Acılar ve Sevinçler

Tayfur Coşkunüzer tarafından yazıldı. Aktif .

Acılar ve sevinçler hayatın akışkanlığını bozabilir mi?

Asla! Öyle olsaydı döngü bozulurdu...

Hayat döngüsünün acımasızlığı içerisinde yaşarken bazen karşımıza şiddetli acılar çıkabiliyor.Ne acılar ne  de  sevinçler  bizim  diyebiliriz,  çünkü  hepsi mutlaka  geçmişte  kalıyor. Herhangi  bir  zaman dilimine  sahip  olmadığımız  için  hayat  zaman girdabında akıp gidiyor. Yaşanılan her şey kendini unutturabiliyor.

Acı, keder, mutluluk, heyecan... Hayat bir döngü ve biz de bu döngü içerisinde yaşadığımız deprem acısına ve onca zorluğa  rağmen yaşamaya devam ediyoruz ve zaman zaman yurtdışı seyahatlerinde, bazen  de  çeşitli  nedenlerle  farklı  mekanlarda bulunabiliyoruz.

Son seyahatlerimden bir tanesini Çin'in Guangzhou şehrine yaptım. Fuar nedeniyle ziyaret ettiğim şehir beni her zamanki gibi şaşırttı ve aklımın karışmasına neden oldu. En son 2009 yılında seyahat ettiğim Guangzhou'da gördüklerim karşısında şok yaşadım diyebilirim.  5  yıl  önce  metruk  bir  şekilde  olan bölgenin bir anda inanılmaz bir düzene kavuşması beni fazlasıyla şaşırttı. Tesadüfen çekmiş olduğum bir fotoğrafta bu bölge çok izbe görüntü verirken, son  seyahatimde    gördüklerim  benim  için  ciddi  şaşkınlık yaşamama sebep oldu.

Aşağı  yukarı  5  km  uzunluğunda,  500  metre genişliğinde  bir  boşluk  bırakılıp  etrafında  opera binaları,  müzeler,  sanat  galerileri,  kütüphaneler,  gökdelenler, mimarileriyle ve tarzlarıyla insanın başını döndürecek  kadar  muhteşem  birçok  bina karşımızda duruyordu. Guangzhou'da  "zhujiang"  denilen  bölgenin  bu  kadar  hızlı  değişmesinin nedenini  fuar  standımızı  yapan  mimara  sorduğumda  "yabancılarla  beraber  yaptıklarını  ve bu güzel şehri daha da güzelleştirmek istediklerini" söyledi.

Opera binasını Iraklı mimar Zaha Hadid tasarlamış ve birçok ödül  almış. Opera binasının karşısında yeni yapılan Guangdong müzesi de Hong kong’ lu "Rocco" mimarlık şirketi tarafından tasarlanmış ve geçmişle geleceği bir arada barındıran bir tasarım harikası. Bu müzede dikkatimizi çeken bir sergiyi dolaştım.  "Motherland"  (anavatan)  adlı  bu  resim sergisi  Orta  Asya’  daki  yaşamı  anlatıyor.  50’  ye yakın  ressamın  çalışma  yaptığı  bu  belgesel tadındaki resim sergisinde başta Orta Asyalı olmak üzere Çin, Hong Kong, Kore ve dünyanın birçok ülkesinden ressamların resimlerini görme şansına sahip  oldum.  Motherland  sergisi  resim  sanatının boyutunu gözler önüne seriyordu. Kullanılan sulu ve yağlı boya resimler fotoğraflardan  ayrılamayacak  kadar kaliteliydi.

Eminim ki, birçoğunuz Guangzhou'ya gitmiş, o şehri  görmüşsünüzdür. Bu değişimi ve gelişimi hızlı bir şekilde  yapmalarının  nedeni  para  mı,  inanç  mı yoksa kollektif  akıl mıdır? Bilemiyorum, ama şunu söyleyebiliriz; sanat insanların ufkunu ve vizyonunu  genişletiyor, yani sınırın da ötesine geçiriyor, amaç da bu değil midir zaten? Bizim düşünce sınırımızın ötesinde  bizi  biz  yapan  iç  alemin  dış  aleme yansımasını  sağlayan  değerleri  kentler  ortaya çıkartabilirler. İçinde sanatsal eserleri ve güzel mimari yapıları  barındıran  kentler  bizim  tutunduğumuz yaşam dalları olabilirler.

Acılar ve sevinçler hayatın akışkanlığını bozabilir mi? Asla!  Öyle  olsaydı  döngü  bozulurdu.  Her  şeye rağmen insanoğlu en güzeline ulaşmak istiyor. Bu bazen  sanatını  bazen  de  ruhunu  geliştiriyor.  Bu akışkanlığı  zaman  dilimlerinde  icra  ediyor.  Bazen taslak halindeki nice projeler kayıp zamanda yok olabiliyor, tıpkı bizim ülkemizdeki gibi.

PLG_CONTENT_AUTHORLIST_TITLE_ABOUT_AUTHOR

Tayfur Coşkunüzer

Tayfur Coşkunüzer