Zeytin Mucizesi...

Özkan Özipekliler tarafından yazıldı. Aktif .

Zeytin mucizesi...

En iyi sofralık zeytin Gemlik Trilye sahil bandında yetişir. Marmara  denizinden  esen  rüzgardan  mıdır,  yağan yağmurdan mıdır, bilinmez. Gemlik körfezinde yetişen sofralık zeytinin yerini başkası tutmaz. Zeytinler danenin siyahlaştığı, et kısmının menekşe mor renk aldığı zaman hasat edilir. Zeytinin hasadı elle toplanarak veya sırıkla ya  da  makineyle  ağacın  silkelenmesiyle  yapılır.  Ağacı silkelerken dalları incitmemek gerekir. Nedendir bilinmez zeytin ağacı, bir yıl bol ürün verirken, arkasından  gelen  yılda  adeta  dinlenir  ve  verimi  azalır. Sonuçta, bir yıl çok, bir yıl az ürün verir. Buna bilimde Periyodisite halk arasında var yılı ve yok yılı denir. Salamura sele gibi işlemlerle acı suyu uzaklaştırılan zeytin ile ulaşamadığımız oleuropein, zeytin yaprağı içerisinde bulunmaktadır. Zeytin yaprağı çay olarak tüketildiğinde vucuda alınan oleuropein elenolik aside dönüştürülür. Elenolik asit, vücüttaki mikroplara ve bakterilere savaş açar. Vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir , kansere karşı  dirençli  olmasını  sağlar.  Zeytin  yapraklarındaki antioksidan  madde  C  vitaminindekinden  5  kat  daha fazladır.  Zeytin  yapraklarında,  zeytin  yağında  bulunan kimyasal bileşiklerin aynıları kalorisiz olarak bulunmakta dır. Zeytinin, tekniğine uygun olarak fermantasyona tâbi tutularak;  ya  da  laktik  asit  veya  katkı  maddeleri  ilave edilerek; yahutta, su içerisinde bekletilerek, acılığı giderilir. Piyasaya  sunuş  şekillerine  göre  zeytin;  sele,  teneke  , salamura , fason grek, hurma, kalamata usulü, kırma, çizik, karışık, salata zeytin olarak isimlendirilir. Salamura yönetminde zeytinler sulanıp yıkanır ve plastik tanklara yada beton depolara dökülür. Üzerine %10 tuzlu su  ilave  edilir. 

En  hızlı  ve  lezzetli  şekilde  sofralık  siyah zeytin işleme yöntemidir. Kalamata yöntemi salamuraya benzer  yeşil  zeytinlerin  çizildikten  sonra  tuzlu  su  dolu tanklarda acı suyunu bırakması beklenir. Sele lezzetli bir siyah zeytin işleme türüdür. Sele yada çuval içerisine bir kat zeytin bir kat parça tuz döşenerek yapılır. Sele kapları bir kaç günde bir acı suyunu akıtmak için ters yüz edilir. Yağ oranı yüksek gemlik zeytinini az tuzla işlemek için yapılan yöntemdir. Teneke zeytin yönteminde zeytinler ağzı kapalı tenekelerde bekletilir. 10 kg zeytin 1 kg orta irilikte tuz ile birlikte , 1 kg zeytinyağı eklenir ve tenekenin kapağı hava almayacak şekilde kapatılır. Tenekeler serin bir yere konularak 2-3 günde bir alt üst edilir. Zeytinlerin acılığı  tuzun  oluşturduğu  osmoz  ve  kapalı  kapta  ki fermantasyonla  kısa  sürede  kaybolur. 

En  az  tuzlu  ve pahalı siyah zeytin işleme yöntemidir. Çiğnenmeden yutulduğu takdirde sindirim sistemi, zeytini olduğu gibi dışarı atmaya çalışır. Çünkü zeytinin dışındaki ince  zarını  mide  eritemez,  bu  nedenle  çiğnenmelidir. Ama  zeytin  çekirdeğinin  boğaz  boşluğundan  mideye inene kadar eridiği, bilimsel çalışmalarda tespit edilmiştir. Hazmı en kolay olan yiyecek maddesi zeytin çekirdeğidir. Zeytin çekirdeğinin içerisinde zeytini mucizevi yapan tüm özellikleri içinde barındırıan koyu bir sıvı bulunur.

Mide özsuyu zeytin çekirdeğini çok kısa bir sürede parçalayarak bu  saf,  şifalı  sıvıya  ulaşır  ve  geriye  kalan  posa  ise bağırsakları onararak rahatlatır. Midesinde yanma olan kişiler, zeytin çekirdeğini yuttuktan sonra rahatladıklarını ifade  etmişlerdir.  Peygamberimizinde  zaman  zaman zeytin çekirdiğini yuttuğu ifade edilir. Zeytinyağı, zeytin meyvesinin katkısız , tamamen doğal suyudur. Tıpkı portakalı sıkıp suyunu içebildiğimiz gibi zeytini de sıkıp yağ olarak kullanıyoruz. Diğer yağlardan farkı da buradan gelmektedir. İklim, zeytinağacının yetiştiği bölge,  zeytinin  toplandıktan  sonra  sıkılana  kadar bekletilmesi, zeytinin erken veya geç toplanması, zeytinin her yıl renk , koku ve tat açısından değişiklik göstermesi, zeytinin sıkımında kullanılan yöntemler zeytinyağının tat açısından  farklılık  göstermesine  neden  olur.  Farklı bölgelerin farklı asit oranındaki yağları farklı tatlara sahiptir. Isı  ve  ışık  zeytinyağının  düşmanlarıdır.  Zeytinyağı  farklı kokulardan da çok çabuk etkilenip bozulabilir. Zeytinyağı ışık almayan, serin ve kokusuz bir ortamda cam, seramik veya teneke kutularda saklanabilir. Zeytinyağının kızartmaya en uygun yağ olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Zeytinyağı yüksek ısıya daha dayanıklı bu yüzden kızartma yağı olarak daha sağlıklıdır. Diğer  yağların  aksine  tekrar  tekrar  kızartma  işlerinde kullanılabilir.  Rafine  yada  riviera  olarak  adlandırılan  , kimyasal metod ile üretilen zeytinyağı kızartma işlemine uygun olan zeytinyağıdır. Fakat salata ve yemekler için en  iyi  zeytinyağı  kimyasal  yöntemlerle  değil  de  doğal olarak sıkma yontemiyle üretilen katkısız sızma olanıdır. Zeytinyağı inek sütüne katıldığında anne sütüne yakın özellikler gözlenir.

E vitamini ve oleik asit içerdiğinden gebe  ve  emziren  annelere  yararlıdır.  Zeytinyağı  ile beslenen  annenin  sütü  verilen  bebeğin  beyin  ve  sinir sistemi  daha  sağlıklı  gelişir.  Zeytinyağı  kansere  karşı hücreleri korur. Sabah kahvaltıdan önce alınan 1 veya 2 çorba kaşığı zeytinyağı sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. Gastrit ve ülsere karşı korumada etkin yardım sağlar.  Zeytinyağı;  yanmayı  giderici  ve  yumuşatıcı özellikleriyle  cilt  rahatsızlıklarında  merhem  olarak  da kullanılır. Ciltteki kırışıklıkları önler , sivilceleri azaltır, deriyi yumuşatır. Saçlara parlaklık verir . Saç dökülmesini önler. Romatizma yada adale incinmelerinde yumuşatıcı olarak fayda sağlar. Zeytinyağı yüksek tansiyonu düşürür. Kan şekeri  seviyesinin  düşmesine  yardım  eder.  Safra  taşı oluşum riskini azaltır. Dalakta taş oluşumunu önler.

Sarılığa ve  karaciğer  sancılarına  iyi  gelir.  Yaşlanmayı  geciktirir. Hayvansal  yağların  aksine  zeytinyağı  kalp  krizi  riskini azaltır. Kalp dostudur. Ağızda çalkalandığında ,dişlerin beyaz olmasını sağlar,diş etlerini korur, diş çürümelerini önler. Mutfakları zeytinyağlı yemekleri ile ünlü akdeniz ülkeleri insanları sıcak kanlı , cana yakın kimselerdir. Zeytin yaşam kültürüdür. Fidanın dikiminden hasata kadar üretimi bir şölen  ,  masaya  sunuluşundan  zeytinyağlı  yemeklerin hazırlanışına kadar tüketimi ayrı bir şölendir. Zeytin nasıl kapkara ise zeytinin sıkılmasıyla elde edilen , yağların en kıymetlisi ve en sağlıklısı olan zeytinyağı da altın  rengindedir. 

Altın  bugün  için  önemli  bir  yatırım aracıdır. Bununla beraber tüm dinlerin ortak olarak övgü ile değindiği , insanoğluna sayısız katkılar sunan, zeytin ve  zeytinyağı  da  henüz  yeterince  kıymeti  bilinmeyen ancak  geleceğin  muhtemel  yatırım  aracıdır  Zeytinyağı rengindeki altın yerine kara fakat mucizevi bir ürün olan zeytin  ve  altın  renkli  zeytinyağına  yatırım  yapın  sağlık bulun. Zeytin kültürü edinin. Bol zeytinli rüyalar temennisiyle dertlerimiz zeytinyağı gibi hafif olsun. Hayatta karşılaştığınız en karanlık olaylar bile zeytin gibi hayırlara vesile olsun. Tanıştığınız en karanlık kişiler bile zeytin gibi verimli ve faydalı olsun. Yaşamınız zeytinyağı gibi parlak ve ışıltılı olsun. Dostluklarınız zeytin ağacı kadar uzun ömürlü olsun.