Dekor Kağıdı

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

Dekor kağıdı günümüzden 35-40 sene önce mobilya endustrisinde kaplama veya boyanın yerine bir alternatif olabilmesi amacıyla geliştirilmiş bir kaplama malzemesidir. Teknik tanımıyla Alfa-selüloz esaslı bir bir kağıdın düz renk olarak veya bir yüzü üzerine baskı yapılacak şekilde perdahlanması elde edilen, daha sonrada bu perdahlı yüzeyin uygun baskı makinalarında üzerine baskı yapılması suretiyle baskılı dekor kağıdı haline getirilmiş halidir.

decor1Kullanılma yeri olarak yonga lif levha (Ülkemizde Sunta olarak bilinir) , orta veya yüksek yoğunluklu lif levha (Ülkemizde MDF veya HDF olarak bilinir) , yüksek basınçlı (HPL) veya Rulo Laminat (CPL) imalatlarında kullanılan ana hammaddelerden birisidir.

Dekor kağıdını üretimi piyasalarda genel olarak iki başlik altında toplanır. Buna göre düz renkleri içeren kısmına Düz renk dekor kağıdı, üzerine baskı yapılmış dekor kağıdına ise Baskılı dekor kağıdı denmektedir. Öncelikle düz renk kağıdını incelersek , kağıt üretim fabriklarında çeşitli evsaftaki kağıt selülozunun içine bazı kimyasalların ve renk için pigment katılması suretiyle üretilmektedir. Teknik olarak bilinen tüm diğer kağıt üretimlerinden proses olarak hiçbir farkı olmamasına rağmen içerisindeki selüloz tipi ve kimsayalarin karışımı sayesinde üretiminden sonra ekstra proseslere uygun olan bir yapıya sahip hale gelecektir. Şöyleki tüm dekor kağıtları gibi düz renk dekor kağıdı da nihai kullanım yeri olan yonga lif levha, MDF veya Laminat yapılabilmesi için öncelikle emprenye yapılmalı ve daha sonrada yüksek basınç ve ısı altında preslenebilmelidir.

İşte dekor kağıdının diğer kağıtlardan ana farklarından biriside budur. Aksi halde herhangi bir yüzeye kaplanamadığı taktirde dekor kağıdı olabilme özelliği olmayacaktır. Bu sebeple emprenye işlemi yapilabilmesi özelliği itibariyle uluslararası ifade ile Absorbend Paper olarak genel adlandırılması yapılmiştır. Bu kağıdın üretimi esnasında çoğunlukla Okaliptus ağacından yapılmış selüloz tercih edilir ki, bu ağacın lif yapısı dekor kağıdının genel karakteristiğini karşılamaktadır. Zira dekor kağıdının üretimi esnasında içine katılan bir çok kimyasal madde ve renk vericiler ile istenilen renk elde edildikten sonra kağıt hattında gramaj ve diğer ayarları yapilarak belli bir nem ihtiva edecek şekilde üretilip rulolar haline getirilir. Bu proses esnasında kağıdın uygulanacağı taşıyıcı yüzeyin uzerinde başta arzulanan renk ve görüntünün elde edilebilmesi için kağıdın kalınlık ve yoğunluğuda ayarlanır. Rulo haline gelmiş olan malzeme, kullanılma amacına göre direk sunta veya MDF fabriklarına gönderilerek uygulama için hazır hale getirilecektir. Ancak düz renk dekor kağıdının diğer bir kullanım yeri olan baskılı dekor kağıdına baz kağıt olarak hazırlanması prosedürüde aynı aşamaları takip eder yalnızca kağıt hattında bir yüzü pürüzsüz ve perdahlı olarak hazırlanarak üzerine mürekkep ile baskı yapılabilir hale getirilir. Burada amaç baskı yapıldığında mikron bazındaki yüzey hareketlerinden uygulanan mürekkebin harket etmeden kağıda nüfuz etmesine sağlamak bu vesile ilede uygulanan dizaynın netlik ve görsel uygunluğunun sağlanmasıdır.

decor2Bir yüzü baskı yapılmaya ugun halde işlenen rulo halindeki dekor kağıtları sunta veya MDF firmaları yerine baskı işlemini yapacak olan baskı firmalarına baz kağıt olarak yollanarak üzerlerine uygun dekor veya desen lerin basılabilmesi sağlanacaktır. Bu baz kağıdı alan firmalar gerçek malzemelerden geliştirdikleri ahşap, fantazi, grafik desenler, taş, seramik vs görünümündeki dekorlarını bilinen matbaa teknolojisi ile metal silindirleri kullanarak baz dekor kağıdı üzerine aktarmaktadırlar.

Yeni bir dekorun başlangıç noktası genellikle gerçek bir malzemenin çok yüksek çözünürlükteki tarayıcı vasıtası ile bilgisayar ortamına alınması ile başlar. Geçmişte bu işlemler fotoıgraf filmleri ile yapılmakta ve siyaz beyaz ayırımlar bazı kimyasal malzemeler kullanılarak halldedilmekteydi ancak son 10-15 yılda bilgisayar teknolojisini gelişmesi orijinal malzemelerin işlenebilmesi amacıyla teknoloji kullanarak bir ekran ortamına alınabilmesini sağlamıştır. Bundan sonraki aşamada ise yüksek kapasiteli bilgisayarlar uygun yazılımlar ile kullanılarak, gerçek renkleri gösteren ekranlar vasıtasıyla renk ayrımları yapılabilmektedir. Buarada amaç ilerişki aşamada baskı işlemi esnasında dekorun detay çokluğu, görsel zenginliği ve tabiki müşterinin isteyeceği renk ayarının yapılabilmesi için silindirlere göre işlenebilmesi sağlamaktır. Grafik ve tasarım eğitimi almış uygun kişiler ham olark bilgisayar ortamına alınan bu malzemeyi iki veya üç haftalık bir süre içinde renk ayırımını yaparak slindirlere işlenebilir hale getirebilmektedir. Dah sonra bu data bir işeleme makinasına aktarılarak uygun silinidrlere bu bilgi işlenmekte, bunu takip eden aşamada ise krom kaplanarak dayanıklı ve kullanılabilir hale getirilmektedir.

decor3Son aşamada her şeyi ile hazır olan ve birden fazla silindirden oluşan bu dekor seti, yüksek teknoloji içeren baskı makinalarına takılarak uygun ayarlar yapıldıktan sonra kağıdın üzerine işlenebilir. Böylelikle ham bir malzemeden başlayan bu süreç uzun bir yoldan sonra evinizdeki mobilyanın üzerini kaplayacak olan malzeme haline gelmiştir. Bu malzeme gene doğası gereği rulolar halinde sunta ve MDF üreticilerine sevk edilerek onlar tarafından gerekli prosedürlerden geçirildikten sonra mobilya firmalarına, marangozlara kadar ulaşırki buda aslında yolun sonudur, sonuç olarak tüm bu malzemeler her gün hayatınızın her aşamasında gördüğünüz mobilya olarak karşınızdadır.

Sedat Balioğlu

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_MORE_ARTICLES