Yeni Bir Yıl...

Ekrem Kutlu tarafından yazıldı. Aktif .

yeni yl

Yeni bir yıl yeni umutlar...

Merhaba değerli tchayat okurları

Yeni bir sayıyla sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz tüm tchayat ailesi olarak.En büyük ve en önemli sermayemiz olan zaman ister kişisel olarak, isterseniz toplumsal olarak bakın hızla tükeniyor.Yeni bir yıla yeni umutlarla, yeni hedeflerle ve geçmiş yıllarda kaçırdığımız fırsatları yakalama heyecanı içinde girdik çoğumuz.

Gelin bu yıl zamanı kullanma konusuna daha fazla önem verelim hayatımızda. İyi ve doğru şekilde kullanılmış bir zaman göreceksiniz hayatımızda birçok eksikliğin, yanlışın ve hatanın kendiliğin- den ortadan kaybolmasını sağlayacak. Gere-kirse bunun için en başında profesyonel bir destek alalım çünkü bu konu üzerinde ciddi bir şekilde durulması gereken ama hepimizin ihmal ettiği çok önemli bir konu bence.

Yaşadığımız çevre değişiyor, yollar, kavşaklar ve binalarımız değişiyor. Teknolojimiz değişiyor hatta öylesine değişiyorki bu değişime ayak uydurmak neredeyse imkansız. Bu yazıyı okurken tam burada okumayı bırakıp aklınızdan dünü ve bugünü geçirin, hayatımızda ne kadar çok şeyin değiştiğini düşünün.

Eminim hemen hemen hepimiz için düne göre bugün elimizin altında olmasa bile yakınımızda daha çok imkan ve fırsat vardır. Şimdi soru şu “bu büyümeye bu gelişime biz ne kadar hazırız?” Töre adına canların alındığı, kadına şiddetin boyut değiştirerek devam ettiği, çevremizin hoyratça kirletildiği, zehirli gıdaların heryerde kol gezdiği, trafik terörü estirenlerin gün geçtikçe arttığını görmek beni bu konuda karamsarlığa götürüyor.
Bunların içinde bazıları toplumsal birer yara ve bir şekilde bu yaralar tedavi edilmeli ve toplumun gündeminden tamamen çıkartılmalı. Ama bazıları o kadar kişisel iğrençlik ve ilkellik olarak gözümüzün önünde yapılıyor ki insan bunlar- dan biriyle karşılaştığı an hayret, şaşkınlık ve çaresizlik içinde bakakalıyor o an. Sonrasında nefret ve öfke ile yapana dur diyesi geliyor in-sanın ve işte o günün sana zehir olduğu an başlıyor. Aman Allahım sanki suçu karşıdaki değil sen işlemişsin. Bir pişkinlik, bir külhan-beylilik, bir üste çıkma ve bunu yapmayı ken-dinde bir hak olarak görme durumu insanı çileden çıkartıyor.

Yıl 2013 ve hayatımızda hala yolda giderken arabasından dışarıya çöp atan zavallıları, arabasını başka hiç kimsenin hak ve hukukunu gözetmeden park eden bencilleri, karşısında-kiyle konuşmak yerine kavga etmeyi tercih edenleri, kendinden daha zayıf olan kadın ve çocuğa karşı şiddet uygulamayı marifet zanneden insan müsvettelerini görmekteyiz. Ve en sıkıcısı bunları görüyor ve öyle şaşkın şaşkın bakıyorsunuz. Toplumda bu tür sıkıntılı durum-ları düzene koyan yasal bir durum var mı? Varsa bu duruma ne kadar çare olabiliyor tam olarak bilmiyorum ama bu konuyu en kısa sürede enine boyuna araştırıp böylesine bir durumla karşılaştığımızda yapmamız gereken ilk şey diye bir öneri ve tavsiye ile bir sonraki yazımda buna kısaca değineceğim.
Değişim sadece yaşam alanlarımız olmamalı kültürel ve kişisel değişimlerimizi de gözden geçirmeli ve bu konudaki eksikliklerimizi telafi etmeliyiz.
Şimdi sizleri dergimizin yeni sayısı ile başbaşa bırakıyor, hepinize sağlık, mutluluk ve esenlik dolu bir yıl diliyorum.

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_ABOUT_AUTHOR

Ekrem Kutlu