İki yıl geride kaldı...

Alper Yılmaz tarafından yazıldı. Aktif .

Merhaba,
 
8. sayımızla beraber tekrar karşınızdayız. Bu sayı ile ilk yayın hayatına başladığımızdan beri 2 yılı geride bırakmış olduk. Geçen süre içinde çeşitli meslek gruplarından değişik uzmanlık alanlarında bilgi ve tecrübeye sahip yazarlarımızla değişik konuları irdelemeye çalıştık.
Tamamen gönüllülük esasına göre kurulan bu kadromuzda bazı arkadaşlarımız aramızdan ayrılırken, yeni katılan arkadaşlarımız oldu. Bu sayımızdan itibaren Prof.Dr.Yılmaz Özen ve Izzet Keribar güzel yazılarıyla bizimle beraber olacaklar. Her ne kadar ücretsiz basılıp dağıtılan bir dergi olsak da amatör bir ruhla profesyonel bir şekilde çalışmaya özen gösterdik. Seçtiğimiz güncel konularda dünyanın en başarılı üniversitelerinden akademisyenlerle, en bilinen markaların yöneticileriyle, devlet kademesinin üst düzey bürokratlarıyla bizzat giderek röportajlar yaptık, onların fikirlerini sizlere yansıtmaya çalıştık. Bu sayımızda da Avrupa'nın en gelişmiş bölgelerinden Hannover’ın Belediye Başkanı Dr.Herbert Schmalstieg ile zevkli bir söyleşi yaptık. Işadamlarının ihracata açılan kapısı olan çeşitli fuarları ziyaret ettik, ve bilgi verdik.
Ticaretin sınır tanımadığı dünyamızda çeşitli ülkeleri potansiyel bir pazar olarak değerlendirdik ve bu ülkeleri sosyal ve ekonomik yönleriyle tanıtmaya çalıştık. Güzel ülkem köşesinde Türkiyemizin tarihi ve doğal güzellikleri yönünden zengin bölgelerimizi, şehirlerimizi tanıttık. Gösterdiğimiz bu gayretlerin sizler tarafından da takdir edilmesi bizim için en büyük kazanç
oldu.
 
 
Geçtiğimiz ay bir ZOW fuarını daha geride bıraktık. Avrupa'da iki yılda bir düzenlenen Ligna ve Interzum fuarları da orman ürünleri ve mobilya sektöründe olanların yakından takip ettigi, sektörün en önemli fuarlarından. Büyük üretici firmaların düzenli olarak yer aldığı bu fuarlar ihracatçımızın Avrupa'ya olduğu kadar Asya ve Afrika'ya da açılan kapısı. Ziyaretçilerinin hemen hemen tamamı profesyonel kişilerden oluşuyor. Fakat bu fuarlara gelen ziyaretçi yeni kıta Amerika'dan dünyanın diğer bölgelerinden olduğu kadar yoğun değil. Bildiğiniz gibi Amerika dünyanın en büyük ekonomisi olmasının yanında aynı zamanda da en büyük tüketim toplumu. 2005 yılında yaptığı ithalatın toplamı 1.727 trilyon dolar, bunun yaklaşık yarısı kadar da ihracat yapmışlar. Bizim ihracatımızın neredeyse 25 katı ithalatları var.Buradan %1 gibi küçük bir pay bizim için 17 milyar dolar gibi büyük bir rakam ifade ediyor. Işadamlarımız için büyük bir pazar. Önümüzdeki yaz ayında Atlanta'da yukarıda saydığımız fuarlar ayarında ve aynı sektöre hitap eden IWF fuarı düzenleniyor. Geçen fuarda Türkiye’den bir kaç firma dışında katılımcı yoktu. Son 10 yıl içerisinde önemli ilerleme kaydeden Türk sanayisi kalite ve hizmeti ile bu büyük pastadan pay alabilecek seviyeye erişti. Bu bakımdan Amerika’ya açılan kapı niteliğindeki bu fuarın ihmal edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.
 
Saygılarımla