Firma sahiplerimiz artık Türkiyede alışagelmiş olan iş tarzı ilişkilerinin, elma gösterip armut gönderme şeklindeki tamamen yerli teknolojiyle üretilmiş stratejilerin uluslararası piyasalarda pek bir fayda sağlamadığının farkına varmış durumdadırlar. Yıllık 20-30 milyar dolarlara ulaştığı söylenen bavul turizmi ile Laleli piyasasının durgunlaşması bazı hatalarımızı görmede bize pahalı bir ders olmuştur. Artık profesyonel olarak düşünen, makinanın yanında insanada yatırım yapan firmalar uluslararası piyasalarda söz sahibi olmaya başlamışlardır.

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_MORE_ARTICLES