Fes

Tayfur Coşkunüzer tarafından yazıldı. Aktif .

fes

Daha önceki sayılarımızda Fas'a yaptığım seyahati yazmıştım. (O seyahatte Marakesh ve Kasablanka'da gördüklerimi paylaşmıştım.) Bu kez Fas'ın Fes'ini anlatmak istiyorum.

fes2


Size birçok fotoğraf çektiğim ve gerçekten etkilendiğim tarihin derinliklerinde duran Fes'i gezdirmek dileğindeyim.
2012’ nin son aylarında Fas'ın tarihi başkenti Fes'te bulunduğum 2 günlük geziyi aktarmaya çalışacağım. Fransızlar‘ın 40 yıl kaldıkları ve bu süre içerisinde yapmış oldukları eserlerden en önemlisi olan demiryolları hala revaçta bir ulaşım aracı olarak kullanılmaya devam ediyor. Ben de bu önemli ulaşım aracını kullanarak  Kasablanka'dan bindiğim hızlı trenle Fes şehrine giderken, Fas'ın kalbinin hala kırık olan eski başşehrine 3 saatten biraz fazla bir yolculuktan sonra ulaştım.

fes3


Tüm Avrupa’nın “Maroc”, Arapların da "El Mağrip" diye adlandırdığı ülkenin adını Osmanlı o dönemde başşehri olan "Fes" ile anmış.
Şehir 1 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip. Fes El Djedid (Yeni Fes) ve Fes El Bali (Eski Fes) olmak üzere iki yüzü var şehrin.
Daha önceki yıllarda seya- hat ettiğim Marakesh ile Fes'i karşılaştırdığımda şehirlerin tamamen farklı renklerde olduğunu gör- düm. Fes beyaz hakimiye- tinde, Marakesh ise tama- men kızıl rengini temsil ediyor.

fes4


Eski şehir "Medina" tamamen soyutlanmış surlar içerisinde olduğu gibi dururken, Unesco’ nun dünya mirası listesinde yera-lan, yeni şehir eski şehrin biraz güneydoğu-sunda Fransız mimarisi ile inşa edilmiş ya-pılarla bizi karşılıyor. Eski şehrin ana kapısı " Bab Bou Celud” tan girdiğimde kendinizi bir anda masal dünyasının içinde zannedi yorsunuz.

fes5


Fes, İdrisiler hanedanından I. İdris tarafın-dan 789 yılında kurulmuş ve yaklaşık olarak 1200 yıllık tarihini koruyarak günümüze kadar gelmiş. Burada müşahade ettiğim şey; Fransızlar olmasaydı bu insanlar ger-çekten 1200 yıl öncesini yaşıyor olabilir lerdi. Bunu, araç girmeyen, dünyanın en büyük eski şehrin cadde ve sokaklarında daha iyi fark edebildim. Sokaklarda tüm ulaşım at ve eşeklerle sağlanmaktadır.

fes6


9300'ün üzerinde sokak ve caddenin olduğu şehirde harita veya bir başka unsur sizi doğru yola çıkartamıyor. Ben de bir resmi turist rehberi eşliğinde bu labirent şehri gezmeye çalıştım.Rehberim beni hep alışveriş mağazalarına  götürmeye çalışsa da hızla çıkmasını bildim.Sanki benim için sahneler kurup kıyafetleri ve mekanları değiştirmişler gibi 1000 yıldan önceki zaman dilimine götürüyorlardı beni. Karşıma o zaman diliminden bir tanıdık çıkacakmış hissi veriyordu. Çünkü İbn-i Batuta veya İbn-i Haldun gibi giyinmiş bir çok insan görmek mümkündü.

fes7


Çektiğim fotoğraflardan bunu anlamak daha kolay. Tüm kaybolmuş sokakların buluştuğu ve müşterisini bekleyen tarih dükkanı gibi uzun yolculukların sonunda ulaştığımız menzildir Fes.

fes8


Geceleri sessiz ve ıssız sokaklar kendi kendilerine konuşarak anlatırlar yaşadıkları günün yorgunluğunu. Ağırladıkları ziyaretçileri süzerek hangi çağdan geldiklerini anlamaya çalışırlar. Yeni bir çağ olduğundan habersizlerdir aynı zamanda barındırdığı insanlar da. Bihaber yaşayıp giderler bu şehirde.
Kuşlar dolaşır tepelerinde sokakların. Sokaklar bütün kuşları tanırlar. Kuşları tanıdıkları kadar birbirlerini tanımazlar. Yorgun, bitkin ve çaresiz hüzünle zamana direnirler.

Zamana direnen sokaklarda dolaşırken 

fes9


Fes aynı zamanda dün- yadaki ilk üniversitenin kurulduğu şehir olarak biliniyor. 859 yılında Fes de kurulan Al Karaouine Üniversitesi buradadır ve eğitim kısmen devam etmektedir.

hazine bulmuş gibi sevinçten ellerimi çırptığımda Karaouine (Karavayyin) Cami-sinin avlusundaki görevli eliyle işaret etti "namaz kılıyorlar" Bir anda kendimi sanki Şam'daki Emevi Camii'sinde hissettim. Şam’ da savaş olmamış ve zarar görme-miş gibi. 

fes10

fes11


Karaviyyin Camii miladi 900’ lü yılların başında yapılmış ve sonrasında Fas'taki camilere örnek olmuştur.
Kadim şehrin sakinleri, geçmişi hayal e-den ve geçmişe dair hayal kuran iki çağ arasında kalmış olan seyyahlar olarak görüyorlar kendilerini. Çünkü onlar zaman da yolculuk eden dünyadaki en eski şehir Fes'in tek tanıkları ve mirasçıları hala.
Fes’ de keşke dersiniz şu sokakta biraz daha durabilseydim, keşke birkaç poz fotoğraf fazla çekebilseydim. İnsanları yakalamışken yanımdan geçip gitmelerine izin vermeseydim keşke, ah keşke anlaya-bilseydim şu sokakları...

fes12

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_ABOUT_AUTHOR

Tayfur Coşkunüzer

Tayfur Coşkunüzer