Muzaffer ÇİLEK

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

img654

tchayat: Sayın Muzaffer ÇİLEK bize kendiniz ve Çilek Mobilya'nın tarihsel gelişimi hakkında bilgi verir misiniz?

M. ÇİLEK: Yaklaşık 35 yıldır ticaret ve iş hayatının içindeyim. Mobilya sektörünün değişik alanlarında üretici ve perakendeci olarak uzun yıllar faaliyet gösterdikten sonra 1995 yılında sadece çocuk ve genç odası mobilyası üretimi ve pazarlamasında uzmanlaşan Çilek Genç Odası’nı kurduk.

Mobilya sektöründe sadece çocuk ve gençlere özgün tasarımlar yapan, bu konuda uzmanlaşmış, çocukların farklı beklentileri ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek ürünler yoktu. Türkiye’de ise genç nüfus her yıl artıyor ve aileler giderek daha fazla çocuklarının beklentilerine cevap verme, onların sağlıklı gelişimlerine katkıda bulunacak ürünler satınalma konusunda bilinç kazanıyordu.Bu konulardaki gözlemlerimiz ve yaptığımız araştırma çalışmaları sonunda sadece genç odası üreten ve alanında sektör lideri olmayı hedefleyen Çilek Genç Odası’nı kurduk. Bugün Çilek Genç Odası 60 ülkeye ihracat yapıyor ve yurtiçinde 60’ı Çilekroom; 100’ü aşkın corner olmak üzere yaklaşık 200 noktada ürünlerini tüketicileri ile buluşturuyor. Çilek Genç Odası dışında , Çilek Grubu altında faaliyet gösteren Ndesign, Yaşamodası, Umut Mobilya , Koltukçu Ali, Üçmim Koltuk markalarımız da mobilya sektöründe her geçen gün daha çok tanınan ve talep gören markalar haline gelmekte. Çilek Grubu olarak hem yurtiçinde hem de yurtdışında satışlarımızı ve pazar payımızı artırmak için gece gündüz çalışıyoruz.

img655

 

tchayat: Çilek Mobilya'nın son dönemde önemli atılımlar yaptığını ve sektörün en önemli kuruluşlarından biri olduğunu biliyoruz.Varlığınızı dayandırdığınız temel hedefler ve beş yıl sonra ulaşmak istediğiniz nokta nedir?

 

M. ÇİLEK: Kurulduğumuz ilk günden itibaren iç piyasa satışları ve ihracat eş zamanlı olarak devam etti. Bugün yurtiçinde hem geniş bir satış kanalı hem de yüksek bir marka bilinirliğine sahibiz ve yurtdışında da aynı yönde ilerliyoruz.

 

Çilek Genç Odası markası Türkiye’de genç odası kategorisi ile özdeşleşti. Ayrıca Çilek, Türkiye ve dünyada Genç Odası zincir mağazacılığı yapan ilk ve tek firma. Uluslararası GS tasarım güvencesi sertifikasına sahip ürünlerimizi 5 yıl garanti ile satıyor, müşteri memnuniyetini faaliyetlerimizin her adımında en önemli ilke olarak benimsiyoruz. Ürünlerimizi değişen trendler ve tüketici eğilimlerine göre sürekli yeniliyor, onlara modern, kullanışlı ve estetik ürünler sunuyoruz. Örneğin 2004 yılında dünyanın en önemli çocuk karakterlerinden, kız çocukları ve genç kızların sevgilisi Barbie’nin lisanslı çocuk ve genç odası takımlarını üretmeye başladık. Tüm bunların neticesinde de Çilek Genç Odası’na yönelik ilgi, beğeni ve talep de artıyor.

 

Çilek Genç Odası’nın şu anda en önemli hedeflerinden biri satış noktası sayısını artırmak. Mağazalarımızın olmadığı şehir ve bölgelerde yeni mağazalar açıyor, yeni satış noktaları oluşturuyoruz. Önümüzdeki bir iki yıl içerisinde Türkiye’nin tüm şehirlerinde ve bu şehirlerdeki önemli alışveriş noktalarında ve özellikle alışveriş merkezlerinde yeni Çilek mağazaları açmayı planlıyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıllarda dünyanın önemli şehirlerinde de yeni Çilek mağazaları açmaya devam edeceğiz.

 

img54

Bunun yanı sıra ürün gamımızı mobilya dışındaki ürünlerle de genişletiyoruz. Şu anda Çilek mağazalarında çocuk ve genç odası takımları dışında, halı, perde , nevresim takımları, uyku setleri, sandalye, yatak ,aydınlatma ürünleri, bordür vb. ürünler de satıyoruz ve bu ürün grubunda da hayli iddialıyız. Bu ürün gruplarının da çeşidini her geçen gün artırarak çocuk ve genç odasını tamamlayacak bütün ürünlerin Çilek markasından temin edilmesini sağlayacağız.

Ayrıca artan satışlara paralel olarak bu yıl üretim sahamızı genişleterek, yeni üretim yatırımları yapıyoruz.

tchayat: Mobilya sektörününün problemleri ve gelişimi ile ilgili genel bir değerlendirme yapar mısınız?

M. ÇİLEK: Her sektörde olduğu gibi mobilya ve genç odası sektöründe de markasız üretim yapan pek çok firma bulunmakta. Sadece bizim sektörümüzde değil tüm sektörlerde marka tüketici için kalite ve güvence anlamına geliyor. Özellikle mobilya gibi uzun süreli kullanılan , dayanıklı tüketim malları kategorisine giren ürünler için kalite ve marka çok daha önemli. Tüketicilerimiz de bu konuda giderek daha bilinçleniyor ve tüm alışverişlerinde tercihlerini daha çok markalı ürünlerden yana kullanıyor. Böylelikle sektörümüzde de markalaşma giderek daha fazla üzerinde durulan konulardan biri haline geldi.

Türkiye ekonomisinde yaşanan olumlu gelişmeler, ertelenen ihtiyaçların devreye inşaat sektöründeki pozitif mobilya sektörü açısından 2004 yılı oldukça hareketli geçti ve 2005 yılında bu hareketliliğin artarak devam edeceğine inanıyoruz. Ayrıca değişen yaşam tarzları ve dekorasyon anlayışı insanların hazır giyim sektöründe modayı takip etmesi gibi etkenler dekorasyondaki trendlerin takip edilmesine

sebep oluyor ve eskiye göre tüketiciler daha sık mobilyalarını yeniliyor.

MOSDER ( Mobilya Sanayileri Derneği) çatısı altında sektörün tüm önemli markalarının bir araya gelmesi ve birlikte bu yıl ilki düzenlenecek olan IMOB İstanbul Mobilya Fuarına destek vermeleri de rekabetin yanısıra işbirliği yapma eğiliminin de güçleneceği yönünde olumlu sinyaller veriyor.

Markalı mobilya firmalarının çoğu ev ve dekorasyonla ilgili bütün ihtiyaçların tek çatı altında toplanacağı büyük mobilya mağazalarına yöneliyor. Tüm firmalar halıdan , ev tekstiline, mutfak mobilyasından, yorgana kadar evin ihtiyacı olan tüm ürünleri satmak yönünde atılımlar yapıyorlar. Mobilya ihracatında her sene olduğu gibi bu yıl da ciddi bir artış bekleniyor. Türk mobilya firmalarının ihracat rakamları ve ihracat yaptığı ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor. Kalite artışıyla birlikte özellikle Avrupa ülkelerinin ihracatımızdaki payı artıyor.

Gerek iç piyasadaki gerekse ihracattaki talep artışı nedeniyle özellikle büyük ve orta ölçekli mobilya firmaları yeni yatırımlara, kapasite artırımına ve yeni işçi alımlarına başlamış durumdalar. Önümüzdeki yıllar için rekabetin her geçen gün yoğunlaşacağını, markalı mobilyacıların pazardan aldığı payın artacağını söylemek mümkün. Mobilya sektörünün markaları ne kadar güçlü olursa mobilya sektörü de o kadar güçlü olur.

tchayat: Günümüzde birçok işletmenin kısa ömürlü olduğunu ve başarı sağlayamadıklarını görüyoruz. Sizin genç girişimcilere tavsiyeleriniz nelerdir?

M. ÇİLEK: Genç girişimciler öncelikle yatırım yapacakları sektörü iyi analiz etmeli, pazarın dinamiklerini iyi anlamalılar. Ayrıca vizyon sahibi olmak, risk alabilmek ve hızlı karar vermek de bir girişimci de olması gereken özellikler. Özellikle Türkiye gibi ekonomik istikrarsızlıkların yaşandığı ülkelerde karşılarına pek çok problem çıkması muhtemel ve bu durumu aşabilmek için kararlı olmak ve engeller karşısında çabuk pes etmemek çok önemli. Sevdikleri ve bilgi birikimine sahip oldukları alanda yatırım yapmaları başarıya ulaşma konusunda avantajlar sağlayacaktır. İşlerini kurduktan sonra çalışanlarıyla ve müşterileriyle güvene dayalı, dürüst ilişkiler kurmaları da başarı için kritik faktörler arasında.

tchayat: Bu güzel söyleşi için teşekkür ediyoruz.

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_MORE_ARTICLES