Ocak 2005 Sayısı

Kapak konumuzun girişimcilik olduğu yeni sayımızla tekrar merhaba diyoruz. Bu sayımızda yeşillikler diyarı Şavşat, tarih kokan bir mekan Cumalıkızık ve renklerin doğduğu ülke Hindistan tanıtılmaktadır.

Sağlıklı yaşam köşemizde özgüven, sektörde tarım, mali mevzuatta muasır medeniyetin neresindeyiz, akademik köşede yönetim denetimi ve kar planlaması konularına değinilmiştir. George Mason Üniversitesi’nden ünlü ekonomi uzmanı Prof. Dr. James Bennet ve Beyçelik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Faik Çelik ile yaptığımız röportajlar yer almaktadır. Keyifle okumanızı dileriz…

Dr. Bennet ile Söyleşi

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

soylesi dr bennet1

Girişimciler dünyanın her yerinde...

Günümüzdeki gelişmeler olağanüstü. Taşımacılıktaki kolaylıklar ve iletişimdeki gelişmeler, dünyanın yörüngesini değiştirmiştir.

Hindistan

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

h3

Renklerin doğduğu ülke: Hindistan

Türkiye ile Hindistan arasındaki ticaretin, 1980' li yıllara kadar yok denecek kadar az olduğu söylenebilir.

Tarım

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

t1

Insanlığın devamı ve yok olan gücümüz: Tarım

Tarıma geçişten önceki ilk tarih dönemlerinde insanlar yaşamlarını avcılık ve toplayıcılıkla sürdürmüşlerdir.Bitki ekimi ve hayvanların evcilleştirilmesi yolunda atılan adımlar ile çiftçiliğe geçiş ve yerleşik yaşam başlamıştır.

Asimo

Ömer Kalın tarafından yazıldı. Aktif .

Muasır Medeniyetin Neresindeyiz? Asimo

Kasım 2004’de İstanbul bir otomobil fuarına daha ev sahipliği yaptı. Fuar dev otomobil markalarının ve otomobili üreten ülkelerin gövde gösterisine sahne oldu.

2005 için güçlü...

Alper Yılmaz tarafından yazıldı. Aktif .

Söz sahibi olmak istiyorsak... 2005 için güçlü bir ekonomi

Bir koca yılı daha ardımızda bıraktığımız şu 2005 yılının ilk günlerinde, bir çok firma geçen yılın eksi ve artılarıyla bir değerlendirmesini yapıp

Yönetim denetimi

Doç. Dr. Ümit.Gücenme tarafından yazıldı. Aktif .

Yönetim denetimi ve Kâr Planlaması

Yönetimin temel fonksiyonlarından olan denetim, organizasyonun amaçlarına ulaşması için oluşturulan bir yapıdır.

Girişimcilik

Prof. Dr. Bekir Parlak tarafından yazıldı. Aktif .

g1

Yükselen trend: “Girişimcilik”

Başkalarının bakıp ama göremediği fırsatların görülmesi, bunların birer iş fikrine dönüştürülmesi ve risk almaya yatkınlığı ifade eden“girişimcilik”, ekonomik değer ortaya çıkarmayı amaçlayan, yenilikçi ve atılımcı nitelikli, organize olmuş iktisadi faaliyetleri içerir.

İNTERMOB

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

f1

İNTERMOB Fuarında...

TÜYAP tarafından İstanbul Beylikdüzü Fuar alanında 08 – 12 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 7. Mobilya Yan Sanayi ve Aksesuarları Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi fuarınakatılan Tece Dekorasyon yeni standı ve güleryüzlü personeliyle ziyaretçilerden tam not aldı.

Zihinsel güç; Özgüven

Dr. Murat Baş (ac@tchayat.org) tarafından yazıldı. Aktif .

Zihinsel güç; Özgüven

Bir laboratuvarda deney yapılıyor. İçinde bir büyük ve çokça küçük balığın olduğu kocaman bir akvaryum konuyor. Haliyle, büyük olan acıktıkça küçükleri yiyor.