Yonga Levha

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

img48

Yonga levha, ince odunlara bir dizi işlem uygulanmasıyla elde edilen ahşap plakadır. Yongalama makinelerinde küçük parçalar haline gelen odunlar ile yonga levhanın basınç ve sıcaklık altında birleşimi esasına dayanarak üretilir. Bu ürünün en önemli özellikleri, sağlamlığı, kullanım kolaylığı ve estetik kurutma ve tutkallama işlemlerinden yönünden kusursuz olmasıdır.

Kayın, geçirilir. Kurutmada amaç, odunların belli kavak ve titrek kavak karışımından bir nem oranına indirilerek tutkalla oluşan yönlendirilmiş yonga levha ise, karışıma hazır hale getirilmesidir. tüm yongaların aynı istikamette Tutkallamadan sonra alt, orta ve üst yönlendirilmesi yöntemiyle oluşur tabakalar halinde serilen malzeme belirli ve dönüşüm artıkları ihtiva etmez. Bu bir sıcaklık ve basınç altında preslenir.Son olarak zımparalanma işleminden geçen levhalarınüretimi tamamlanmış olur. Melamin kaplı yonga levha, emprenyelenmiş dekor kağıdı levha üretimi için diskli ya da titreşimli özel amaçlı bir makine kullanılır. E1 Yonga levha, yonga levhadan ortama yayılarak insan sağlığını tehdit eden formaldehit maddesinin miktarını 8 mg /100 gr kuru plakanın altına düşürerek üretilir.

img49

 

Yonga levha, MDF-lif levha ve kontraplak sanayileri Türkiye levha sanayiini oluşturan ana bölümlerdir. MDF levhanın elastikiyeti, vida ve çivi tutma gücü yonga levhaya göre üstündür. Ayrıca liflerden üretildiği için pürüzsüz bir görünüme sahiptir ve levha üzerinde her türlü boya ve vernik işlemi uygulanabilir. Ülkemizde yaklaşık 30 adet yonga levha fabrikası mevcut olup yılda 1,5 milyon metreküp civarında yonga levha üretimi gerçekleşmektedir. Son yıllarda yonga levha ya da sunta lam ihracatında önemli bir artış yaşanmaktadır ve bu durum sektörün ciddi satış rakamlarına ulaşmasını sağlamıştır. Satışların artmasının başlıca sebebi kereste ve dekor kağıdı teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte daha kaliteli levha üretimine başlanması, modern tesislerin kurulmasıdır. Üretim teknolojilerindeki yenilikler ile üretim maliyetleri düşürülmektedir. Ancak sayısı çok az olan bu tesislerin en büyük sorunu, küçük kapasiteli firmaların ürünlerini talep endişesi ile çok düşük fiyatlarla satmasıdır. 

img69

Ürün fiyatlarında artış yapılamazken ana girdi olan odun maddesinin fiyat artışları kârlılık oranlarını ciddi ölçüde düşürmektedir. Sektörün hammadde temini için henüz yeterli çalışmalar yapılamamaktadır. Yonga levha üretim sürecinin ana girdisi olan odun, doğal orman kaynaklarından ya da dışarıdan ithalat yoluyla temin edilmektedir.Ülkemizde oldukça geç kalınmış plantasyon çalışmalarının, AB dayatmaları ile birlikte farklı bir şekil alması beklenmektedir. Hammadde temini dışındaki diğer önemli sorun kalifiye personel bakımından yaşanan sıkıntılardır. Yonga levhada dış ticaret dengesi genellikle artı değer gösterirken, lif levhada sürekli eksi değer % 80'i mobilya sanayinde, % 20'si de inşaat sektöründe kullanılan levhalar ekonomik krizlerden çok fazla etkilenmektedir. Bunun nedeni diğer ihtiyaç maddeleri ile kıyaslandığında lüks tüketim maddesi olarak tanımlanabilmeleridir. Firmaların bu kriz dönemlerini en az zararla geçirebilmeleri ve uzun süreli var olabilmeleri için yurt içi ve yurt dışı pazar paylarını arttırmaları, ürünlerinin kalitesiyle ilgili ciddi yatırımlar yapmaları gerekmektedir. Tüm bu yatırımlarla üretilen nitelikli ve kaliteli ürünlerin satışında başarı sağlanması, özelliklerinin kullanıcılara çok iyi tanıtılmasıyla gerçekleşebilir. Ürün özelliklerinin yeterince bilinmemesi kullanıcıların sorunlar yaşamasına sebep olabilmektedir.

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_MORE_ARTICLES