Yale Üniversitesi Başkanı

tchayat tarafından yazıldı. Aktif .

levin

tchayat, Amerika’nın en saygın ve en önemli üniversitelerinden biri olan

Yale Üniversitesi Başkanı Richard Charles Levin ile görüştü

tchayat: Bize kısaca kendinizden söz eder misiniz?

Richard C. Levin: Doğma büyüme San Francisco'luyum ve 1968 yılında Standford Üniversitesi'nin Tarih Bölümü'nden mezun oldum. Oxford Üniversitesi'nde Politika ve Felsefe eğitimimi tamamladım. 1974 yılında Yale Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde öğretim görevlisi ünvanını aldım ve o zamandan beri Yale Üniversitesi'ndeyim. Uzmanlık alanım teknolojideki değişimin ekonomiye etkisi ve ayrıca entellektüel mülkiyet hakları, patent sistemi, endüstriyel araştırma ve geliştirme, tekelciliğe karşılığın sonuçları ve özel sektör üzerindeki devlet düzeni gibi konularda da yazıyorum. Başkanlık görevimden önce, eğitmendim, araştırmacılık yaptım, Yale Üniversitesi Ekonomi Bölümü'ne başkanlık ettim ve Bilim ve Sanat Ihtisas Okulu'nda dekan olarak hizmet verdim. Bu günlerde başkan olarak yoğun hayatıma ilaveten, Lucent Technologies' te yönetici ve Birleşik Devletler' deki en büyük yardım organizasyonlarından biri olan William ve Flora Hewlett Vakfı'nda vekil olarak hizmette bulunuyorum. Ulusal Bilim Akademisi'nde, 21.yüzyılın ihtiyaç duyduğu patent sistemi ile ilgili tavsiyelerde bulunan ve bilimsel araştırma üzerindeki entellektüel mülkiyet haklarının etkilerini inceleyen bir komiteye yardımcı başkanlık yapıyorum. Ayrıca fanatik bir beyzbol düşkünüyüm. Eşim Yale'de literatür üzerine eğitim veriyor. Üçü kolej mezunu dört tane çocuğa sahibim.

tchayat: Üniversitelerin ülkelerin demokrasi sistemine etkileri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Richard C. Levin: Herhalde hiçbir şey demokratikleşme, yani tüm fikirlerin açık ve liberal bir atmosferde araştırılma ve tartışılma özgürlüğü kadar önemli değildir. Konu içeriklerinin çok değişken olduğu bir ortamda öğrenmenin ve özgür bir atmosferde müzakere ve tartışmanın tadı bir kere alındı mı, çoğu insan bir daha asla eskisi gibi olmaz. Bunu Yale Üniversitesi ile Çin arasında yakın bir ilişki kurulmasına çalışılırken gördüm. Çin'in önde gelen aydınları liberal sanat eğitiminin kendi ülkelerinin geleceği için ne kadar önemli olduğunu anladılar ve şu anda seçkin öğrencileri için bu tür bir eğitim sistemi geliştirmeye çalışıyorlar.

tece monitr

tchayat: Üniversiteler ve işletmeler arası işbirliğini ve iletişimi arttırma yönünde ne tür çalışmalar yapılabilir?

Richard C. Levin: Günümüzde neredeyse tüm işletme sahipleri ve çalışanlar üniversite mezunu ve bu nedenle eğitimin öğrencilere sadece teknik bilgi vermekten ibaret olmadığının önemi konusunda anlayışa sahip olmalılar. Yale, özel bir kurum olduğundan beri programlarını desteklemek ve geliştirmek için birçok işadamının ve Yale'nin yüksek standartlarda eğitim gayesini unutmayan eski öğrencilerinin katkılarına bağlı durumda. Ayrıca üniversitelerin ve işletmelerin birbirine verecekleri çok şey var. Üniversiteler geçerli iş uygulamalarını öğrenmeye, uygulamaya ve okullarında bunları öğretmeye, teknoloji transferlerinden doğru işlemler yaparak fayda kazanmaya, karlılık için araştırma yapmakla temel bilgiler arasındaki ince çizgiyi açık tutmaya ihtiyaç duyarlar. Işletmeler, üniversitelerden liberal sanatlardan ve önemli araştırmalardan nasıl faydalanacaklarını öğrenirler.

tchayat: Internet dünya üzerinde çok yaygın bir duruma geldi. Üniversitelerin küreselleşmesi hakkında neler söylemek istersiniz?

Richard C. Levin: Üniversitelerin küreselleşmesi sadece önemli değil kaçınılmaz, bunu benimsemeliyiz. Günümüzde global olmayan bilimsel araştırma yapmayı denemek yararsız ve imkansız olur. Birçok entellektüel araştırma ve geliştirme için doğru olan globalleşmeden faydalanmaktır. Internet araştırması yapmak, öğrencilerimize çağdaş dünyada yaşamayı öğretmede, entellektüel keşifleri anlamak için birlik sağlamamızda, birçok alimin ve büyük bilgi merkezlerinin verimli etkileşimlerini geliştirmede zorunludur. Oldukça derin bir konu olan prosody (şiirin teknik yönleri) üzerine çalışan bir fakülte üyesi , bana çalışma alanının internet tarafından nasıl değiştirildiğini anlatıyordu. Birçok okulda, bu uzmanlık alanında çalışan birden fazla kişi var. Şu anda bunların hepsi internet veya entellektüel birlikler vasıtasıyla birbirlerine bağlılar. Diğer taraftan, internet yoluyla değil, sadece küreselleşme düşüncelerinden uzak kalarak öğrenilebilecek temel şeyler vardır: Nasıl okunur, nasıl yazılır, bir kütüphanede nasıl araştırma yapılır, nasıl bağımsızca düşünülebilir? Bunlar hala birer sorun niteliği taşıyan ve taşımaya devam edecek olan becerilerdir.

tchayat: Yale Üniversitesi'nin Başkanı olarak, sizi diğer üniversitelerden farklı kılan özelliklerin neler olduğunu düşünüyorsunuz?

Richard C. Levin: Yale, hukuk, tıp, ekonomi, hemşirelik, sanat, mimarlık, müzik, tiyatro ve ilahiyat gibi profesyonel on bilim ve sanat fakültesiyle büyük bir araştırma üniversitesidir. Üniversitenin merkezinde kolejimiz yer almaktadır. Öğrenciler, ayrı yemek odası, küçük kütüphanesi, kullanışlı odaları ile tüm kolej nüfusunun ihtiyaç duyacağı her ayrıntıya sahip iki küçük ve güzel yatılı ünitede kalmaktadırlar. 5000 öğrencisi ve 5000 mezunuyla büyük bir üniversite olmak için yeterli büyüklükte ve birlik olmak için yeterli küçüklükteyiz. Bazı büyük araştırma ünivesitelerinden farklı olarak Yale merkezinde tüm birimleriyle bir arada tutulmaktadır. Bu şekilde çeşitli bölümlerdeki öğrenciler arasında çok fazla etkileşim olmaktadır. Bu, Yale mezunlarını okullarına sadık ve düşkün birer üye ve sorumlu vatandaşlar yapmak için geniş bir eğitim olanağına izin verir.

tchayat: Zaman ayırdığınız için çok teşekkürler.

Richard C. Levin: Sizin için bu soruları yanıtlamaktan memnun oldum. Türkiye'deki herkese sıcak selamlar.

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_MORE_ARTICLES