MOBİLYA AKSESUARLARI

Ebru Arslan tarafından yazıldı. Aktif .

mobilya

Mobilya aksesuarları denince aklımızaayaklar, tekerlekler, PVC profiller, bağlantı elemanları, menteşe sistemleri, alüminyum ürünler, ray sistemleri, kapı kolları, kulp çeşitleri, ankastre mutfak ürünleri, metal kiler sepetler, kilit sistem-leri, tutkal ve yapıştırıcılar, boya grubu, bant grubu, ahşap kapı fitilleri, cam fitilleri, sunta vidaları ve muhtelif hırdavat ürünleri gibi birçok kategori gelir. Mobilya aksesuarları mobilyanın ruhunu yansıtır. Aksesuarsız bir mobilyadan söz etmek mümkün değildir. Ürünün kalitesini kullanılan malzemelerin kalitesi belirler.

Kaliteli mobilya için kaliteli aksesuarlar şarttır. Tüketiciler artık mobilya aksesuarlarının önemini fark ettiler ve bütünün küçük detaylarda gizli olduğunun bilin-cine vardılar. Ürünün dayanıklılığını, estetik özel-liklerini ve markasını sorgulamaya başladılar. Hayatı kolaylaştıran, emniyet özelliklerine sahip, dayanıklı ve farklılık yaratan ürünleri tercih ediyorlar. Sektörde 15-20 yıl öncesine nazaran Türkiye sanayisi artık çok daha güçlü ve gelişmiş durumda. Mobilya sektörü ürünlerini önceden özellikle İtalya ve Almanya’dan temin ederken artık aradığı her türlü malzemeyi ülke içinden bulabiliyor. Ürettiğimiz ürünler Avrupa ve Amerika pazarlarında alıcı buluyor. Elbette bunu özellikle son yıllarda değiştirdiğimiz kalite anlayışımıza ve çalışmalarımıza borçluyuz. Yurt içi ve yurt dışı pazarda aranılan bir konuma gelen mobilya aksesuarları sanayimiz Türk mobilya ihracatının artışında önemli bir rol oynamıştır.

mobilya2

Türk Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) verilerine göre Türk mobilya sektörünün ihracatı 2012 Ocak-Haziran aylarında 2011 yılının Ocak-Haziran aylarına göre yüzde 18 artmış, ithalat ise yüzde 11 azalmıştır. Son iki yıldır yüzde 20 büyüyen mobi-lya ihracatının, önümüzdeki dönemde de yükselişine devam edeceği ve gelecek 5 yıl içinde dünyadaki ilk 10 ihracatçı ülke içinde olacağı vurgulanmaktadır. TÜİK verilerine göre 2008-2010 yılları arasında mal gruplarına göre Türkiye’nin mobilya ihracatı aşağıdaki gibidir.

mobilya1

Mobilya aksesuarları sektöründe ciddi bir reka-bet yaşanmaktadır. Bunun sebebi yurtdışı firmalarının pazara ucuz fiyatlarla ve ilgi çekici ürünlerle giriş yapmış olmasıdır. Rakiplerin ve pazarın hızla değiştiği dünya piyasasında reka-bet edebilmek için, ar-ge, reklam ve pazarlama çalışmalarına önem vermek ve yeni yatırımlar yapmak şarttır. Diğer sektörlerde olduğu gibi mobilya aksesuarlarında da başarı oranını arttırmak için verimsizliklerin önüne geçilmelidir. Müşteri hizmetleri ve satış sonrası servis imkanları konusunda çalışmalar yapılmalı, hızlı teslim sağlanmalı ve nakliye maliyetleri düşürülmelidir.

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_ABOUT_AUTHOR

Ebru Arslan