Ekonomi...

Tayfur Coşkunüzer tarafından yazıldı. Aktif .

dünyanın neresindeyiz...

yaşamsal kavgamız olan ekonomi..

Coğrafi olarak baktığımızda dünyanın önemli ve stratejik bir konumundayız. Ayrıca bu kadar zengin kültür mozayiğiyle yoğrulmuş başka bir bölge yok yeryüzünde. Medeniyetlere beşiklik etmiş ve o medeniyetler içerisinden çıkardığı uluslarla dünya tarihine yön vermiş olan Anadolu toprakları üzerindeyiz. Anadolu'nun bu zengin geçmişinin yanında doğal kaynakları ve turizme elverişli alanları her zaman başka milletlerin ilgisini çekmiş ve iştah kabartmıştır.

Aslında yukarıda zikrettiklerimiz, Türkiye'yi yani Anadolu topraklarını zenginliğin ve varlıklı bir yapının göstergesi olarak görmemizi sağlayabilir. Ama ne yazık ki, zengin mirasın fakir bekçileri gibiyiz. Konum itibariyle Türkiye, dünyada ulaşım olarak en ulaşılabilir ülkelerden birisi. Bu büyük stratejik özelliğimizi ekonomik güce çevirebilmek bizim için başarılı sonuçlar doğuracaktır. Bu bakımdan dünyanın neresinde olduğumuz ekonomik olarak da insanımızı etkileyecektir.Dünyanın neresindeyiz derken, coğrafi olarak Asya ile Avrupa'ya köprü vazifesi gören bir noktadayız. Ancak "yaşamsal kavgamız olan ekonomi"de çok gerilerde olmamız coğrafi etkinliğimizi bertaraf ediyor.

Ekonomik başarının olabilmesi için çalışmanın şart olduğu bir dönemde tüm üretme yeteneği olan insanların üretime İşadamlarımızın yakaladığı dünya standartını artık devletin bütün birim ve organlarıyla yakalaması icap eder. Devlet, vatandaşını koruyup destek verdiği sürece devamlılığını sağlayabilir. Bu doğrultuda devletin girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu görmesi ve bunu dünya standartlarına indirmesi zorunludur.

Ekonomi liginde ön sıralarda olabilmemiz için şirketler olarak sürekli üretmeli ve dünyanın her tarafındaki fuarlara iştirak etmeliyiz. Firmalarımız, ürettikleri malları yurt dışına satmak için hazır olup olmadıkları ikilemine düşmeden, üretilen ne olursa olsun, dünyanın herhangi bir bölgesinde muhakkak bir alıcısının olduğunu bilmelidirler. Çünkü insan ihtiyaçları azalmadan sürekli artış gösteriyor. Artık gelişmiş ülkeler diye tabir ettiklerimiz üretemez hale geliyorlar. Onlar artık tüketim toplumu oldular.

Doğan güneşin etrafa yaydığı ışık, her zaman batan güneşin ışığından daha fazladır. Bu bakımdan Türk şirketleri, dünyada yeni doğan güneş gibi olacaklardır...

Yeni ve güçlü umutlarla yeni güne doğan güneş olmanız dileğiyle...

Saygılarımla...

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_ABOUT_AUTHOR

Tayfur Coşkunüzer

Tayfur Coşkunüzer