Sarıkamış Karlar Ülkesi...

Didar Yaman tarafından yazıldı. Aktif .

sarikamiss1

Kar kristallerinin 6 ay erimediği, ülkemiz kış turizminin en önemli bölgelerinden birisidir Sarıkamış.

Ekim ayıyla beraber beyaz gelinliğini kuşanır Sarıkamış. İnsanın içini ürperten bir soğuğu vardır. Gökyüzünün mavisi sarıçam ormanlarının yeşili, beyaz kar örtüsüyle bütünleşir.Dev çam ağaçları yere bakan iğne yapraklarıyla adeta bir kartpostal görüntüsü verir.Bu görüntüye renkli kıyafetleri, neşe dolu çığlıklarıyla arkalarına kar tozlarını uçuşturarak bırakan kayak severler eş- lik ederler. Odun ateşinde demlenip dumanı çıkan çayınızı yudumlarken, bir defile yapar gibi giden gelen, adrenalin dolu kayak severleri izlemekten oldukça keyif alabilirsiniz. Aradığınız huzuru bulmuşsunuzdur Sarıkamış’ta.Hepsi bu kadar da değil ruhunuz dinlenmeye devam edecektir.Gözlerinizi kapatır havasını içinize çekersiniz.Temiz hava karnınızı da acıktırır. Güzel bir o kadar da şirin lokantalarında farkını hemen hissedeceğiniz yemeklerin tadını aldıktan sonra atlı kızakla şehirde dolaşma imkanı da cabası.

sarikamis

AKış turizminde Türkiye’nin en önemli böl- gelerinden biri olan Sarıkamış Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer almaktadır. Kayak severler ve  doğa severlerin gözde mekanıdır. Sarıkamış’ta kar kristalleri senenin 6 ayı erimemektedir.Yılın büyük bir bölümünde karlarla kaplı olan hari-kalar diyarı Sarıkamış ülkemizin en önemli kayak merkezlerinden birisi olmakla beraber el değmemiş doğası, tarihi mekanları, zengin kültürel kimliği, yöreye ait enfes yemekleri,   otantik gelenekleri ve özgün değerleriyle gerçek bir turizm potansiyeline sahiptir.
Yöreye Özgü Yemekler: Feselli, mafiş, katmer, kete, kuymak, peynir kuymağı, hasuda, bişi, lokum, mantı, hıngel, ayran aşı, herle, haşıl,   çaşır, yumurta pilavı, tandırda kaz, un helvası, hurma tatlısı, velibağ, ekmek aşı(cılbır), kurut, fetir, gımı turşusu, gavut, tava ketesi, ağuz, döğmeç ve sayamadığımız diğerleri...
Atlı kızak arabaları ile kar üstünde gezinti yapabileceğiniz gibi doğa yürüyüşlerine de vakit ayırarak bu güzel şehrin her karesini fotoğ- raflamak insana ayrı bir zevk vermek- tedir.Türkiye’deki en kaliteli kar, evet kaliteden bahsediyorum çünkü sadece Alpler’de olan ''kristal kar'' Sarıkamışta bulunmaktadır. Bu da Sarıkamış'ı diğer pistlerden ayıran en önemli özelliklerin başında gelmektedir.Yılın büyük bir bölümünün güneşli geçmesine rağmen kar ilk yağdığı günkü özelliğini kaybetmemekte ve kayakseverlere güvenle kayma zevki vermek- tedir. Kayak pistlerinde çığ tehlikesi yoktur.   Pistler sarıçam ormanlarıyla çevrilidir.Sarıçam kayak tesisleri saatte 2400 kişi kapasiteli bilgisayar donanımlı telesiyej sistemi ile Tür- kiye’nin ise en büyük kayak tesisi olma özelli- ğini taşımaktadır.
Sarıkamış’ta yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;
Sonbaharda Komdere ve Keklik Vadileri’nde yürümek.
Komdere Vadisi’ndenki peribacası oluşumlarını fotoğraflamak.
Keklik Kızlar Kalesi (Toprakkale) Zirvesi’nden Keklik Vadisini seyretmek. Bayraktepe doruk noktasından 360 derecelik manzarayı izlemek.
Başta Küp Kilise olmak üzere bölgedeki kiliseleri keşfetmek.
Eski ticaret yolu üzerinde Micingirt ve Zivin Kaleleri’ni ziyaret etmek.
Kış aylarında kurutulmuş kaz eti yemek.
Köylerde ikram edilen bazlama ve gözlemelerin tadına bakmak.
Bayraktepe'ye yürüyüşün dışında telesiyejle çıkma keyfini yaşamak.
Tarihi ve turistik mekanlarından bazıları;

sarikamis2SKIRANKAYA HARABELERİ
Sarıkamış'ın 8 km doğusunda vadi içinden ge- çen Sarıkamış -Kars karayolunun güneyinde, Yağbasan Köyü ile Çatak Köyü arasında, va- dinin üst kesiminde yer alan harabelerdir.       Anca temel izleri mevcuttur.Yörede çok eski çağlarda Urartular’dan önce hakimiyet kurmuş eski Akhuriani Şehri'nin kalıntıları olduğu tah-min edilen bu yerleşim yerine M.Ö. 785 yılında Urartu Kralı 1.Agrişti'nin sefer yaptığını , bu sefer sırasında, Agrişti'ye karşı olan ve itaatsizlik gösteren bu şehrin kralı Şişukhani'nin tahtından indirildiğini ve şehrin Urartu hakimiyetine girdi- ğini Van (Tuşpa'daki) Urartu yazıtlarından öğreniyoruz.

sarikamis3ÇAR II.NİKOLANIN AV KÖŞKÜ
İlçenin kuzeybatısında 1,5 km uzaklıkta orman içerisinde yer alan bir yapıdır.1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı sonrası buraları işgal eden Rus Çarı II. Nikola tarafından yaptırılan bir köşktür.Şehir merkezinden uzağa yüksek ve sakin bir yere inşa edilmiştir.Yıllardan beri Çar Köşkü olarak bilinen bu yer, konu hakkında bil- gisi olmayan birileri tarafından Çar'ın eşi Kate- rina için yaptırıldığı yazılmaya ve söylenmeye başlanmışdır ve bu inatla devam etmektedir. Oysa ki Çar II.Nikola'nın eşinin adı Katerina değil Aleksandra'dır. Çar burayı yaz ve kış aylarında av köşkü olarak ve kan kanseri olan tek oğlu Aleks için bir rehabilitasyon merkezi olarak kullanmıştır.

Keklik Şelalesi,Geyiktaş Mağaraları ve Şapeli, İnkaya Vadisi Kızlar Manastırı ve Kaya Yerleşimleri, Küp Kilise,İznos Kilisesi, Kom-dere Vadisi,Keklik Vadisi gezilip görüle-bilecek diğer yerlerdir.

Hüzünde vardır Sarıkamış'ta,

24.12.1914 Perşembe, Osmanlı Orduları Rusları bozguna uğratmak için Sarıkamış'a harekete geçtiler.Hesap edemedikleri bir doğayla savaşmaya başladılar.Tarihin en acı hezimetini yaşadığımız, 90 bin yiğidin tek kurşun atmadan amansız tipi ve dondurucu soğuk karşısında şehit oldukları yerdir Sarıkamış. Allahu Ekber Dağları’nın buzlu zirvelerinde karlar erimeye başlayınca,yan yana, omuz omuza her renkten kardelenleri görürsünüz. Sanki o kardelenler  şehit olan mehmetciklerimizi anımsatırlar.

sarikamis5

Güneşin kendini geri çekmesi ile beraber erken iner akşam Sarıkamış'a.O uçsuz bucaksız dağların dorukları beyazdan mora dönüşür.Son- ra uzun buz saçakları nedeniyle çatılardan uzaklaşılarak yürünen günler sona erer.İnsanlarının sıcaklığı soğuğu her ne kadar unuttursada, bütün neşesi ve cıvıltısıyla ilkbahar gelir.İnsanın içini ısıtan gülümsemesiyle güneş artık daha erken yükselir.Semalarında rengarenk kardelenlerin taçlandırdığı kırlar,dağlarda eriyen buz gibi kar sularının çoşturduğu dereler ve o yemyeşil örtüsüyle bir başkadır Sarıkamış.

sarikamis6

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_ABOUT_AUTHOR

Didar Yaman

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_MORE_ARTICLES