Nisan 2006 Sayısı

images/yootheme/demo/gallery/a8.jpg

Tchayat 8. sayısıyla okurlarına tekrar merhaba demenin mutluluğunu yaşıyor. Bu sayımızda Georgetown Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jeannette P. Esposito ve Hannover Belediye Başkanı Dr. Herbert Schmalstieg ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiler bulunmaktadır. 

Ticaret ve üretim devi Çin çeşitli istatistik bilgilerle tanıtılmıştır. Fotoğraflarla gerçek efsane Çanakkale’yi bir kez daha tanıma fırsatı yakalayacağınız yeni sayımızda, kapak konumuz tek ihtiyacımız diyalog her yönüyle ele alınmıştır. Sağlıkla ilgili yazılarımızla birbirinden faydalı bilgiler öğrenebilirsiniz. Mali mevzuat köşesinde üreticimiz ve üretim şartları, gündemde de doğu ile batı her geçen gün birbirini daha fazla kucaklıyor konularına yer verilmiştir. Hayata bakışta, fotoğrafçılıkla ilgili birkaç söz başlığıyla yazılan yazıyla fotoğrafçılık ve bir konu bölümünde deniz taşımacılığı hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz. Yeniden görüşmek dileğiyle…

Deniz taşımacılığı

Ebru Arslan tarafından yazıldı. Aktif .

gm

Türklerde denizcilik, Marmara'da üstünlük sağlayamayan ve Izmir'de güçlü deniz donanmaları kuran Selçuklular devrinde başlamıştır. Ancak denizcilik alanında en büyük ilerleme Osmanlılar zamanında yaşanmış ve dünyada 16.yüzyılın denizcilik konusunda en başarılı devleti Osmanlılar olmuştur.

Ticaret ve üretim devi Çin

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

cin

Çin yıllar boyu dünyanın en kalabalık ülkesi olarak bilindi ve anlatıldı. Bu ülkeden bahsederken söze ilk önce kalabalık nüfusundan başlandı ve nüfusu en çok öne çıkan özelliği oldu. Bağımsızlığını M.Ö.221 yılında kazanan Çin büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış, sanat ve bilimde ilerleyerek yüzyıllar boyunca çevresini etkilemiştir.

İki yıl geride kaldı...

Alper Yılmaz tarafından yazıldı. Aktif .

Merhaba,
 
8. sayımızla beraber tekrar karşınızdayız. Bu sayı ile ilk yayın hayatına başladığımızdan beri 2 yılı geride bırakmış olduk. Geçen süre içinde çeşitli meslek gruplarından değişik uzmanlık alanlarında bilgi ve tecrübeye sahip yazarlarımızla değişik konuları irdelemeye çalıştık.

Diyalog

Prof. Dr. Bekir Parlak tarafından yazıldı. Aktif .

Dünya Nereye Gidiyor?

Dünya, yirmibirinci yüzyıla büyük problemlerle girdi. Bölgesel savaşlar, geniş çaplı terör olayları, yeni salgın hastalıklar, artan çevre felaketleri, toplu katliamlar, etnik çatışmalar, kitlesel açlıklar ve diğerleri… Bunlara bir de son zamanlarda dinsel kaynaklı çatışmaları eklemek isteyenler ortaya çıktı.

Fotoğrafçılıkla ilgili birkaç söz...

İzzet Keribar tarafından yazıldı. Aktif .

Yıllardan beri fotoğraf çekerim, Türkiye’nin neredeyse tamamını ve onlarca ülke gezdim. Bazen görevle gittim, ama çoğunlukla fotoğraf sevgisi ve yeni yerler keşfetmenin heyecanı için yola çıktım. Yeni coğrafyalar, yeni insanlar ve elbette yeni kültürleri daha yakından izleme fırsatı buldum.

Dr. Herbert Schmalstieg

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

cin1Almanya’nın en gözde kentlerinden Hannover’in Belediye Başkanı Dr. Herbert Schmalstieg

tchayat: Dr. Herbert Schmalstieg kimdir ve neler yapar, bize kısaca kendinizden söz eder misiniz?
 
Dr.Herbert Schmalstieg: 1972’den beri, 34 yıldan daha uzun süredir Hannover Belediye Başkanıyım.

Düşünmekle yapmak arasındaki...

Tayfur Coşkunüzer tarafından yazıldı. Aktif .

Düşünmekle yapmak arasındaki en önemli fark eyleme geçmektir…
 
Hayatımızın her döneminde, sahip olduğumuz gelenek ve göreneklerimize bakarken, yoğun bir şekilde geçmişten ve o döneme ait bozulmayan aile bağlarından, akrabalık ilişkilerinden, komşuluktan, büyüklere saygıdan, dürüstlükten ve paylaşımdan bahsederiz.

Sağlıklı yaşam hayal olmaktan çıkmıştır

Dr. Yılmaz Özen tarafından yazıldı. Aktif .

Sağlık, bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak tanımlanmaktadır. Her insanın sadece bir defalık sahip olabildiği bu süreç,başladığı andan itibaren sürekli tehdit altındadır. Bu tehditleri genetik ve diğer nedenler olarak iki temel grup içinde tanımlamak mümkündür. Her bir grup içinde ise çok sayıda etkenler mevcuttur

Üreticimiz ve üretim şartları

Ömer Kalın tarafından yazıldı. Aktif .

Sanayicilerimiz; bir taraftan gelişmiş ve sanayileşmiş, üretimde en yüksek kalite noktasını yakalamış Almanya, Amerika, Ingiltere, Fransa gibi ülkelerin üretim ve ürünlerindeki kalite ile rekabet etmeye çalışırken, diğer taraftan kalite anlayışını bir tarafa bırakıp Avrupa ve Amerika piyasalarını alt üst edecek kadar ucuz mal üretip bütün pazarları ele geçirmekte

Doğu ve Batı

Özkan Özipekliler tarafından yazıldı. Aktif .

Doğu ve batı her geçen gün birbirini daha fazla kucaklıyor...
 
Geçtiğimiz ramazan bayramının üçüncü günü Litvanya da Vilnius kentinde bulunan türk kolejindeki öğretmen arkadaşlar talebeler ile birlikte huzur evini ziyaret ederler.

Diğer Makaleler...