Marka & Patent

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

Teknolojinin hızının ayak uydurulmadığı sınırların genişlediği ticaretin ve rekabetin arttığı bu çağda sınai mülkiyet kavramının yani markanın, endüstriyel tasarımının ve patentin önemi gittikçe artmaktadır.Girişimciler artık kendi haklarını korumak taklit edilmemek ve başkalarının da haklarına tecavüz etmemek zorundadırlar.

Peki bu durumda ne yapılmalı? Öncelikle bahsetmek istediğim ve öneminin hızla arttığını düşündüğüm Markadan başlamak istiyorum. Düşünün bir kere hizmet yada imalat sektöründe bir ürün veya hizmet pazarlıyor ve siz bir isimle tanınıyorsunuz. Bu duruma hiçte kolay gelmediniz. Rekabet zorlaştı ve kar marjları düştü, bir çok tanıdığınız ismi başka birileri haksız yere kullanmaya başladı peki ne yapacaksınız? Bunun önüne nasıl geçeceksiniz tabiki marka tescili ile markanızı tescil ettirerek korumaya başlayacak başkalarına bu ismi veya logonuzu kullandırmama hakkına sahip olacaksınız. Çünkü onu siz bu duruma getirdiniz.Kullanıma geçirdiniz. Marka, sektörünüzde firmanızın ürettiği kalitenin ve hizmetin adıdır. Siz markanızla tanınıyor imajınız ve çalışmalarınız için emek veriyorsunuz. O halde bu durumdan yararlanmak isteyenlere dur deyin. Zamanınız emekleriniz boşa gitmesin. Markanızı tescil ettirin. Peki marka tescili için önce ne yapılmalı?

Öncelikle markanızın başkaları tarafından kullanılıp kullanılmadığı araştırılmalı ve Türk Patent Enstitüsü’ne müracaat edilmelidir. Şunu da unutmamalıdır ki kullandığınız ismin ve logonun marka olarak tescil edilebilme özelliği olmalı yoksa her işaret veya isim marka olarak kullanılmaz. Şehir isimleri, dini veya topluma mal olmuş adlar, ahlak dışı isimler marka olarak kullanılamaz. Buna dikkat etmek gerekir.

Birde marka olmak var tabiki markanın misyonu hedef kitlesi çok önemli firma kendi iç dinamiklerini oluşturmak yatırımlarını tamamlamak, daha sonra kaliteli ürün üretmek müşteri memnuniyeti sağlamak ve her zaman talep edilen olmak durumundadır.

hedef

Türk yatırımcısının bence marka olma gücü var bunu nereden biliyorum, yatırımcımız şu an dünyanın 150 ünlü markasına fason üretim yapıyor da ondan. O halde sorun kendi markanızın olmaması. Çocuğumuz var ama ismi yok. İşte markadan başladığımız sınai mülkiyet kavramı bu kadar önemli, artık gereksiz değil çok önemli bir ayrıntı. Bundan sonraki sayılarda buluşmak dileğiyle hoşçakalın markalaşın.

 

 

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_MORE_ARTICLES