Temmuz 2005 Sayısı

Dergimizin 6. sayısında yine farklı konularla sizlerleyiz. Güzel ülkemde bir kültür mozaiği Mardin’in anlatıldığı tchayat yine çeşitli ve farklı konularla karşınızda. Akademik köşede Türkiye muhasebe uygulamalarında reform başlığı yer almaktadır.

Yale Üniversitesi Başkanı Richard Charles Levin ve Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Kilci ile yapılan röportajlar dikkat çekmektedir. Dünyaya hakim olmanın bir yolu internet, kapak konusu eğitimde kaçıncı sınıftayız, mali mevzuatta gelir dağılımı ve kayıt dışı ekonomi incelenmiştir. Afrika’nın elması Güney Afrika çeşitli bilgiler ve fotoğraflarla tanıtılmıştır. Kent kültüründe Piccinato planından Bursa’ya ne kaldı başlıklı yazı bulunmaktadır. Gündemde hukuk devleti ve sağlıklı yaşamda check-up konuları anlatılmıştır. Güzel vakit geçirmeniz dileğiyle…

Mardin

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

mr

Bir kültür mozaiği; Mardin

Dünya'nın değişik bölgelerinde filizlenmiş kültürlerin ve bu kültürleri benimsemiş farklı insanların buluştuğu ve kaynaştığı bir şehir hayal edin. Işte Mardin'i en iyi tarif eden cümle bu olmalı.

Güney Afrika

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

img8

Afrika’nın elması Güney Afrika

Hindistan’a sefer yapan ticaret gemileri ikmal amacı ile Ümit Burnu yakınlarındaki Cape Town'da dursalar da ilk Avrupalı göçmen yerleşimcilerin ülkeye ulaşması 1652 yılında Jan Van Riebeeck önderliğinde olmuştur.

Yolumuz uzun...

Tayfur Coşkunüzer tarafından yazıldı. Aktif .

Yolumuz uzun koşmak gerek...

Akşamları lambaların aydınlattığı caddelerden ve sokaklardan geçerek evimize giderken elektriğin bolluğuna şükrederiz. Diğer taraftan bu kadar kötü trafiğe sahip bir memlekette yaşadığımız için kent yöneticilerine birçok şey söylemek isteriz ki, neden kenti geleceğe taşıyacak hiç bir adım atamadılar.

Reform

Doç. Dr. Ümit.Gücenme tarafından yazıldı. Aktif .

Muhasebe uygulamlarında reform

Ülkemizde Uluslararası Muhasebe Standartları’na uyum sürecinde oluşturulan Türkiye Muhasebe Standartları mevcut uygulamalarda bir reformu gerektirmektedir.Türkiye Muhasebe Standartları ile ilgili ilk düzenlemeler Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ve Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılmış

Piccinato Planı

Mithat Kırayoğlu tarafından yazıldı. Aktif .

Piccinato Planı’ndan Bursa’ya ne kaldı?

Modern şehircilik tarihinin en ünlü figürlerinden Italyan mimar ve şehir plancısı Luigi Piccinato, 1958-60 yılları arasında Bursa şehri üzerinde de çalışmış, bu çalışma sonucunda, o dönemde yerel ve merkezi yönetim birimleri tarafından da onaylanan bir Bursa Nazım Imar Planı ortaya çıkmıştı.

Check-up

Dr. Murat Baş (ac@tchayat.org) tarafından yazıldı. Aktif .

Check-up bir hasta avından ibarettir, avlanmaya hazır mısınız?

Gerçi hekim, hasta ile karşılaştığı anda, güvenlik önlemi ilkesiyle, hastaya mutlaka en ağır hastalığı yükler, daha sonra yüklediği hastalıkları saf dışı bırakmayı iyi bir davranış sayar. Bu basit misal bunu güzel bir biçimde ortaya koymaktadır.

İnternet

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

img680

Internet mucizesi günümüzde her eve, her ekrana yansımış, insanların küçücük bilgisayar ekranlarından bütün dünyaya hakim olmalarına olanak vermiştir.

Hasan Ali Kilci

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

img685

tchayat: Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

H.A.Kilci: Adım Hasan Ali KILCI, Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanıyım. Bu görevi iki dönemdir sürdürüyorum. Ticaret Odası Başkanlığı dışında, ticaretle uğraşmaktayım.

Adım adım ilerliyoruz...

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

img125

Tece' de Çalışanların Mutluluğu Herşeyin Önünde Geliyor...

Insan faktörü göz ardı edildiğinde boş binalardan başka hiçbir şey ifade edemeyecek olan işletmelerimizde insana gereken önem verilmemekteydi.

Dünya sürekli...

Alper Yılmaz tarafından yazıldı. Aktif .

Dünya sürekli bir değişim ve gelişim içinde...

Dünya sürekli bir değişim ve gelişim içinde. Bu değişim ve gelişim sürecinde önde olan ülke vatandaşları gayet refah ve bolluk içinde yüksek bir standartta yaşam sürmektedirler. Bizim ise böyle bir değişim ve gelişim sürecinin varlığından haberdar olmamız 80’li yılların başlarına denk gelir.

Gelir dağılımı

Ömer Kalın tarafından yazıldı. Aktif .

Gelir dağılımı ve kayıt dışı ekonomi

Gelir Dağılımı; Ülkede elde edilen gelirin kişiler, gruplar yada üretim faktörleri arasında bölünmesidir. Gelirin kişiler, aileler veya belirli gruplar arasında bölünmesine kişisel gelir dağılımı, üretim faktörlerine göre dağılıma ise fonksiyonel gelir dağılımı denir.

Hukuk Devleti

Özkan Özipekliler tarafından yazıldı. Aktif .

Shanxi , Çin de kömür madenleri bol olan bir eyalet. Devlet görevlileri ile bir şekilde işini halledip kömür çıkarma ruhsatı alan insanlar oldukça fazla. Çok az sayılabilecek bir parayı devlete yıllık olarak ödeyip aldıkları ruhsatla , çıkardıkları kömürleri satarak oldukça yüksek paralar kazanıyorlar.Kazanç böyle yüksek olunca doğal olarak araya devlet yöneticileri ile ilişkileri iyi olan insanlar giriyor.