Nisan 2005 Sayısı

5.sayımızda işletmelerimizin ömürleri neden kısa sorusuna cevap aradık. Yazarlarımız gündem köşesinde medeniyetler kavuşması, akademik köşede standart maliyet sistemi, mali gündemde düşük enflasyon ve sağlıklı yaşam konularında yazılar yazdılar.

Virjinya’nın eyalet valisi Mark R. Warner ve Çilek Genç Odası Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Çilek ile yaptığımız röportajları da bu sayımızda okuyabilirsiniz. Güzel ülkemde Safranbolu ve gezide Libya tanıtılmıştır. Mobilya sektörünün olmazsa olmazı yonga levha sektörü anlatılmıştır. Tekrar görüşmek üzere…

Libya

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

kapak

Uzun yıllar Osmanlı idaresinde kalan Libya 1911 yılında İtalya tarafından işgal edilmiş, 24 aralık 1951 yılında da bağımsızlığını kazanmıştır. Yönetimi devralan Kral 1.İdris, 1 Eylül 1969 yılında askeri bir darbe ile devrilinceye kadar iktidarı elinde tutmuştur.

Bizden Haberler

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

tckapak

Müşterilerimizle Aynı Yöne Bakıyoruz...

Pazarın sesini duyamamak, duysa bile anlayıp yorumlayamamak günümüzde birçok işletmenin entropisi haline gelmiştir. TECE olarak iletişim köprülerini kurmak ve müşterilerimizin düşüncelerini öğrenebilmek adına bir anket çalışması yaptık. Çalışmanın sonucunun TECE' yi varlığını kalite, güven ve istikrar kavramlarına dayandıran, marka olma yolunda hızla ilerleyen, başarı odaklı bir kuruluş olarak yansıtması çok sevindiriciydi.

İşletmelerimizin Ömrü

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

img650

İşletmeler, özellikleri itibariyle birer canlı varlıktır. Onlar da doğarlar, büyürler, gelişirler ve zamanla entropiye karşı koyamayarak yaşam sahnesinden çekilirler. İşletmelerin yaşam koşulları, gerçekte doğadaki yaşam koşullarından çok farklı değildir.

Yeterli Ulaşım Ağı

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

img67

tchayat: Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Mark R. Werner: 2001 yılında Virjinya Eyalet Valisi seçildim ve aynı zamanda şu anki Ulusal Yöneticiler Derneği Başkanı olarak hizmette bulunuyorum. Amerikan Lisesi'nin yeniden düzenlenmesi başkan olarak benim en önemli amaçlarımdan birisidir.

Ekonomi...

Tayfur Coşkunüzer tarafından yazıldı. Aktif .

dünyanın neresindeyiz...

yaşamsal kavgamız olan ekonomi..

Coğrafi olarak baktığımızda dünyanın önemli ve stratejik bir konumundayız. Ayrıca bu kadar zengin kültür mozayiğiyle yoğrulmuş başka bir bölge yok yeryüzünde.

Mali Gündem

Ömer Kalın tarafından yazıldı. Aktif .

düşük enflasyona

Alışabilecek miyiz?

Ülkemizde uzun yıllar üç haneli yüksek enflasyonla birlikte yaşadık. Hiper enflasyonları gördük.Yine üç haneli faiz oranlarını gördük. Hiç çalışmadan, hiç üretmeden, terlemeden, işçisiyle, vergisiyle uğraşmadan, birkaç gecede servetine servet katan insanları tanıdık.

Muzaffer ÇİLEK

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

img654

tchayat: Sayın Muzaffer ÇİLEK bize kendiniz ve Çilek Mobilya'nın tarihsel gelişimi hakkında bilgi verir misiniz?

M. ÇİLEK: Yaklaşık 35 yıldır ticaret ve iş hayatının içindeyim. Mobilya sektörünün değişik alanlarında üretici ve perakendeci olarak uzun yıllar

Yonga Levha

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

img48

Yonga levha, ince odunlara bir dizi işlem uygulanmasıyla elde edilen ahşap plakadır. Yongalama makinelerinde küçük parçalar haline gelen odunlar ile yonga levhanın basınç ve sıcaklık altında birleşimi esasına dayanarak üretilir.

Standart Maliyet Sistemi

Doç. Dr. Ümit.Gücenme tarafından yazıldı. Aktif .

Standart Maliyet   Sistemi

Bir işletmede fiili maliyetleri bilmek, işletme yönetimi açısından yeterli değildir. Bir dönemde oluşan maliyetlerin verimli bir çalışmayı yansıtıp yansıtmadığının da bilinmesi gerekir. Belli miktardaki üretim için verimli bir çalışma altında ortaya çıkacak olan maliyetler standart maliyettir.

Gündem

Özkan Özipekliler tarafından yazıldı. Aktif .

Medeniyetler Kavuşması

Yunanistan’a yaptığım ilk seyahatimde , Atina sokalarında kiraladığımız araba ile dolaşırken kendimi İstanbul sokaklarında sanmıştım. Ortam ve halk bana sıcaklık vermişti. Bir vesile iş görüşmesi için buluştuğumuz Minas Bey , anılarını anlatınca gözlerim doldu.

Diğer Makaleler...