Dr. Bennet ile Söyleşi

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

soylesi dr bennet1

Girişimciler dünyanın her yerinde...

Günümüzdeki gelişmeler olağanüstü. Taşımacılıktaki kolaylıklar ve iletişimdeki gelişmeler, dünyanın yörüngesini değiştirmiştir. Ticari olarak bunun iş dünyamıza büyük etkisi vardır. Gelişmenin tek yolu ihracattır. İhracat bir ülkenin kalkınmasındaki en önemli unsurlardan biridir. Bununla beraber, yabancı sermayeyi de ülkemize çekmek önemlidir.

Bu konunun öneminden dolayı, bu sayımızda ekonomi ve global ekonomi üzerine yirmiye yakın kitap kaleme almış olan Ekonomi Uzmanı Profesör Doktor James Bennet ile tchayat okurları için görüştük:

tchayat: Sayın Prof. Dr. James Bennet, bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Günümüzdeki gelişmeler olağanüstü. Taşımacılıktaki kolaylıklar George Mason Üniversitesi’nde ekonomi profesörüyüm ve John M.Olin İstihdam Uygulamaları ve Politikaları Enstitüsünü de yönetmekteyim. Şimdiye kadar 19 kitap yazdım ve bir diğerinin üzerinde de çalışıyorum. Politik ekonomi benim temel ilgi alanıma girmektedir.

tchayat: 3. Dünya Ülkeleri dünya üzerinde serbest olarak dolaşan sermayeyi yatırım halinde kendilerine çekebilmek için neler yapmalıdırlar?

J. Bennet: Bu çok çok basit. Yapılması gereken tek şey piyasaların çalışmasına izin vererek stabil ve güvenli bir ekonomi ortamının, yine piyasaların kendisi tarafından oluşturulmasına imkan verilmesidir. Zaten piyasalarda serbest rekabetin olması bir çok şeyin kendiliğinden oluşmasını sağlayacaktır.

tchayat: Dünyanın ticari olarak küçüldüğü günümüzde firmaların rekabet edebilmesi için uyması gereken en önemli 3 kural nedir?

J. Bennet: Herşeyden önce şirketlere ekonomik hayatın istikrarlı olduğu, piyasaların tüm işlevleriyle çalıştığı, şirketlere dışarıdan müdahele edilmeyen, siyasi istikrara sahip ülkelere gitmelerini tavsiye ederim. Bir başka deyişle, firmaların mülkiyet ve yasal hakları güvence altına alınmış olmalıdır ki yatırım yapılabilsin. Tabii bu benim fikrimdir.

tchayat: Dolar dünya piyasalarında değer kaybetmektedir, sizce bu önümüzdeki dönemde devam edecek mi, bunun sebebini nelere bağlıyorsunuz?

J. Bennet: Ben eminim ki bu düşüş sürekli olmayacak. Dolar sıfırı bulmaz. Fakat kesin bir zaman vermek tabiki güç. Kimileri doların değer kaybının sebebi enflasyon olabilir diyor. Bu borsa neden düşüyor diye sormak gibi birşey. Bence sebep doların şu an alıcısından çok satıcısı olması. Şu anki durumda dolar almak isteyenlerden daha ziyade satmak isteyenlerin çoğunluğu doların değer kaybının faktörlerinden biridir.

tchayat: Gelişmekte olan ülkelerin istikrarlı bir ekonomi için yapmaları gerekenler nelerdir?

J. Bennet: Piyasalara hükümetler tarafından asgari düzeyde müdahele yapılmalıdır. Kanunlara ve çalışanların haklarına saygı gösterilmelidir. Böylece piyasalar sağlıklı bir şekilde dengeye otururlar ve gelişmekte olan bir ülke için en iyi şey olan yabancı sermaye, yatırım yapmaya başlar. Gelir dağılımının adil olarak bölüşülmesine dikkat edilmelidir. Bildiğiniz gibi Reagan ve birinci Bush yönetimine gelen en büyük eleştiri zenginin daha zengin fakirin de daha fakir hale geldiğidir. Bu tarz uygulamalardan kaçınmak doğru olacaktır.

tchayat: Gelişen ülkeler için neler tavsiye edersiniz?

J. Bennet: Girişimciler dünyanın heryerindedirler. Tüm oluşumların içinde vardırlar. Bir gereksinim olarak müteşebbisliğe ihtiyaç duyan insanların ortak kültürel özellikleri nelerdir? Şöyleki, kâr ederek kendi genel durumlarını geliştirmek isteyen atik insanlardır. Az gelişmiş ülkeler girişimci sıkıntısı çekmezler. Müteşebbislik faaliyetleri vardır fakat ekonomik ilerlemeye vesile olacak verimlilikte idare edilmezler. Hükümetler müteşebbis meydana getiremez. Müteşebbisler heryerde ve her zaman hazırdır, bunu hükümet politikaları oluşturmaz. Bunun yerine kurumsallaşmış bir çatı oluşturulmasının üzerinde önemle durulmalı, üretime yönelik girişimlere üretimsel olmayan aktivitelere nispeten daha çok finansal destek sağlanmalıdır. Kaynaklar girişimcileri cesaretlendirmek yada eğitmek için değil fakat, üretim faaliyetlerinin ön plana çıkması için gerekli kurumsal şartlar ve çevreyi oluşturmak için tahsis edilmelidir. Reform için şeffaflık ve güvenilirlik çok önemlidir. Bir çok durumda şeffaflık ve güvenilirliğin eksik olması yetkililerin kanunları kişisel sebep ve çıkarlardan dolayı kötüye kullanmasına sebep olmaktadır.

tchayat: Sn. Bennet vermiş olduğunuz bu bilgiler için teşekkürler...

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_MORE_ARTICLES